​“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Qazaxıstan Respublikası Hökuməti arasında sənaye mülkiyyətinin mühafizəsi sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş” təsdiq edilib
2025-ci il 15 dekabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Qazaxıstan Respublikası Hökuməti arasında sənaye mülkiyyətinin mühafizəsi sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş”in təsdiq edilməsi barədə Fərman imzalayıb.
Fərmana əsasən, 2025-ci il oktyabrın 21-də Astana şəhərində imzalanmış “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Qazaxıstan Respublikası Hökuməti arasında sənaye mülkiyyətinin mühafizəsi sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş” təsdiq edilib.
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi Sazişin qüvvəyə minməsi üçün zəruri olan dövlətdaxili prosedurların yerinə yetirildiyi barədə Qazaxıstan Respublikası Hökumətinə bildiriş göndərəcək.
Saziş qüvvəyə mindikdən sonra Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi onun müddəalarının həyata keçirilməsini təmin edəcək.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Qazaxıstan Respublikası Hökuməti arasında sənaye mülkiyyətinin mühafizəsi sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş” bu ilin oktyabrında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Qazaxıstan Respublikasına dövlət səfəri zamanı imzalanıb.

"Agreement on cooperation in the field of industrial property protection between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Kazakhstan" was approved
On December 15, 2025, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed a Decree approving the "Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Kazakhstan on Cooperation in the Field of Industrial Property Protection".
According to the decree, the "Agreement on Cooperation in the Field of Industrial Property Protection between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Kazakhstan", signed in Astana on October 21, 2025, was approved.
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan will notify the Government of the Republic of Kazakhstan that the internal procedures necessary for the entry into force of the Agreement have been completed.
After the Agreement enters into force, the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan will ensure the implementation of its provisions.
It should be noted that the “Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Kazakhstan on Cooperation in the Field of Industrial Property Protection” was signed in October of this year during the state visit of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to the Republic of Kazakhstan.