Azərbaycan ilə Türkiyə arasında əqli mülkiyyət sahəsində anlaşma memorandumu imzalanıb
2022-ci il 4 noyabr tarixində Türkiyə Respublikasının Vitse-prezidenti Fuat Oktayın Azərbaycana səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Baş Nazirinin və Türkiyə Respublikasının Vitse-prezidentinin iştirakı ilə keçirilən Azərbaycan-Türkiyə biznes forumunda Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi ilə Türkiyə Patent və Əmtəə Nişanları Qurumu (Türkpatent) arasında sənaye mülkiyyətinin qorunması haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənədi Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin üzvü Sənan Tapdıqov və Türkpatentin sədri Cemil Başpınar imzalayıblar.
Anlaşma Memorandumu ölkələrimiz arasında iqtisadi, elmi və texnologiya sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə töhfə vermək, Azərbaycan və Türkiyədə əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması və təminatı üçün daha əlverişli şəraiti təmin etmək, güclü milli və qlobal iqtisadiyyatın inkişafı üçün innovasiyaya investisiya yatırımını təşviq etmək, biliyə əsaslanan cəmiyyətin qurulması və yeni texnologiyaların tətbiqi üçün əqli mülkiyyət vasitəsilə sahibkarlıq ruhunu gücləndirmək, qurumlar arasında mütəmadi məlumat və yaxşı təcrübə nümunələrinin mübadiləsini təmin edərək və birgə tədbirlər təşkil edərək mövcud əqli mülkiyyət sistemlərini gücləndirmək məqsədi daşıyır.
Anlaşma Memorandumuna əsasən, tərəflər əqli mülkiyyət sahəsində milli qanunvericiliyi və təcrübələri haqqında məlumat mübadiləsi aparmaq və bu məqsədlə konkret əməkdaşlıq fəaliyyətlərini inkişaf etdirmək, Azərbaycan və Türkiyədəki əqli mülkiyyət hüquqları sahiblərinin hüquqlarının qeydiyyatı və effektiv bir şəkildə qorunmasını təmin etmək üçün əməkdaşlıq etmək, regional və beynəlxalq səviyyədə sənaye mülkiyyətinin effektiv qorunmasını təmin etmək üçün üçüncü ölkələr və beynəlxalq təşkilatlarla müştərək əməkdaşlıq imkanlarını inkişaf etdirmək, sənaye mülkiyyəti sahəsində beynəlxalq layihələrdə birgə yanaşmanı formalaşdırmaq, sənaye mülkiyyəti sahəsində ictimaiyyətin düşüncəsinin inkişaf etdirilməsi və maarifləndirmənin artırılması məqsədi ilə görülən işlər barədə məlumat və təcrübə mübadiləsi aparmaq, bu məqsədlə birgə fəaliyyətlər təşkil etmək barədə razılığa gəliblər.

​A Memorandum of Understanding in the field of İntellectual property was signed between Azerbaijan and Türkiye.
Azerbaijan-Türkiye business forum held on November 4, 2022 with the participation of the Prime Minister of the Republic of Azerbaijan and the Vice President of the Republic of Türkiye within the framework of the visit of the Vice President of the Republic of Türkiye Fuat Oktay to Azerbaijan. A Memorandum of Understanding on the protection of industrial property was signed at the forum between the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan and the Turkish Patent and Trademark Office (Türkpatent). The document was signed by Mr. Sanan Tapdigov, the Member of the Board of Intellectual Property Agency, and Mr. Cemil Bashpinar, the Chairman of Türkpatent.
The Memorandum of Understanding aims to contribute to the development of economic, scientific and technological cooperation between our countries, to provide more favorable conditions for the protection and provision of intellectual property rights in Azerbaijan and Türkiye, to encourage investment in innovation for the development of a strong national and global economy, to build a knowledge-based society and to strengthen the spirit of entrepreneurship through intellectual property for the application of new technologies, to strengthen existing intellectual property systems by ensuring regular exchange of information and good practices between institutions and organizing joint activities.
According to the Memorandum of Understanding, the parties agreed to exchange information on national legislation and practices in the field of intellectual property and to develop concrete cooperation activities, to cooperate to ensure the registration and effective protection of the rights of the owners of intellectual property rights in Azerbaijan and Türkiye, to develop opportunities for joint cooperation with third countries and international organizations to ensure effective protection of industrial property at the regional and international level, to form a joint approach in international projects in the field of industrial property, to exchange information and experience on the work done for the purpose of developing public opinion and raising awareness in the field of industrial property, to organize joint activities for this purpose,