Azərbaycan folkloru nümunələrinin hüquqi qorunmasını təmin edən təsirli mexanizm yaradılır
Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 2021-ci il 20 avqust tarixli 233 nömrəli qərarı ilə “Azərbaycan folkloru nümunələrinin (ənənəvi mədəni nümunələrin) və Azərbaycanın ənənəvi biliklərinin dövlət qeydiyyatına alınması Qaydası” təsdiq olunub.
Təsdiq olunan yeni Qayda Azərbaycan folkloru nümunələrinin (ənənəvi mədəni nümunələrin) və Azərbaycanın ənənəvi biliklərininhüquqi qorunması və qeydiyyatı üzrə müvafiq hüquqi prosedurları müəyyən edir.
Azərbaycan folkloru nümunələrinin (ənənəvi mədəni nümunələrin) və Azərbaycanın ənənəvi biliklərinin qeydiyyata alınması onların hüquqi qorunması məqsədini daşıyır və bu Qaydaya uyğun olaraq əqli mülkiyyət obyektləri kimi Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyində dövlət qeydiyyatına alınır. Azərbaycan folkloru nümunələrinin (ənənəvi mədəni nümunələrin) və Azərbaycanın ənənəvi biliklərinin əqli mülkiyyətin xüsusi növləri kimi hüquqi qorunması Agentlik tərəfindən həyata keçirilir.
Azərbaycan folkloru nümunələrindən (ənənəvi mədəni nümunələrdən) və Azərbaycanın ənənəvi biliklərindən ölkəmizdə və xaricdə istifadə olunarkən bəzi hallarda həmin nümunələrin mənbəyi, mənsub olduğu xalqın və ya yarandığı coğrafi yerin adı dəqiq göstərilmir, yaxud yanlış göstərilir. Bu Qaydanın tətbiq edilməsi ilə Azərbaycan folkloru nümunələrinin hüquqi qorunmasını təmin edən təsirli qorunma və müdafiə mexanizmlərinin yaradılması mümkün olacaqdır.
Azərbaycan folkloru nümunələrinin (ənənəvi mədəni nümunələrin) və Azərbaycanın ənənəvi biliklərinin əqli mülkiyyətin qorunması rejimində hüquqi qorunması, onların əqli mülkiyyət qismində hüquqlarının qorunmasını tanımağı, fiziki və hüquqi şəxslər tərəfindən həmin nümunələrin qeyri-qanuni istifadəsinə qarşı tədbirlərin təmin edilməsini, o cümlədən məhkəmə qaydasında və ya üçüncü şəxslər tərəfindən onlara olan əqli mülkiyyət hüquqlarının qeyri-qanuni əldə edilməsinə maneələrin yaradılmasını ehtiva edir.
Bu Qayda Azərbaycan (“Müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlar haqqında”, “Azərbaycan folkloru nümunələrinin hüquqi qorunması haqqında” və “Əqli mülkiyyət hüquqlarının təminatı və piratçılığa qarşı mübarizə haqqında” Azərbaycan Respublikası qanunları) və beynəlxalq (UNESCO-nun “Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması haqqında” Konvensiyası) qanunvericiliyinə uyğun olaraq hazırlanıb.
Nazirlər Kabinetinin eyni qərarı ilə Azərbaycan folkloru nümunələrinin (ənənəvi mədəni nümunələrin) və Azərbaycanın ənənəvi biliklərinin dövlət qeydiyyatına alınması barədə Şəhadətnamənin nümunəsi” də təsdiq edilib.
Azərbaycan folkloru nümunələri (ənənəvi mədəni nümunələr) və Azərbaycanın ənənəvi bilikləri dövlət qeydiyyatına alındıqda, Əqli Mülkiyyət Agentliyi tərəfindən “Azərbaycan folkloru nümunələrinin (ənənəvi mədəni nümunələrin) və Azərbaycanın ənənəvi biliklərinin dövlət qeydiyyatı haqqında Şəhadətnamə” tərtib ediləcək. Şəhadətnamənin depozitarisi Əqli Mülkiyyət Agentliyidir.

​An effective mechanism is being created to ensure the legal protection of Azerbaijani folklore
By Resolution No. 233 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated August 20, 2021, the “Rules for State Registration of Expressions of Azerbaijani Folklore (Traditional Cultural Expressions) and Traditional Knowledge of Azerbaijan” were approved.
The approved new Rules define the relevant legal procedures for the legal protection and registration of Azerbaijani folklore expressions (traditional cultural expressions) and traditional knowledge of Azerbaijan.
Registration of expressions of Azerbaijani folklore (traditional cultural expressions) and traditional knowledge of Azerbaijan has the purpose of their legal protection and, in accordance with this Regulation, they are registered as intellectual property objects in the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan. The legal protection of expressions of Azerbaijani folklore (traditional cultural expressions) and traditional knowledge of Azerbaijan, as special types of intellectual property, is carried out by the Agency.
When using expressions of Azerbaijani folklore (traditional cultural expressions) and traditional knowledge of Azerbaijan in our country and abroad, in some cases the source of these samples, the name of the people to which they belong, or the geographical place of their origin is not indicated or incorrectly indicated. With the application of this Rule, it will be possible to create effective protection and protection mechanisms that ensure the legal protection of Azerbaijani folklore.
The legal protection of expressions of Azerbaijani folklore (traditional cultural expressions) and traditional knowledge of Azerbaijan in the intellectual property protection regime includes the recognition of the protection of their rights as intellectual property, the provision of measures against the illegal use of these samples by individuals and legal entities, including the creation of obstacles for the illegal acquisition of intellectual property rights ownership of them by court order or by third parties.
This Rule has been developed in accordance with the Azerbaijani (Laws of the Republic of Azerbaijan "On Copyright and Related Rights", "On the Legal Protection of Expressions of Azerbaijani Folklore" and "On Enforcement of Intellectual Property Rights and Fight against Piracy") and international legislation (UNESCO Convention "On the Protection of intangible cultural heritage").
The same Decree of the Cabinet of Ministers approved a sample Certificate of state registration of expressions of Azerbaijani folklore (traditional cultural expressions) and traditional knowledge of Azerbaijan.
Upon state registration of expressions of Azerbaijani folklore (traditional cultural expressions) and traditional knowledge of Azerbaijan, the Intellectual Property Agency issues a “Certificate of state registration of expressions of Azerbaijani folklore (traditional cultural expressions) and traditional knowledge of Azerbaijan”. The depositary of the Certificate is the Intellectual Property Agency.