​Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində (AZMİU) Əqli Mülkiyyət kafedrasının açılışı olub
Kafedranın açılışı münasibətilə keçirilən tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri professor Kamran İmanov, Agentliyin məsul işçiləri, AzMİU-nun rektoru professor Gülçöhrə Məmmədova və professor-müəllim heyəti iştirak edib.
Agentliyin sədri Kamran İmanov çıxış edərək ölkəmizdə elm və təhsil sahəsində dövlətimizin gördüyü işlərdən danışdı, bu sahənin inkişafı üçün həyata keçirilən islahatlardan bəhs etdi.
O, qeyd etdi ki, dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyev təhsil sahəsinə və bu sistemin müasir səviyyədə qurulmasına xüsusi diqqət göstərir. Vaxtı ilə uzun illər çalışdığı bu Universitetlə əməkdaşlığın əsasının illər əvvəl qoyulduğunu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdıran Agentliyin sədri Əqli Mülkiyyətkafedrasının yaradılmasının AzMİU-da ixtisaslı kadrların yetişməsindəönəmli roloynayacağını bildirdi. Tələbələrin tədris prosesində əldə etdikləri nəzəri biliklərini iş prosesində, təcrübədə tətbiq etmələri üçün Agentlikdə kafedranın filialının açılmasının məqsədəuyğun olduğunu, tələbələrin yüksək ixtisaslı kadr kimi yetişmələrində və karyera qurmalarında faydalı olacağını vurğuladı.
Tədbirdə qeyd olundu ki, kafedra əqli mülkiyyət sahəsində maarifləndirmə və kadr hazırlığı işində mühüm rol oynayacaq. Dərs deyən müəllimlər sırasında Agentliyin əməkdaşları olacaq ki, bu da tələbələrin biliklərinin birbaşa təcrübədə işləyən peşəkarlardan olmaları üçün əlverişli şəraitin yaranması deməkdir. Fənlər həm bakalavr, həmdəmagistr pilləsində azərbaycan, rus və ingilis dillərində tədris olunacaq. Qeyd edildi ki, artıq BDU-da belə kafedranın açılması və Agentlikdə filialın fəaliyyət göstərməsi uğurlu nəticələrini verməkdədir.
BDU-da olan kafedra əsasən hüquqşünaslar üçün nəzərdə tutulub. AzMİU-da isə yaradıcı sahəni əhatə edir. Burada həm müəllif hüquqları sahəsi həmdə sənaye mülkiyyəti əhatə olunur.
Kamran İmanov AzMİU-nun rəhbərliyinə kafedranın yaradılmasında və fəaliyyətinin təşkilində göstərdiyi köməyə görə təşəkkürünü bildirdi. Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin sədri cənab Kamran İmanova minnətdarlıq edən rektor Gülçöhrə Məmmədova qeyd etdi ki, əvvəllər AzMİU-da birinci prorektor işləyənprofessor Kamran İmanov həmişə tədrisin təşkilində yenilikçi təklifləri ilə diqqəti cəlb edib. Ona görə də açılışı qeyd edilən kafedranın onun rəhbərliyi altında Universitetə yeni ruh gətirəcəyinə əmin olduğunu bildirdi.
Ölkə prezidentinin imzaladığı “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”na uyğun olaraq istehsalatla əlaqələrin gücləndirilməsini müasir dövrün tələblərindən biri kimi dəyərləndirən rektor kafedranın açılışını mühüm hadisə adlandırdı. Tələbələrin tədris prosesində əldə etdikləri nəzəri biliklərini iş prosesində, təcrübədə tətbiq etmələri üçün Agentlikdə kafedranın filialının açılmasını da tələbələr üçün faydalı olacağına əminliyini bildirdi. Gülçöhrə Məmmədova kafedranın yaradılmasında və fəaliyyətinin təşkilində göstərdiyi köməyə görə Agentliyin rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirdi.

В Азербайджанском университете архитектуры и строительства (ААСУ) открылась кафедра интеллектуальной собственности.
В мероприятии, проведенном по случаю открытия кафедры, приняли участие Председатель Правления Агентства интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики, профессор Камран Иманов, должностные лица Агентства, ректор ААСУ профессор Гюльчохра Мамедова и профессорско-преподавательский состав.
Председатель Правления Агентства Камран Иманов рассказал о работе, проделанной нашим государством в области науки и образования в нашей стране, а также о реформах, реализуемых для развития этой сферы. Он отметил, что глава нашего государства господин Ильхам Алиев уделяет особое внимание сфере образования и становлению этой системы на современном уровне. Доведя до внимания участников мероприятия, что фундамент сотрудничества с этим университетом, где он проработал на протяжении многих лет, был заложен много лет назад, Председатель Агентства заявил, что создание кафедры интеллектуальной собственности сыграет важную роль в подготовке квалифицированных кадров в ААСУ. Он подчеркнул, что целесообразно открыть в Агентстве филиал кафедры, чтобы студенты могли применять в рабочем процессе и на практике свои теоретические знания, полученные в учебном процессе, а также способствует студентам развиваться как высококвалифицированные кадры и построить карьеру.
На мероприятии было отмечено, что кафедра будет играть важную роль в просвещении в сфере интеллектуальной собственности и подготовке кадров. Среди преподавателей будут и сотрудники Агентства, а это означает создание благоприятных условий для получения студентами знаний от профессионалов, работающих непосредственно на практике. На уровне бакалавриата и магистратуры предметы будут преподаваться на азербайджанском, русском и английском языках. Было отмечено, что открытие такой кафедры в БГУ и работа филиала в Агентстве уже дают успешные результаты.
Кафедра БГУ в основном предназначена для юристов. В ААСУ она охватывает творческую сферу. Здесь рассматриваются как авторское право, так и промышленная собственность.
Камран Иманов выразил благодарность руководству ААСУ за помощь в создании кафедры и организации ее деятельности. Ректор Гюльчохра Мамедова в свою очередь выразила благодарность Председателю Агентства интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики господину Камрану Иманову и отметила, что профессор Камран Иманов, ранее работавший первым проректором ААСУ, всегда привлекал внимание своими новаторскими предложениями в организации образования. Поэтому она выразила уверенность, что данная кафедра под его руководством привнесет новый дух в университет.
В соответствии с «Государственной стратегией развития образования в Азербайджанской Республике», подписанной президентом страны, ректор назвал открытие кафедры важным событием, оценив укрепление связей с производительностью как одно из требований современной эпохи. Она выразила уверенность, что открытие филиала кафедры в Агентстве будет полезным для студентов, что студенты смогут применять полученные в учебном процессе теоретические знания в рабочем процессе и на практике. Гульчохра Мамедова выразила благодарность руководству Агентства за помощь в создании кафедры и организации его деятельности.