Azərbaycan folkloru nümunələrinin hüquqi qorunmasını təmin edən təsirli mexanizm yaradılır
Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 2021-ci il 20 avqust tarixli 233 nömrəli qərarı ilə “Azərbaycan folkloru nümunələrinin (ənənəvi mədəni nümunələrin) və Azərbaycanın ənənəvi biliklərinin dövlət qeydiyyatına alınması Qaydası” təsdiq olunub.
Təsdiq olunan yeni Qayda Azərbaycan folkloru nümunələrinin (ənənəvi mədəni nümunələrin) və Azərbaycanın ənənəvi biliklərininhüquqi qorunması və qeydiyyatı üzrə müvafiq hüquqi prosedurları müəyyən edir.
Azərbaycan folkloru nümunələrinin (ənənəvi mədəni nümunələrin) və Azərbaycanın ənənəvi biliklərinin qeydiyyata alınması onların hüquqi qorunması məqsədini daşıyır və bu Qaydaya uyğun olaraq əqli mülkiyyət obyektləri kimi Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyində dövlət qeydiyyatına alınır. Azərbaycan folkloru nümunələrinin (ənənəvi mədəni nümunələrin) və Azərbaycanın ənənəvi biliklərinin əqli mülkiyyətin xüsusi növləri kimi hüquqi qorunması Agentlik tərəfindən həyata keçirilir.
Azərbaycan folkloru nümunələrindən (ənənəvi mədəni nümunələrdən) və Azərbaycanın ənənəvi biliklərindən ölkəmizdə və xaricdə istifadə olunarkən bəzi hallarda həmin nümunələrin mənbəyi, mənsub olduğu xalqın və ya yarandığı coğrafi yerin adı dəqiq göstərilmir, yaxud yanlış göstərilir. Bu Qaydanın tətbiq edilməsi ilə Azərbaycan folkloru nümunələrinin hüquqi qorunmasını təmin edən təsirli qorunma və müdafiə mexanizmlərinin yaradılması mümkün olacaqdır.
Azərbaycan folkloru nümunələrinin (ənənəvi mədəni nümunələrin) və Azərbaycanın ənənəvi biliklərinin əqli mülkiyyətin qorunması rejimində hüquqi qorunması, onların əqli mülkiyyət qismində hüquqlarının qorunmasını tanımağı, fiziki və hüquqi şəxslər tərəfindən həmin nümunələrin qeyri-qanuni istifadəsinə qarşı tədbirlərin təmin edilməsini, o cümlədən məhkəmə qaydasında və ya üçüncü şəxslər tərəfindən onlara olan əqli mülkiyyət hüquqlarının qeyri-qanuni əldə edilməsinə maneələrin yaradılmasını ehtiva edir.
Bu Qayda Azərbaycan (“Müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlar haqqında”, “Azərbaycan folkloru nümunələrinin hüquqi qorunması haqqında” və “Əqli mülkiyyət hüquqlarının təminatı və piratçılığa qarşı mübarizə haqqında” Azərbaycan Respublikası qanunları) və beynəlxalq (UNESCO-nun “Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması haqqında” Konvensiyası) qanunvericiliyinə uyğun olaraq hazırlanıb.
Nazirlər Kabinetinin eyni qərarı ilə Azərbaycan folkloru nümunələrinin (ənənəvi mədəni nümunələrin) və Azərbaycanın ənənəvi biliklərinin dövlət qeydiyyatına alınması barədə Şəhadətnamənin nümunəsi” də təsdiq edilib.
Azərbaycan folkloru nümunələri (ənənəvi mədəni nümunələr) və Azərbaycanın ənənəvi bilikləri dövlət qeydiyyatına alındıqda, Əqli Mülkiyyət Agentliyi tərəfindən “Azərbaycan folkloru nümunələrinin (ənənəvi mədəni nümunələrin) və Azərbaycanın ənənəvi biliklərinin dövlət qeydiyyatı haqqında Şəhadətnamə” tərtib ediləcək. Şəhadətnamənin depozitarisi Əqli Mülkiyyət Agentliyidir.

Создается эффективный механизм для обеспечения правовой защиты азербайджанского фольклора
Постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 20 августа 2021 года № 233 утверждены «Правила государственной регистрации образцов азербайджанского фольклора (традиционных выражений культуры) и традиционных знаний Азербайджана».
Утвержденные новые Правила определяют соответствующие правовые процедуры правовой охраны и регистрации образцов азербайджанского фольклора (традиционных выражений культуры) и традиционных знаний Азербайджана.
Регистрация образцов азербайджанского фольклора (традиционных выражений культуры) и традиционных знаний Азербайджана имеет цель их правовой охраны и в соответствии с настоящим Положением они проходят государственную регистрируется в качестве объектов интеллектуальной собственности в Агентстве Интеллектуальной Собственности Азербайджанской Республики. Правовая охрана образцов азербайджанского фольклора (традиционных выражений культуры) и традиционных знаний Азербайджана, как особых видов интеллектуальной собственности, осуществляется Агентством.
При использовании образцов азербайджанского фольклора (традиционных выражений культуры) и традиционных знаний Азербайджана в нашей стране и за рубежом в ряде случаев не указывается или жеуказывается неверно источник этих образцов, название народа, которому они принадлежат, или географическое место их происхождения. С применением этого Правила можно будет создать эффективные механизмы охраны и защиты, обеспечивающие правовую охрану азербайджанского фольклора.
Правовая охрана образцов азербайджанского фольклора (традиционных выражений культуры) и традиционных знаний Азербайджана в режиме охраны интеллектуальной собственности содержит признание охраны их прав как интеллектуальной собственности, обеспечение мер против незаконного использования этих образцов физическими и юридическими лицами, в том числе создание препятствий для незаконного приобретения прав интеллектуальной собственности на них в судебном порядке или третьими лицами.
Настоящее Правило разработано в соответствии с Азербайджанским (Законы Азербайджанской Республики «Об авторском праве и смежных правах», «О правовой охране выражений азербайджанского фольклора» и «Об обеспечении прав интеллектуальной собственности и борьбе против пиратства») и международным законодательствами (Конвенция ЮНЕСКО «Об охране нематериального культурного наследия»).
Тем же Постановлением Кабинета Министров утвержден образец Свидетельства о государственной регистрации образцов азербайджанского фольклора (традиционных выражений культуры) и традиционных знаний Азербайджана.
При государственной регистрации образцов азербайджанского фольклора (традиционных выражений культуры) и традиционных знаний Азербайджана, Агентство Интеллектуальной Собственности выдает «Свидетельство о государственной регистрации образцов азербайджанского фольклора (традиционных выражений культуры) и традиционных знаний Азербайджана». Депозитарием Свидетельства является Агентство Интеллектуальной Собственности.