Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov Avrasiya Patent Təşkilatının İnzibati Şurasının sədri seçilib
Sentyabrın 9-da Moskva şəhərində Avrasiya Patent Təşkilatının (APT) İnzibati Şurasının 45-ci (31-ci növbəti) iclası öz işinə başlayıb. Tədbirdə inzibati Şuranın üzvləri, o cümlədən Azərbaycan, Belarus, Ermənistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Rusiya, Tacikistan və Türkmənistanın milli patent ofislərinin rəhbərləri və digər məsul şəxsləri iştirak edirlər.
İnzibati Şuranın iclasında APT-nın icraçı orqanı olan Avrasiya Patent İdarəsinin (APİ) prezidenti Qriqoriy İvliyevin hesabatı dinlənilib. Hesabatda təşkilatın büdcə xərcləri, Avrasiya patentlərinin qüvvədə saxlanılması üçün ödənişlər, APT üzv-dövlətlərinin nümayəndələrinin ixtisasartırma və təhsil proqramlarında iştirakı və digər məsələlər barədə geniş məlumat verilib.
APT-nin 2025-ci il üçün büdcə layihəsi müzakirələrdən sonra qəbul edilib.
İclasda İnzibati Şuranın sədri vəzifəsinə seçkilər keçirilib. Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov yekdilliklə APT İnzibati Şurasının sədri seçilib.
Tədbirə onlayn formatda qoşulan K.İmanov bu etimada görə təşəkkürünü bildirib. O, təşkilatın fəallığının gücləndirilməsi istiqamətində İnzibati Şura üzvlərinin potensialından daha səmərəli istifadə olunmasına çalışacağını və ümumi məqsədlər naminə Şuranın işinə yeni töhfələr verəcəyini bildirib.

Камран Иманов, Председатель Правления Агентства интеллектуальной собственности, избран Председателем Административного совета Евразийской патентной организации
9 сентября в Москве начало работу 45-е (31-е очередное) заседание Административного совета Евразийской патентной организации (ЕАПО). В мероприятии принимают участие члены Административного совета, в том числе руководители национальных патентных ведомств Азербайджана, Беларуси, Армении, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана и Туркменистана, а также другие ответственные лица.
На заседании был заслушан доклад Григория Ивлиева, президента Евразийского патентного ведомства (ЕАПВ) - исполнительного органа ЕАПО. В отчете была представлена подробная информация о бюджетных расходах организации, выплатах за поддержание евразийских патентов в силе, участии представителей государств-членов ЕАПО в программах обучения и образования, а также других вопросах.
После обсуждений был принят проект бюджета ЕАПО на 2025 год.
В ходе заседания состоялись выборы на должность председателя Административного совета. Председателем Административного совета ЕАПО единогласно был избран Камран Иманов, председатель правления Агентства интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики.
К.Иманов, присоединившийся к мероприятию в онлайн-формате, выразил благодарность за оказанное доверие. Он заявил, что будет стремиться к более эффективному использованию потенциала членов Административного совета для усиления деятельности организации и внесет новый вклад в работу Совета во имя общих целей.