​8 noyabr - Zəfər Günüdür
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan Ordusu Ermənistanın ardıcıl təxribatlarının və yeni işğal planlarının qarşısını almaq, işğal altında olan torpaqlarımızı azad etmək məqsədilə 2020-ci il sentyabrın 27-dən etibarən başladığı zəfər yürüşündə inanılmaz uğurlar əldə etmişdir.
44 gün sürən hərbi əməliyyatlar nəticəsində rəşadətli Azərbaycan Ordusu tərəfindən Cəbrayıl, Füzuli, Zəngilan, Qubadlı şəhərləri, Zəngilan rayonunun Mincivan, Ağbənd, Bartaz qəsəbələri, Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsini və bir çox kəndləri, Tərtər rayonunun Suqovuşan kəndi, Xocalı və Laçın rayonlarının bir neçə kəndləri daxil olmaqla, ümumilikdə, 300-dən çox yaşayış məntəqəsi, o cümlədən Ağdərə, Murovdağ və Zəngilan istiqamətlərində mühüm strateji yüksəkliklər işğaldan azad edilmişdir.
Noyabrın 8-də 28 illik həsrətdən sonra Azərbaycan xalqı üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən və rəmzi məna daşıyan Şuşa şəhəri işğaldan azad edilmişdir. Qarabağın tacı olan Şuşa şəhərinin azad edilməsi dünya hərb tarixinə düşəcək unikal hərbi əməliyyatlardan olmuşdur.
Azərbaycanın hərbi sahədə qazandığı qələbələr, xüsusilə Şuşanın düşmən işğalından qurtarılması müharibənin taleyində həlledici rol oynamışdır. Bütün bunlar Ermənistanın öz məğlubiyyətini etiraf etməsi və kapitulyasiyası ilə nəticələnmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2020-ci il 3 dekabr tarixli digər Sərancamı ilə Azərbaycan xalqının Vətən müharibəsində göstərdiyi misilsiz qəhrəmanlığın və qazandığı möhtəşəm tarixi zəfərin nümayiş etdirilməsi, şəhidlərimizin əziz xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə Bakı şəhərində Vətən müharibəsi memorial kompleksi və Zəfər muzeyinin yaradılması qərara alınmışdır.

​​November 8 – Victory Day
Under the leadership of President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev, the Azerbaijani Army has achieved incredible success in the victory march launched on September 27, 2020 to prevent successive provocations and new occupation plans of Armenia and liberate our occupied lands.
As a result of 44 days of military operations, the brave Azerbaijani Army liberated the cities of Jabrayil, Fizuli, Zangilan, Gubadli, Minjivan, Agband, Bartaz settlements of Zangilan region, Hadrut settlement and many villages of Khojavend region, Sugovushan village of Tartar region, several villages of Khojaly and Lachin regions. In total, more than 300 settlements, including important strategic heights in the direction of Aghdara, Murovdagh and Zangilan, were liberated from occupation.
On November 8, after 28 years of longing, the city of Shusha, which is of great importance and symbolic meaning for the people of Azerbaijan, was liberated from occupation. The liberation of Shusha, the crown of Karabakh, was one of the unique military operations in the history of world war.
Azerbaijan's military victories, especially the liberation of Shusha from enemy occupation, played a decisive role in the fate of the war. All these resulted in Armenia's recognition of its defeat and capitulation.
By the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated December 3, 2020, it was decided to solemnly celebrate November 8 as Victory Day in the Republic of Azerbaijan every year in order to perpetuate this unprecedented victory, which has become a celebration of the power of our people and our national pride.
By another order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated December 3, 2020, it was decided to establish a memorial complex and Victory Museum in Baku to demonstrate the unparalleled heroism and great historical victory of the Azerbaijani people in the Great Patriotic War.