23 Aprel – Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Günüdür
23 Aprel – Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Günü 1995-ci ildə UNESCO tərəfindən təsdiq edilmişdir. Həmin gün dünya ədəbiyyatında simvolik tarixdir. 23 Aprel - Uilyam Şekspir, Migel Servantes və İnka Qarsilaso dela Veqa kimi bir sıra görkəmli ədiblərin vəfat etdiyi gündür.
UNESCO kitabları və müəlliflik hüququnu təbliğ etməklə yaradıcılığın, mədəni müxtəlifliyin və bütün fəaliyyət sahələrində biliklərə bərabərhüquqlu əlçatımlığın tərəfdarı kimi çıxış edir, kitab işinin və qiraətin təşviqinə kömək edir.
Ənənəvi olaraq, hər il UNESCO bu gün münasibətilə geniş ictimaiyyətə müraciət eidr. Bu ilki müraciət kitablara həsr olunub.
UNESCO-nun yaydığı məlumatda aşağıdakılar qeyd olunub:
Oxuyun... Özünüzü heç vaxt tənha hiss etməyəcəksiniz
Nə üçün oxumaq indiki zamanda həmişəkindən daha vacibdir?
Dünyanın əksər məktəblərinin bağlandığı və insanların bayırda keçirdikləri vaxtları məhdudlaşdırmaq məcburiyyətində qaldıqları bir dövrdə, eyni zamanda zehnimizi və yaradıcılığımızı stimullaşdırarkən. kitabların gücü həmişəkindən daha çox təcridlə mübarizə, insanlar arasındakı əlaqələri gücləndirmək, görüş dairəsini genişləndirmək üçün istifadə olunmalıdır.
Aprel ayı və bütün il boyu təkbaşına və ya uşaqlarınızla birlikdə oxumağa vaxt ayırmaq vacibdir.Kitab oxumağın vacibliyini qeyd etmək, uşaqların oxucu kimi böyüməsinə şərait yaratmaq və ömür boyu ədəbiyyata sevgi və iş dünyasına inteqrasiyanı təşviq etmək vaxtıdır.
Oxumaqla və 23 Aprel Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Gününü qeyd etməklə, məsafəyə baxmadan başqalarına açıq ola bilərik və təxəyyül sayəsində səyahətə çıxa bilərik.
Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Gününə hazırlaşarkən, UNESCO özünüzə çağırış etməyi, yeni mövzular, formatlar və ya qeyri-adi janrları araşdırmağı təşviq edir. Məqsədimiz insanları oxumağa cəlb etmək və bundan həzz almaqdır! İndi fürsət budur: Bu il Ümumdünya Kitab və Müəllif Hüquqları Günü münasibətilə, UNESCO “bookface challenge” yaratdı.
Kitabın üzlüyü inanılmaz dərəcədə vacibdir və bizim kitab almaq qərarımızda mühüm rol oynayır. Biz hamımız kitabın üz qabığına son dərəcə tənqidi yanaşırıq. Pandemiya həmçinin kitabların və oxumağın rahatlıq üçün vacibliyini və reallıqdan qaçış yolu olduğunu bizə xatırlatdı, bizim hamımızın buna keçən il ehtiyacı var idi. Biz həmişə sərlövhənin yaxşı təqdim olunmasından məmnun oluruq, belə ki, yaxşı bir kitab üzlüyüsərlövhə haqqında yaxşı fikri yarada və ya poza bilər.
Belə bir şəraitdə biz tələbələri, müəllimləri, dünyanın müxtəlif yerlərindən olan oxucuları, eləcə də kitab sənayesi nümayəndələrini və kitabxana xidmətlərini bu çağırışa qatılaraq oxumağa olan sevgilərini ifadə etməyə dəvət edirik.”
Azərbaycanda bu əlamətdar tarix 1997-ci ildən başlayaraq həl il qeyd edilir.
Bu il aprelin 26-da Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Mədəniyyət Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikası Milli Komissiyasının dəstəyi bu günə həsr olunan “Qədim mətnlər və klassik mənbələr erməniçilik saxtakarlıqlarını və uydurmalarını ifşa edir və ya işğaldan azad edilmiş ərazilərdə mədəni sərvətlərin sahibləri haqqında” mövzusunda vebinar keçiriləcək.
Tədbirin aktuallığını diqtə edən amil əsrlər boyu davam edən, ildən-ilə artan və yeni dövrün elmi-texniki nailiyyətlərindən istifadə etməklə hazırkı günümüzdə daha geniş vüsət alan, qonşu xalqların, ilk növbədə Azərbaycan xalqının torpağına, mədəni irsi və tarixinə yönlənmiş təcavüzkar erməni saxtakarlığı fenomeninin və erməni mifologiyasının ifşa edilməsidir.
Vebinarda ölkəmizin dövlət orqanlarının rəsmiləri, millət vəkilləri, elm və təhsil müəssisələrinin əməkdaşları və digər şəxslərin onlayn rejimdə qoşularaq iştirak edəcəyi nəzərdə tutulur.

April 23 is World Book and Copyright Day
April 23 - World Book and Copyright Day was recognized by UNESCO in 1995. That day is a symbolic history in world literature. April 23 – is the day of the death of a number of prominent writers, including William Shakespeare, Miguel Cervantes and Inca Garcilaso dela Vega.
By promoting books and copyright, UNESCO advocates for creativity, cultural diversity and equal access to knowledge in all areas of activity; helps promote book work and reading.
Traditionally, every year UNESCO addresses the general public on this occasion. This year's address is dedicated to books.
The address issued by UNESCO states the following:
“Read... You will never feel alone
Why reading is more important now than ever?
More than ever, at a time where most of the schools around the world are closed and people are having to limit their time outside, the power of books should be leveraged to combat isolation, reinforce ties between people, expand our horizons, while stimulating our minds and creativity.
During the month of April and all year round, it is critical to take the time to read on your own or with your children. It is a time to celebrate the importance of reading, foster children's growth as readers and promote a lifelong love of literature and integration into the world of work.
Through reading and the celebration of World Book and Copyright Day, 23 April, we can open ourselves to others despite distance, and we can travel thanks to imagination.
In the preparation for World Book and Copyright Day, UNESCO encourages you to challenge yourself, to explore new topics, formats, or genres that out of your ordinary. Our goal is to engage people in reading, and to have fun doing so! Now is the opportunity to: As a celebration for this year's World's Book and Copyright Day, UNESCO has created a Bookfacechallenge.
The book covers are incredibly important and play a vital role in our buying decisions. We’re all extremely judgemental about covers. The pandemic has also reminded us all of the importance of books and reading for comfort and escapism, we’ve all needed it this past year. We're always glad to see when a title has been well presented, as a good cover can make or break a title.
In such circumstances, we invite students, teachers, readers from around the world as well as the book industry and library services to testify and express their love for reading by participing to this challenge.”
This significant date has been celebrated in Azerbaijan since 1997.
A webinar with joint organization of Intellectual Property Agency and the Ministry of Culture, and with the support of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO on "Ancient texts and classical sources exposing Armenian falsifications and fabrications or about the owners of cultural treasures in the liberated territories" will be held on April 26 this year.
The factor dictating the urgency of the event is the exposure of the phenomenon of aggressive Armenian forgery and Armenian mythology which has been going on for centuries, growing year by year and using the scientific and technical achievements of the new era, which is now more widespread, focused on the land, cultural heritage and history of neighboring peoples, primarily the people of Azerbaijan. .
The webinar will be attended by government officials, parliamentarians, employees of scientific and educational institutions and others.