23 Aprel – Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Günüdür
23 Aprel – Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Günü 1995-ci ildə UNESCO tərəfindən təsdiq edilmişdir. Həmin gün dünya ədəbiyyatında simvolik tarixdir. 23 Aprel - Uilyam Şekspir, Migel Servantes və İnka Qarsilaso dela Veqa kimi bir sıra görkəmli ədiblərin vəfat etdiyi gündür.
UNESCO kitabları və müəlliflik hüququnu təbliğ etməklə yaradıcılığın, mədəni müxtəlifliyin və bütün fəaliyyət sahələrində biliklərə bərabərhüquqlu əlçatımlığın tərəfdarı kimi çıxış edir, kitab işinin və qiraətin təşviqinə kömək edir.
Ənənəvi olaraq, hər il UNESCO bu gün münasibətilə geniş ictimaiyyətə müraciət eidr. Bu ilki müraciət kitablara həsr olunub.
UNESCO-nun yaydığı məlumatda aşağıdakılar qeyd olunub:
Oxuyun... Özünüzü heç vaxt tənha hiss etməyəcəksiniz
Nə üçün oxumaq indiki zamanda həmişəkindən daha vacibdir?
Dünyanın əksər məktəblərinin bağlandığı və insanların bayırda keçirdikləri vaxtları məhdudlaşdırmaq məcburiyyətində qaldıqları bir dövrdə, eyni zamanda zehnimizi və yaradıcılığımızı stimullaşdırarkən. kitabların gücü həmişəkindən daha çox təcridlə mübarizə, insanlar arasındakı əlaqələri gücləndirmək, görüş dairəsini genişləndirmək üçün istifadə olunmalıdır.
Aprel ayı və bütün il boyu təkbaşına və ya uşaqlarınızla birlikdə oxumağa vaxt ayırmaq vacibdir.Kitab oxumağın vacibliyini qeyd etmək, uşaqların oxucu kimi böyüməsinə şərait yaratmaq və ömür boyu ədəbiyyata sevgi və iş dünyasına inteqrasiyanı təşviq etmək vaxtıdır.
Oxumaqla və 23 Aprel Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Gününü qeyd etməklə, məsafəyə baxmadan başqalarına açıq ola bilərik və təxəyyül sayəsində səyahətə çıxa bilərik.
Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Gününə hazırlaşarkən, UNESCO özünüzə çağırış etməyi, yeni mövzular, formatlar və ya qeyri-adi janrları araşdırmağı təşviq edir. Məqsədimiz insanları oxumağa cəlb etmək və bundan həzz almaqdır! İndi fürsət budur: Bu il Ümumdünya Kitab və Müəllif Hüquqları Günü münasibətilə, UNESCO “bookface challenge” yaratdı.
Kitabın üzlüyü inanılmaz dərəcədə vacibdir və bizim kitab almaq qərarımızda mühüm rol oynayır. Biz hamımız kitabın üz qabığına son dərəcə tənqidi yanaşırıq. Pandemiya həmçinin kitabların və oxumağın rahatlıq üçün vacibliyini və reallıqdan qaçış yolu olduğunu bizə xatırlatdı, bizim hamımızın buna keçən il ehtiyacı var idi. Biz həmişə sərlövhənin yaxşı təqdim olunmasından məmnun oluruq, belə ki, yaxşı bir kitab üzlüyüsərlövhə haqqında yaxşı fikri yarada və ya poza bilər.
Belə bir şəraitdə biz tələbələri, müəllimləri, dünyanın müxtəlif yerlərindən olan oxucuları, eləcə də kitab sənayesi nümayəndələrini və kitabxana xidmətlərini bu çağırışa qatılaraq oxumağa olan sevgilərini ifadə etməyə dəvət edirik.”
Azərbaycanda bu əlamətdar tarix 1997-ci ildən başlayaraq həl il qeyd edilir.
Bu il aprelin 26-da Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Mədəniyyət Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikası Milli Komissiyasının dəstəyi bu günə həsr olunan “Qədim mətnlər və klassik mənbələr erməniçilik saxtakarlıqlarını və uydurmalarını ifşa edir və ya işğaldan azad edilmiş ərazilərdə mədəni sərvətlərin sahibləri haqqında” mövzusunda vebinar keçiriləcək.
Tədbirin aktuallığını diqtə edən amil əsrlər boyu davam edən, ildən-ilə artan və yeni dövrün elmi-texniki nailiyyətlərindən istifadə etməklə hazırkı günümüzdə daha geniş vüsət alan, qonşu xalqların, ilk növbədə Azərbaycan xalqının torpağına, mədəni irsi və tarixinə yönlənmiş təcavüzkar erməni saxtakarlığı fenomeninin və erməni mifologiyasının ifşa edilməsidir.
Vebinarda ölkəmizin dövlət orqanlarının rəsmiləri, millət vəkilləri, elm və təhsil müəssisələrinin əməkdaşları və digər şəxslərin onlayn rejimdə qoşularaq iştirak edəcəyi nəzərdə tutulur.

23 апреля - Всемирный день книги и авторского права был учрежден ЮНЕСКО в 1995 году. Этот день является символической датой в мировой литературе. 23 апреля - это день годовщины смерти ряда выдающихся писателей: Уильяма Шекспира, Мигеля Сервантеса и Инки Гарсиласо де ла Веги.
Пропагандируя книги и авторское право, ЮНЕСКО выступает за творчество, разнообразие и равноправный доступ к знаниям во всех сферах своей деятельности.
Традиционно каждый год ЮНЕСКО обращается к широкой общественности в этот день. Обращение этого года посвящено книгам.
В заявлении ЮНЕСКО говорится:
Почему чтение важнее сейчас, чем когда-либо!
В течение последнего года, когда в большинстве стран наблюдались периоды карантинов,и людям приходится ограничивать свое время на улице, книги оказались мощным инструментом борьбы с изоляцией, укрепления связей между людьми, расширения наших горизонтови стимулированиянашего разума и творческих способностей. В некоторых странах количество прочитанных книг увеличилось вдвое.
В течение апреля ивсего года очень важно уделять время чтению самостоятельно или вместе с детьми. Это время, чтобы отметить важность чтения, способствовать развитию детей в качестве читателей и содействовать пожизненной любви к литературе и интеграции в рынок труда.
Благодаря чтению и празднованиюВсемирного дня книги и авторского права23 апреля, мы сможем открыть себя другим, несмотря на расстояния, и путешествовать благодаря воображению.
В рамках подготовки к Всемирному дню книги и авторского права ЮНЕСКО призывает вас бросить вызов самому себе, исследовать новые темы, форматы или жанры, которые выходят за рамки обычного. Наша цель - вовлечь людей в чтение и получениеудовольствия от этого! Теперь у вас есть такая возможность: в рамках празднования Всемирного дня книги и авторского права в этом году ЮНЕСКО организовала.
Обложки книг невероятно важны, когда мы принимаем решение о покупке. Мы все очень критично относимся к обложкам. Пандемия также напомнила всем нам о важности книг и чтения для успокоения и бегства от реальности, в этом мы все нуждались в прошлом году. Мы всегда рады видеть, когда заголовок хорошо представлен, поскольку хорошая обложка может дополнитьзаголовок или все испортить.
В таких обстоятельствах мы приглашаем учащихся, учителей, читателей со всего мира, а также представителей книжной индустрии и библиотечных служб засвидетельствовать и выразить свою любовь к чтению, приняв участие в решении этой задачи.
Эта знаменательная дата отмечается в Азербайджане с 1997 года. 26 апреля текущего года Агентство Интеллектуальной Собственности совместно с Министерством культуры при поддержке Национальной Комиссии Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО проведут вебинар на тему «Древние тексты и классические источники разоблачают армянские фальсификации и измышления или о хозяевах культурных ценностей на освобожденных от оккупации территориях».
Фактором, определяющим актуальность мероприятия, является разоблачение феномена агрессивного армянского подлога и армянской мифологии, который длится веками, нарастает с каждым годом и в настоящее время получил все более широкое распространение, используя научно-технические достижения новой эпохи, направленные на землю, культурное наследие и историю соседних народов и прежде всего азербайджанского народа.
Ожидается, что в вебинаре в режиме онлайн примут участие представители государственных органов, депутатов, работников научных и образовательных учреждений нашей страны и другие.