Ölkəmizin 6 universiteti “QS 2026 dünyanın ən yaxşı universitetlərinin reytinqi”ndə TOP 1000-ə daxil olub
Azərbaycan tarixində ilk dəfə olaraq 6 ali təhsil müəssisəmiz dünyanın TOP 1000 ən yaxşı universiteti sırasına daxil edilib. Yeni açıqlanan “QS 2026 dünyanın ən yaxşı universitetlərinin reytinqi”ndə Azərbaycan universitetlərinin sayı 9-a yüksəlib. Onlardan altı universitetimiz isə ilk dəfə sözügedən beynəlxalq reytinqə düşüb.
Ən yüksək nəticə əldə edən Bakı Dövlət Universiteti 688-ci mövqeyə yüksəlib. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (801-850) və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (851-900) mövqeyi ötən ilə nisbətən əhəmiyyətli dərəcədə yüksəlib. İlk dəfə olaraq Azərbaycan Texniki Universiteti (851-900), Bakı Mühəndislik Universiteti (901-950) və Xəzər Universiteti (951-1000) reytinqin TOP 1000-də qərarlaşıb. Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti (1001-1200), Sumqayıt Dövlət Universiteti (1001-1200) və ADA Universiteti (1201-1400 ) də qlobal reytinqə ilk dəfə daxil olub.
Qeyd edək ki, “QS 2026 dünyanın ən yaxşı universitetlərinin reytinqi”nə yeni daxil olan universitetlərin sayına görə Azərbaycan təmsil olunan 106 ölkə arasında 2-ci sıradadır. “Akademik nüfuz”, “İşəgötürənlər arasında nüfuz”, “Müəllim-tələbə nisbəti”, “Əcnəbi müəllim payı”, “Əcnəbi tələbə payı” və “Məşğulluq nəticələri” indikatorları üzrə Azərbaycan universitetlərinin göstəricilərində müsbət dinamika müşahidə olunur.
Sözügedən beynəlxalq reytinqin nəticələrinə görə ölkəmiz Cənubi Qafqaz regionunda liderdir. Azərbaycandan reytinqə daxil olan universitetlərin sayı digər Cənubi Qafqaz ölkələrindən reytinqə daxil olan universitetlərin toplam sayından 3 dəfə çoxdur.
Əqli Mülkiyyət Agentliyi ölkəmizin əldə etdiyi bu nailiyyət münasibətilə Elm və Təhsil Nazirliyini təbrik edir, daha böyük uğurlar arzulayır.

6 universities of our country entered the TOP 1000 in the "QS 2026 World University Rankings"
For the first time in the history of Azerbaijan, 6 of our higher education institutions have been included in the TOP 1000 best universities in the world. In the newly announced "QS 2026 World University Rankings", the number of Azerbaijani universities has increased to 9. Six of our universities have been included in the international ranking for the first time.
Baku State University, which achieved the highest result, rose to 688th position. The positions of Azerbaijan State University of Economics (801-850) and Azerbaijan State Oil and Industry University (851-900) have increased significantly compared to last year. For the first time, Azerbaijan Technical University (851-900), Baku Engineering University (901-950) and Khazar University (951-1000) have entered the TOP 1000 of the rating. Azerbaijan University of Architecture and Construction (1001-1200), Sumgayit State University (1001-1200) and ADA University (1201-1400) also entered the global rating for the first time.
It should be noted that Azerbaijan ranks 2nd among the 106 countries represented in the "QS 2026 World University Rankings" in terms of the number of new universities. Positive dynamics are observed in the indicators of Azerbaijani universities on the indicators "Academic reputation", "Reputation among employers", "Faculty-student ratio", "Share of foreign teachers", "Share of foreign students" and "Employment results".
According to the results of the aforementioned international ranking, our country is the leader in the South Caucasus region. The number of universities from Azerbaijan included in the ranking is 3 times more than the total number of universities from other South Caucasus countries included in the ranking.
The Intellectual Property Agency congratulates the Ministry of Science and Education on this achievement of our country and wishes it greater success.