Heydər Əliyev milli əqli mülkiyyət sisteminin müəllifi və yaradıcısıdır
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 29 sentyabr tarixli Sərəncamına əsasən 2023-cü il “Heydər Əliyev ili” elan edilib. “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev ili” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər Planı” çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi tərəfindən keçiriləcək tədbirlərin təqvim planı hazırlanıb.Təqvim planına uyğun olaraq Ulu Öndərin həyat və fəaliyyəti ilə bağlı silsilə tədbirlər nəzərdə tutulub. Ümummilli Lider Heydər Əliyev Azərbaycanımızın hərtərəfli inkişafına misilsiz töhfələr verib. Sənaye və kənd təsərrüfatının, ölkənin müdafiə qabiliyyətinin, elm, təhsil və mədəniyyətin, ümumiyyətlə bütün sahələrin inkişafı bu dahi şəxsiyyətin daim diqqət mərkəzində olmuşdur.
Ulu Öndər dünyanın çox böyük dəyər verdiyi, nüfuzlu fəaliyyət sahələrindən hesab olunan əqli mülkiyyət sisteminin yaranmasında və inkişaf edib bu günkü səviyyəyə çatmasında uzaqgörənlik nümayiş etdirərək bu sahəyə xüsusi qayğı və diqqət göstərmişdir.Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri, professor Kamran İmanovun təbirincə desək “Ümummilli Lider Heydər Əliyev Azərbaycanın müəllif-hüquq sisteminin yaradıcısı və əqli mülkiyyət sahəsinin inkişafında müstəsna xidmətləri olan şəxsiyyətdir”.
Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin çap etdiyi “Heydər Əliyev Azərbaycanın əqli mülkiyyət sisteminin müəllifi və yaradıcısıdır” kitabında və digər çap məhsullarında Ulu öndər haqqında yüzlərlə, minlərlə belə ziyalı sözünə, fikrinə rast gəlirik. Bu kitab müxtəlif illərdə müasir Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, Ümummilli Lider Heydər Əliyevə həsr olunmuş tədbirlərdə edilən çıxışlar əsasında hazırlanmışdır. 2023-cü il Heydər Əliyev ilidir. Agentlik olaraq Ümummilli Liderimizin həyat və fəaliyyətinin təbliğatı və bu sahənin inkişafına verdiyi töhfələrin ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində müxtəlif tədbirlərin həyata keçirilməsini hədəfləmişik. Bu hədəflərdən biri də Agentliyin saytında (copat.gov.az) “Heydər Əliyev-100. Ziyalı sözü” rubrikası kimi nəzərdə tutulub. Rubrika ilin sonunadək davam edəcək.

​Гейдар Алиев – автор и создатель национальной системы интеллектуальной собственности
Указом Президента Азербайджанской Республики от 28 ноября 2022 года, 2023 год объявлен «Годом Гейдара Алиева». В рамках «Плана мероприятий, связанных с объявлением 2023 года «Годом Гейдара Алиева» в Азербайджанской Республике», подготовлен график мероприятий, которые будет проводить Агентство интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики. По календарному плану намечен ряд мероприятий, связанный с жизнью и деятельностью Общенационального лидера. Общенациональный лидер Гейдар Алиев внес несравненный вклад во всестороннее развитие Азербайджана. Развитие промышленности и сельского хозяйства, обороноспособности страны, науки, образования и культуры, и вообщем, всех сфер всегда было в центре внимания этой гениальной личности.
Общенациональный лидер, продемонстрировав дальновидность в создании и развитии до нынешнего уровня системы интеллектуальной собственности, которая считается одной из престижных сфер деятельности и высоко ценится в мире, проявлял особую заботу и внимание к этой области. Если говорить словами Председателя правления Агентства интеллектуальной собственности профессора Камран Иманова, «Общенациональный лидер Гейдар Алиев является создателем авторско-правовой системы Азербайджана и личностью с исключительными заслугами в развитии сферы интеллектуальной собственности».
В книге «Гейдар Алиев – автор и создатель системы интеллектуальной собственности Азербайджана», изданной Агентством интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики и в других печатных изданиях, мы встречаем сотни и тысячи таких интеллектуальных слов и мнений об Общенациональном лидере. Эта книга подготовлена на основе выступлений, прозвучавших в разные годы на мероприятиях, посвященных архитектору и основателю современного Азербайджанского государства, Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву. 2023 год – год Гейдара Алиева. В качестве Агентства, мы стремились проводить различные мероприятия в направлении популяризации жизни и деятельности нашего Общенационального лидера и информирования общественности о его вкладе в развитие этой области. Одной из таких целей является рубрика «Гейдар Алиев-100. Слово интеллигента» на сайте Агентства (copat.gov.az). Рубрика продлится до конца года.