Kamran İmanov: “Ermənistanın törətdiyi vandalizm və barbarlıq hərəkətləri insanlığa qarşı cinayətdir.”
Cari il oktyabrın 20-21-də Moskva şəhərində Rusiya Federasiyasının Əqli Mülkiyyət üzrə Federal Xidməti (Rospatent) tərəfindən "Müasir şəraitdə əqli mülkiyyət sahəsinin transformasiyası" mövzusunda XXIV beynəlxalq konfrans keçirilir.
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov onlayn rejimdə tədbirin plenar hissəsinə qoşularaq, salamlama nitqi söyləyib. O, belə bir mötəbər beynəlxalq forumda iştirak etmək üçün dəvət olunduğuna görə təşəkkür edərək, bunu Rusiya və Azərbaycan xalqları arasındakı sıx dostluq əlaqələri, Rusiya Federasiyası ilə Azərbaycan Respublikası arasındakı dövlət münasibətlərinə xarakterik olan strateji tərəfdaşlığı bir daha təsdiqləyən fakt kimi qitmətləndirib.
K.İmanov çıxışında xalqımız üçün bu an ən vacib məsələyə - Ermənistanın 30 ilə yaxın müddətdə Azərbaycan ərazilərini işğal etməsinə və ölkəmizə qarşı başladığı yeni hərbi təxribat məsələsinə xüsusi diqqət yetirib.
Agentliyin rəhbəri Rusiyanın səyləri nəticəsində atəşkəsin əldə edilməsinə baxmayaraq, bir gün keçməmiş Ermənistan silahlı qüvvələrinin ölkəmizin sıx məskunlaşmış yaşayış məntəqələrini və mülki infrastrukturu atəşə tutmağı davam etməsini diqqətə çatdıraraq, gecə vaxtı ölkənin ikinci böyük şəhəri Gəncəyə endirilmiş raket zərbəsinin hərbi cinayət olduğunu deyib.
Ermənistan ərazisindən atılan ballistik raketin 10 nəfərin ölümünə və 35 nəfərin yaralanmasına səbəb olduğunu, həmin şəhərə edilmiş növbəti raket zərbəsi nəticəsində isə 13 nəfərin həlak olduğunu və 50 nəfərdən artıq şəxsin yaralandığını konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdıran K.İmanov, bildirib: “Bu, mülki əhaliyə qarşı törədilən terrordur, xarici diplomatların şahidi olduqları vandalizm və barbarlıq hərəkətlərin nəticələri BMT Baş katibi və Avropa İttifaqı tərəfindən pislənilib. Bu, insanlığa qarşı cinayətdir.”
Qeyd edək ki, beynəlxalq konfransda dünyanın 26 ölkəsindən və Rusiyanın 59 bölgəsindən 600-dən çox nümayəndə iştirak edir. İştirakçılar arasında Ümümdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatı, Avropa Patent İdarəsi, xarici ölkələrin dövlət qurumları və patent idarələri, ictimai təşkilatların və biznes dairələrinin nümayəndələri də var.

Камран Иманов: «Вандализм и варварство, совершенные Арменией, являются преступлением против человечества»
20-21 октября текущего года в Москве Федеральная служба по интеллектуальной собственности Российской Федерации (Роспатент) проводит XXIV Международную конференцию «Трансформация сферы интеллектуальной собственности в современных условиях».
Председатель Правления Агентства Интеллектуальной Собственности Камран Иманов присоединился к пленарной части мероприятия в режиме онлайн и выступил с приветственной речью. Он поблагодарил за приглашение принять участие в столь престижном международном форуме, отметив, что это еще раз подтверждает тесные дружеские отношения между народами России и Азербайджана, стратегическое партнерство, присущее государственным отношениям между Российской Федерацией и Азербайджанской Республикой.
В своем выступлении К.Иманов уделил особое внимание самому важному для нашего народа на данный момент вопросу - оккупации Арменией азербайджанских территорий на протяжении около 30 лет и новой военной провокации против нашей страны.
Глава Агентства отметил, что, несмотря на прекращение огня, достигнутое в результате усилий России, вооруженные силы Армении менее чем за сутки продолжали обстрел густонаселенных населенных пунктов и гражданской инфраструктуры, а ракетный обстрел Гянджи, второго по величине города страны, является военным преступлением.
К.Иманов проинформировав участников конференции о том, что в результате пуска баллистической ракеты с территории Армении погибло 10 и ранено 35 человек, а в результате очередного ракетного обстрела города погибло 13 человек и более 50 получили ранения, он отметил: «Это террор против гражданского населения, и последствия вандализма и варварства, свидетелями которых стали иностранные дипломаты, были осуждены Генеральным секретарем ООН и Европейским Союзом. Это преступление против человечества»
Следует отметить, что на международной конференции принимают участие более 600 делегатов из 26 стран и 59 регионов России. Среди участников также есть представители Всемирной организации интеллектуальной собственности, Евразийского патентного ведомства, иностранных государственных органов и патентных ведомств, общественных организаций и бизнес кругов.