Ölkəmizin 6 universiteti “QS 2026 dünyanın ən yaxşı universitetlərinin reytinqi”ndə TOP 1000-ə daxil olub
Azərbaycan tarixində ilk dəfə olaraq 6 ali təhsil müəssisəmiz dünyanın TOP 1000 ən yaxşı universiteti sırasına daxil edilib. Yeni açıqlanan “QS 2026 dünyanın ən yaxşı universitetlərinin reytinqi”ndə Azərbaycan universitetlərinin sayı 9-a yüksəlib. Onlardan altı universitetimiz isə ilk dəfə sözügedən beynəlxalq reytinqə düşüb.
Ən yüksək nəticə əldə edən Bakı Dövlət Universiteti 688-ci mövqeyə yüksəlib. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (801-850) və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (851-900) mövqeyi ötən ilə nisbətən əhəmiyyətli dərəcədə yüksəlib. İlk dəfə olaraq Azərbaycan Texniki Universiteti (851-900), Bakı Mühəndislik Universiteti (901-950) və Xəzər Universiteti (951-1000) reytinqin TOP 1000-də qərarlaşıb. Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti (1001-1200), Sumqayıt Dövlət Universiteti (1001-1200) və ADA Universiteti (1201-1400 ) də qlobal reytinqə ilk dəfə daxil olub.
Qeyd edək ki, “QS 2026 dünyanın ən yaxşı universitetlərinin reytinqi”nə yeni daxil olan universitetlərin sayına görə Azərbaycan təmsil olunan 106 ölkə arasında 2-ci sıradadır. “Akademik nüfuz”, “İşəgötürənlər arasında nüfuz”, “Müəllim-tələbə nisbəti”, “Əcnəbi müəllim payı”, “Əcnəbi tələbə payı” və “Məşğulluq nəticələri” indikatorları üzrə Azərbaycan universitetlərinin göstəricilərində müsbət dinamika müşahidə olunur.
Sözügedən beynəlxalq reytinqin nəticələrinə görə ölkəmiz Cənubi Qafqaz regionunda liderdir. Azərbaycandan reytinqə daxil olan universitetlərin sayı digər Cənubi Qafqaz ölkələrindən reytinqə daxil olan universitetlərin toplam sayından 3 dəfə çoxdur.
Əqli Mülkiyyət Agentliyi ölkəmizin əldə etdiyi bu nailiyyət münasibətilə Elm və Təhsil Nazirliyini təbrik edir, daha böyük uğurlar arzulayır.

6 вузов нашей страны вошли в «рейтинг ТОП-1000 лучших университетов мира «ГС 2026»
Впервые в истории Азербайджана 6 наших вузов вошли в рейтинг ТОП-1000 лучших университетов мира. В недавно опубликованном рейтинге лучших университетов мира «ГС 2026» число азербайджанских вузов увеличилось до 9. Шесть наших вузов впервые вошли в данный международный рейтинг.
Бакинский государственный университет, достигший наивысшего результата, поднялся на 688-ю позицию. По сравнению с прошлым годом значительно улучшились позиции Азербайджанского Государственного Экономического университета (801-850) и Азербайджанского Государственного университета Нефти и Промышленности (851-900). Впервые в рейтинг ТОП-1000 вошли Азербайджанский Технический университет (851-900), Бакинский Инженерный университет (901-950) и университет Хазар (951-1000). Впервые в глобальный рейтинг также вошли Азербайджанский Архитектурно-Строительный университет (1001-1200), Сумгаитский Государственный университет (1001-1200) и университет AДА (1201-1400).
Следует отметить, что Азербайджан занимает 2-е место среди представленных 106 стран, по количеству вузов, недавно вошедших в рейтинг «ГС 2026 рейтинг лучших университетов мира». Положительная динамика наблюдается по таким показателям азербайджанских вузов, как «Академическая репутация», «Репутация среди работодателей», «Соотношение преподавательско-студенческого состава», «Доля иностранных преподавателей», «Доля иностранных студентов» и «Результаты трудоустройства».
Согласно результатам вышеуказанного международного рейтинга, наша страна занимает лидирующие позиции в регионе Южного Кавказа. Количество вузов из Азербайджана, вошедших в рейтинг, в 3 раза превышает общее количество вузов из других стран Южного Кавказа.
Агентство по интеллектуальной собственности поздравляет Министерство науки и образования с данным достижением нашей страны и желает дальнейших успехов.