Əqli Mülkiyyət Agentliyi tərəfindən erməniçilik saxtakarlıqlarını və uydurmalarını ifşa edən konfrans keçirilib
2023-cü il 20 aprel tarixində Əqli Mülkiyyət Agentliyi tərəfindən “Heydər Əliyev ili” çərçivəsində 23 aprel - Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Günü münasibətilə “Qədim mətnlər və klassik mənbələr erməniçilik saxtakarlıqlarını və uydurmalarını ifşa edir və ya əzəli Azərbaycan - Türk torpaqları olan Zəngəzur həqiqətləri” mövzusunda konfrans keçirilib.
Tədbirin əvvəlində media üçün brifinq keçirilib.Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Gününün əhəmiyyəti və ölkəmizdə qeyd olunması tarixi haqqında danışıb, keçiriləcək konfransın aktuallığı barədə məlumat verib.
Sonra konfransı giriş sözü ilə açan Kamran İmanov builki tədbirlərin dövlətimizin memarı Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunduğunu qeyd edərək bugünkü reallıqların Ulu öndərin qələbəsi, onun fikir və düşüncələrinin cəmiyyətimizin ən dəyərli əqli mülkiyyətinə, ictimai rəy və varidatına çevrilməsi olduğunu bildirib.
K.İmanov vurğulayıb ki, İrəvan xanlığının torpaqlarında çar Rusiyası tərəfindən yaradılan və süni şəkildə şişirdilən yersiz hay-erməni ərazi iştahası Naxçıvan qəzasının Qarabağ, Zəngəzur torpaqlarına da iddialara təkan vermiş oldu. Hətta, bolşevik obrazına girmiş ikiüzlü erməni milliyyətçiliyi və daşnak terroru sonralar bu torpaqların bir qisminin qopartmasına gətirib çıxardı.
O, erməni siyasətinin əsas dəst-xəttinin mifologiya olduğunu qeyd edərək bu miflərin hamısı məqsəd quruluşuna və praktiki təyinatına görə birləşərək, siyasi mifologiya kateqoriyasına aid olduğunu bildirib. Erməni etnik aləminin mənzərəsinin bir hissəsi olan məhz bu mifologiya zahiri reallığın və burada cəmləşən əxlaq mexanizminin erməni etnosu tərəfindən qavranılması üsulunu müəyyən edir. Bir neçə müasir politoloqların, o cümlədən S.B.Luryenin araşdırmalarına əsasən, digər xalqlardan fərqli olaraq, erməni siyasi düşüncəsinin xüsusiyyəti geosiyasi xarakter daşıyaraq, ermənilərin yaşadığı yerlər əsasında müəyyən coğrafi xəritə qurmaq və yaşadığı yerləri özləri üçün növbəti “Ermənistan” adlandırmaqdan ibarətdir.
Ümummilli liderin uzaqgörənliyi nəticəsində yaradılan, müəllifi olan milli əqli mülkiyyət sistemi Prezident İlham Əliyevin səyləri və dəstəyi nəticəsində uğurla inkişaf etdiyini vurğulayan K.İmanov dövlət başçısının göstərişlərindən irəli gələn çevik, daha yığcam və daha məqsədyönlü struktur vasitəsilə sahələrin idarə edilməsi, şəffaflığın, səmərəliyin və cavabdehliyin təmin olunması məqsədilə Əqli Mülkiyyət Agentliyinin yaradılmasının və bu modeli reallaşdıran publik hüquqi şəxs institutun öz töhfələrini verdiyini söyləyib.
O, bunun institusional islahatın effektivliyinin təsdiqi olduğunu qeyd edərək bildirib ki, məhz buna görə əqli mülkiyyət sisteminin qarşısında duran vəzifələr ölkənin innovasiya siyasəti ilə müəyyən edilir və ölkədə həyata keçirilən iqtisadi islahatlara xidmət edir.
K.İmanov infrastrukturun təkmilləşdirilməsi və institusional dəyişikliklər sahəsində Agentlikdə yaradılan sənaye mülkiyyəti obyektlərinin qeydiyyatı ilə bağlı iddia sənədlərinin qəbulunun həyata keçirildiyi “Patentlərə, Əmtəə Nişanlarına Açıq Hədəf” (PƏNAH) rəqəmli informasiya sistemini xüsusi olaraq qeyd edib. Bu sahədə tətbiq edilən “vahid pəncərə” və “istənilən yerdən xidmətə əlçatanlıq” prinsipi açıqlıq, operativlik və şəffaflığı təmin etmiş, ixtira və patent fəallığının artmasına müsbət təsir göstərmiş, həmçinin dövlət xidmətlərinin səviyyəsini yüksəltmişdir. Avrasiya ölkələri içərisində ilk olaraq ölkəmizdə rəqəmsal üçölçülü (3D) obyektlər üzrə iddia sənədlərinin qəbuluna başlanılmışdır.
Vurğulanıb ki, dövlət başçısının səyləri nəticəsində aparılan islahatlar funksional fəaliyyətdə də bəhrələrini verir. Belə ki, 2022-ci ildə Agentliyə ixtira, faydalı model və sənaye nümunəsinin qeydiyyatı ilə bağlı 271 iddia sənədi (keçən illə müqayisədə 83 ədəd çox) daxil olmuşdur. Bu artım ixtira fəaliyyətinin stimullaşdırılması nəticəsində baş vermişdir. İxtiralar üzrə ekspertizanın müddəti azaldılaraq ümumi qaydaya görə 12 ay təşkil etdiyi halda orta hesabla 8-9 ay ərzində başa çatdırılmışdır. 2022-ci ildə əmtəə nişanlarının qeydiyyatı ilə bağlı – 4457 iddia sənədi daxil olmuşdur. Bu da 2021-ci illə müqayisədə 1189 ədəd çoxdur. 2022-ci ildə mahiyyət üzrə ekspertiza prosedurunun müddəti azaldılaraq orta hesabla 3 ay təşkil etmişdir. Ümumi halda ekspertiza 6 ay ərzində keçirilməlidir və bu prosedurun başa çatdırılmasına beynəlxalq təcrübədə 6-12 ay vaxt tələb olunur.
Konfransda çıxış edən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) prezidenti, Milli Məclisin üzvü İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva, Milli Məclisin üzvü, Qərbi Azərbaycan İcmasının sədri Əziz Ələkbərli, mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova, Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Qeyri-Hökumət təşkilatları ilə iş və kommunikasiya şöbəsinin Xarici media ilə iş sektorunun müdiri Fuad Axundov və başqaları tədbirin əhəmiyyətini vurğulayıblar, mövzu ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Sonra erməni saxtakarlığını ifşa edən “Tarixin izi ilə” silsiləsindən “Keçmişin böyük yalanları: Armeniya və Hayastan” televiziya filmi nümayişi etdirilib.
Tədbirdə Kamran İmanovun “Qədim mətnlər və klassik mənbələr erməniçilik saxtakarlıqlarını və uydurmalarını ifşa edir və ya əzəli Azərbaycan - Türk torpaqları olan Zəngəzur həqiqətləri”, AMEA-nın A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun baş direktoru Kərim Şükürovun “Zəngəzurun tarixi demoqrafiyası”, Əqli Mülkiyyət Agentliyinin eksperti Elşad Əlilinin “Sünik (Sisakan) adının etimologiyası və onun Üç Ox oğuzları ilə əlaqəsi” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Konfrans çərçivəsində “Erməni uydurmalarını ifşa edən yazılı mənbələr” adlı kitab sərgisi də təşkil edilib. Sərgidə Agentlik tərəfindən nəşr olunan kitablar nümayiş olunub.
Tədbirin sonunda erməni uydurmalarının ifşası ilə bağlı qarşıda duran vəzifələrə dair müzakirələr keçirilib.

Агентством интеллектуальной собственности проведена конференция по разоблачению армянских фальсификаций и измышлений
20 апреля 2023 года в рамках «Года Гейдара Алиева», по случаю 23 апреля – Всемирного дня книги и авторского права, Агентством интеллектуальной собственности был провелен семинар на тему «Древние тексты и классические источники разоблачают армянские фальсификации и измышления или истины Зангезура, являющиеся исконными азербайджано-тюркскими землями».
В начале мероприятия состоялся брифинг для СМИ, на котором Председатель Правления Агентства интеллектуальной собственности Камран Иманов рассказал о значении Всемирного дня книги и авторского права и об истории его празднования в нашей стране, а также проинформировал об актуальности предстоящей конференции.
Затем Камран Иманов, открывая конференцию своим вступительным словом, отметил, что мероприятия этого года посвящены 100-летию со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева, архитектора нашего государства, и подчеркнул, что сегодняшние реалии – это победа Общенационального лидера, превращение его идей и мыслей в ценнейшее интеллектуальное достояние нашего общества, общественное мнение и наследие.
К.Иманов подчеркнул, что неоправданный хай-армянский территориальный аппетит, созданный царской Россией и искусственно раздутый в землях Иреванского ханства, дал толчок к притязаниям на Карабахские и Зангезурские земли Нахчыванского округа. Даже лицемерный армянский национализм и дашнакский террор, замаскированный под образ большевиков, впоследствии привели к отделению части этих земель.
Он отметил, что мифология является основным сценарием армянской политики и подчеркнул, что все эти мифы объединены своей целевой структурой и практическим назначением и относятся к категории политической мифологии. Эта мифология, являющаяся частью картины армянского этнического мира, определяет способ восприятия армянским этносом внешней реальности и сосредоточенный здесь нравственный механизм. Согласно исследованиям ряда современных политологов, в том числе С.Б. Лурье, в отличие от других народов, особенность армянской политической мысли носит геополитический характер, она заключается в построении некой географической карты на основе мест проживания армян и в том, чтобы назвать для себя места, где они живут, очередной «Арменией».
Подчеркнув, что национальная система интеллектуальной собственности, созданная в результате дальновидности Общенационального лидера, успешно развивалась в результате усилий и поддержки Президента Ильхама Алиева, К.Иманов отметил, что в целях обеспечения прозрачности, оперативности и подотчетности управления данной областью через гибкую, более компактную и более целеустремленную структуру, вытекающую из поручений главы государства, создано Агентство интеллектуальной собственности и институт публичного юридического лица, который вносит свой вклад в реализацию данной модели.
Отметив, что это является подтверждением эффективности институциональной реформы, он добавил, что именно благодаря этому задачи, стоящие перед системой интеллектуальной собственности, определяются инновационной политикой страны и служат реализуемым в стране экономическим реформам.
К.Иманов особо отметил цифровую информационную систему «Открытая цель для патентов и товарных знаков» (PƏNAH), куда поступают исковые документы по вопросам регистрации объектов промышленной собственности, созданных в Агентстве в сфере совершенствования инфраструктуры и институциональных преобразований. Принцип «одного окна» и «доступности услуг из любого места», примененный в этой сфере, обеспечил открытость, оперативность и прозрачность, положительно сказался на повышении изобретательской и патентной активности, а также повысил уровень государственных услуг. Среди стран Евразии в нашей стране впервые начался прием исковых документов на цифровые трехмерные (3D) объекты.
Подчеркнуто, что реформы, проводимые в результате усилий главы государства, приносят свои плоды в функциональной деятельности. Так, в 2022 году в Агентство поступил 271 исковый документ, которые связанны с регистрацией изобретений, полезных моделей и промышленных образцов (на 83 больше, чем в прошлом году). Этот рост произошел в результате стимулирования изобретательской активности. Продолжительность экспертизы изобретений была сокращена и в среднем она проводилась в течение 8-9 месяцев, тогда как по общему правилу она составляла 12 месяцев. Это на 1189 единиц больше, чем в 2021 году. В 2022 году продолжительность процедуры экспертизы по существу была сокращена в среднем до 3 месяцев. Вцелом экспертиза должна проводиться в течение 6 месяцев, а в международной практике для завершения данной процедуры требуется 6-12 месяцев.
Выступая на конференции, Президент Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА), депутат Милли Меджлиса Иса Габиббейли, министр науки и образования Азербайджанской Республики Эмин Амруллаев, уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Сабина Алиева, депутат Милли Меджлиса, председатель Общины Западного Азербайджана Азиз Алекберли, заместитель министра культуры Саадат Юсифова, заведующий отделом по работе с неправительственными организациями и коммуникации Администрации Президента Азербайджанской Республики Фуад Ахундов и другие подчеркнули важность мероприятия и провели обмен мнениями по теме.
Затем был продемонстрирован телевизионный фильм «Великая ложь прошлого: Армения и Хаястан» из цикла «По следам истории», разоблачающий армянские фальсификации.
На мероприятии были заслушаны доклады Камрана Иманова «Древние тексты и классические источники разоблачают армянские фальсификации и измышления или истины Зангезура, являющиеся исконными азербайджано-тюркскими землями», генерального директор Института Истории имени А.Бакиханова НАНА Карима Шукурова «Историческая демография Зангезура», эксперта Агентства интеллектуальной собственности Эльшада Алили «Этимология названия Сюник (Сисакан) и его связь с огузским Учок (огузы от трех стрел)».
В рамках конференции также была организована книжная выставка «Письменные источники, разоблачающие армянские измышления». На выставке были представлены книги, изданные Агентством.
В завершение мероприятия состоялись обсуждения предстоящих задач, связанных с разоблачением армянских измышлений.