Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov Avrasiya Patent Təşkilatının İnzibati Şurasının sədri seçilib
Sentyabrın 9-da Moskva şəhərində Avrasiya Patent Təşkilatının (APT) İnzibati Şurasının 45-ci (31-ci növbəti) iclası öz işinə başlayıb. Tədbirdə inzibati Şuranın üzvləri, o cümlədən Azərbaycan, Belarus, Ermənistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Rusiya, Tacikistan və Türkmənistanın milli patent ofislərinin rəhbərləri və digər məsul şəxsləri iştirak edirlər.
İnzibati Şuranın iclasında APT-nın icraçı orqanı olan Avrasiya Patent İdarəsinin (APİ) prezidenti Qriqoriy İvliyevin hesabatı dinlənilib. Hesabatda təşkilatın büdcə xərcləri, Avrasiya patentlərinin qüvvədə saxlanılması üçün ödənişlər, APT üzv-dövlətlərinin nümayəndələrinin ixtisasartırma və təhsil proqramlarında iştirakı və digər məsələlər barədə geniş məlumat verilib.
APT-nin 2025-ci il üçün büdcə layihəsi müzakirələrdən sonra qəbul edilib.
İclasda İnzibati Şuranın sədri vəzifəsinə seçkilər keçirilib. Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov yekdilliklə APT İnzibati Şurasının sədri seçilib.
Tədbirə onlayn formatda qoşulan K.İmanov bu etimada görə təşəkkürünü bildirib. O, təşkilatın fəallığının gücləndirilməsi istiqamətində İnzibati Şura üzvlərinin potensialından daha səmərəli istifadə olunmasına çalışacağını və ümumi məqsədlər naminə Şuranın işinə yeni töhfələr verəcəyini bildirib.

Chairman of the Board of the Intellectual Property Agency Kamran Imanov was elected Chairman of the Administrative Council of the Eurasian Patent Organization
The 45th (31st regular) meeting of the Administrative Council of the Eurasian Patent Organization (EAPO) began in Moscow on September 9. The event is attended by members of the Administrative Council, as well as heads and other officials of the national patent offices of Azerbaijan, Belarus, Armenia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia, Tajikistan and Turkmenistan.
A report by Grigory Ivliyev, President of the Eurasian Patent Office was heard at the meeting. The report provides extensive information on the organization's budget expenditures, payments for maintaining Eurasian patents, participation of representatives of EAPO member states in professional development and education programs, and other issues.
The EAPO’s draft budget of for 2025 was adopted after discussions.
Elections were held for the position of Chairman of the Administrative Council at the meeting. Kamran Imanov, Chairman of the Board of the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan, was unanimously elected Chairman of the EAPO Administrative Council.
K. Imanov, who joined the event online, expressed his gratitude for this trust. He said that he would strive to use the potential of the Administrative Council members more effectively to strengthen the organization's activity and make new contributions to the work of the Council for the sake of common goals.