Azərbaycan ilə Türkiyə arasında əqli mülkiyyət sahəsində anlaşma memorandumu imzalanıb
2022-ci il 4 noyabr tarixində Türkiyə Respublikasının Vitse-prezidenti Fuat Oktayın Azərbaycana səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Baş Nazirinin və Türkiyə Respublikasının Vitse-prezidentinin iştirakı ilə keçirilən Azərbaycan-Türkiyə biznes forumunda Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi ilə Türkiyə Patent və Əmtəə Nişanları Qurumu (Türkpatent) arasında sənaye mülkiyyətinin qorunması haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənədi Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin üzvü Sənan Tapdıqov və Türkpatentin sədri Cemil Başpınar imzalayıblar.
Anlaşma Memorandumu ölkələrimiz arasında iqtisadi, elmi və texnologiya sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə töhfə vermək, Azərbaycan və Türkiyədə əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması və təminatı üçün daha əlverişli şəraiti təmin etmək, güclü milli və qlobal iqtisadiyyatın inkişafı üçün innovasiyaya investisiya yatırımını təşviq etmək, biliyə əsaslanan cəmiyyətin qurulması və yeni texnologiyaların tətbiqi üçün əqli mülkiyyət vasitəsilə sahibkarlıq ruhunu gücləndirmək, qurumlar arasında mütəmadi məlumat və yaxşı təcrübə nümunələrinin mübadiləsini təmin edərək və birgə tədbirlər təşkil edərək mövcud əqli mülkiyyət sistemlərini gücləndirmək məqsədi daşıyır.
Anlaşma Memorandumuna əsasən, tərəflər əqli mülkiyyət sahəsində milli qanunvericiliyi və təcrübələri haqqında məlumat mübadiləsi aparmaq və bu məqsədlə konkret əməkdaşlıq fəaliyyətlərini inkişaf etdirmək, Azərbaycan və Türkiyədəki əqli mülkiyyət hüquqları sahiblərinin hüquqlarının qeydiyyatı və effektiv bir şəkildə qorunmasını təmin etmək üçün əməkdaşlıq etmək, regional və beynəlxalq səviyyədə sənaye mülkiyyətinin effektiv qorunmasını təmin etmək üçün üçüncü ölkələr və beynəlxalq təşkilatlarla müştərək əməkdaşlıq imkanlarını inkişaf etdirmək, sənaye mülkiyyəti sahəsində beynəlxalq layihələrdə birgə yanaşmanı formalaşdırmaq, sənaye mülkiyyəti sahəsində ictimaiyyətin düşüncəsinin inkişaf etdirilməsi və maarifləndirmənin artırılması məqsədi ilə görülən işlər barədə məlumat və təcrübə mübadiləsi aparmaq, bu məqsədlə birgə fəaliyyətlər təşkil etmək barədə razılığa gəliblər.

Подписан Меморандум о взаимопонимании в сфере интеллектуальной собственности между Азербайджаном и Турцией
В рамках визита вице-президента Турецкой Республики Фуата Октая в Азербайджан, в ходе азербайджано-турецкого бизнес-форума, состоявшегося 4 ноября 2022 года с участием Премьер-министра Азербайджанской Республики и Вице-президента Турецкой Республики, между Агентством интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики и Турецким ведомством по патентам и товарным знакам (Туркпатент) был подписан Меморандум о взаимопонимании по охране промышленной собственности. Документ подписали Член правления Агентства интеллектуальной собственности Санан Тапдыгов и Председатель Туркпатента Джемиль Башпынар.
Меморандум о взаимопонимании направлен на способствовать развитию экономического и научно-технического сотрудничества между нашими странами, обеспечение более благоприятных условий для защиты и гарантии прав интеллектуальной собственности в Азербайджане и Турции, поощрение инвестиций в инновации для развития сильной национальной и мировой экономики, на применение новых технологий и укрепление духа предпринимательства с помощью интеллектуальной собственности для построения общества, основанного на знаниях, на укрепление существующих систем интеллектуальной собственности путем обеспечения регулярного обмена информацией и передовым опытом между учреждениями и организации совместной деятельности.
Согласно Меморандуму о взаимопонимании, стороны будут обмениваться информацией о национальном законодательстве и практике в сфере интеллектуальной собственности и развивать с этой целью конкретные направления сотрудничества, сотрудничать для обеспечения регистрации и эффективной единой охраны прав правообладателей интеллектуальной собственности в Азербайджане и Турции, развивать возможности совместного сотрудничества с третьими странами и международными организациями для обеспечения эффективной охраны объектов промышленной собственности на региональном и международном уровне, формировать совместный подход в международных проектах в сфере промышленной собственности, развивать общественное мнение в сфере промышленной собственности, а также предоставлять информацию о проделанной работе в целях повышения осведомленности и договорились об обмене опытом и организации совместных мероприятий с этой целью.