18 sentyabr - Milli Musiqi Günüdür
18 sentyabr ölkəmizdə Milli Musiqi Günü kimi qeyd olunur. Bu gün Azərbaycan peşəkar musiqi sənətinin banisi, Şərqdə ilk operanın müəllifi, dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin doğum günü ilə bağlıdır. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 1995-ci il 18 sentyabr tarixli Fərmanı ilə bu gün ölkə miqyasında keçirilir.
Bu il Ü.Hacıbəylinin anadan olmasının 135 illiyi tamam olur. Bu əlamətdar gün ilə əlaqədar Bakıda və ölkəmizin müxtəlif bölgələrində tədbirlər keçirilir.
Əqli Mülkiyyət Agentliyi mütəmadi olaraq Azərbaycan xalqına məxsus olan musiqi əsərlərinin, folklor nümunələrinin hüquqi qorunması, onların mənimsənilməsinin və onlardan istifadə ilə bağlı hüquqların pozulmasının qarşısını almaq üçün müvafiq tədbirlər görür.
Milli Musiqi Günü münasibətilə Agentlik ölkəmizdə musiqi mədəniyyətinin inkişafında, zənginləşməsində və beynəlxalq səviyyədə tanıdılmasında və qorunmasında iştirak edən hər kəsi təbrik edir, onlara fəaliyyətlərində uğurlar arzulayır.

18 сентября - Национальный День Музыки
18 сентября отмечается в нашей стране как День Национальной Музыки. Этот день связан с днем рождения основоположника Азербайджанской профессиональной музыки, автора первой оперы на Востоке, гениального композитора Узеира Гаджибейли. Указом Президента Азербайджанской Республики от 18 сентября 1995 года этот день отмечается по всей стране.
В этом году исполняется 135 лет со дня рождения У. Гаджибейли.В связи с этим знаменательным днем в Баку и в различных регионах страны проходят мероприятия.
Агентство Интеллектуальной Собственности регулярно принимает соответствующие меры для предотвращения правовой охраны музыкальных произведений и выражений фольклора, принадлежащих народу Азербайджана, их незаконного присвоения и нарушения прав, связанных с их использованием.
По случаю Национального Дня Музыки Агентство поздравляет всех причастных к развитию, обогащению, международному признанию и охране музыкальной культуры в нашей стране и желает им успехов в дальнейшей деятельности.