Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Beynəlxalq Hüquq Forumunda çıxış edib
2022-ci il 13 sentyabr tarixində Moskva şəhərində “Avropa və Asiyada hüquq və iqtisadiyyatın aktual problemləri” V Beynəlxalq Hüquq Forumu öz işinə başlayıb.
Hüquqşünas və İqtisadçıların Beynəlxalq Alyansı (Fransa) və Rusiya Federasiyasının O.E.Kutafin adına Moskva Dövlət Hüquq Universitetinin təşkilatçılığı ilə “Qlobal iqlim dəyişikliyi və rəqəmsallaşma kontekstində hüquq, iqtisadiyyat və beynəlxalq humanitar əməkdaşlığın inkişafı” mövzusunda hibrid formatda keçirilən tədbirdə Azərbaycan, Almaniya, Böyük Britaniya, Çin, Hindistan, Fransa, İsveçrə, İtaliya, Polşa, Rusiya və Slovakiyanı təmsil edən 300 nəfərdən çox nümayəndələr iştirak edir.
Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov Forumun “Qlobal iqtisadi və sosial dəyişikliklər dövründə Avrasiyada əqli mülkiyyətin hüquqi tənzimlənməsinin yeni istiqamətləri” adlı panel müzakirələrinə onlayn rejimdə qoşularaq “Müasir şəraitdə əqli mülkiyyət hüququnun təkamülü və əqli mülkiyyət ofislərinin vəzifələri” mövzusunda geniş məruzə ilə çıxış edib.
Konseptual problemlərə toxunan K.Imanov əqli mülkiyyətin (ƏM) müasir anlayışının və bu institutun fəaliyyətinin onun ənənəvi qavrayışından əhəmiyyətli dərəcədə fərqli kontekstdə baş verdiyini, bunun cəmiyyətdəki mövcud ƏM landşaftına kardinal təsir edən və getdikcə bu təsiri artıran əhəmiyyətli texnoloji dəyişikliklərdən irəli gəldiyini bildirib. Qeyd edilib ki, müasir "ƏM" kateqoriyası öz tərifində yalnız fiziki və ya hüquqi şəxsin əqli fəaliyyət nəticələrinə (ƏFN) müstəsna hüquqlarını deyil, ilk növbədə, qorunma hüquqlarına malik ƏFN-nin özünü nəzərdə tutur.Bazarda tələb və təklif obyektləri kimi hüquqlar deyil, hüquqlara malik ƏFN-i çıxış edir. Bu obyektlər üzrə əməliyyatlarda bu hüquqların verilməsinin həcmi və şərtləri nəzərə alınır.Bu, ƏM institutunun emercentliyi, sinergetikasının sistemli anlayışıdır.
Patent hüququ ilə müəlliflik hüququnun qarşılıqlı əlaqəsinə toxunan K.İmanov çıxışında patent qanunvericiliyinin əsaslı modernləşdirilməsi və patentin alınması üçün iddia sənədlərinin dərcində müəllif hüquqlarının pozulmasına səbəb olan pozuntuların aradan qaldırılması ilə bağlı məsələləri xüsusi olaraq vurğulayıb.
K.İmanov Azərbaycan Prezidenti ilə Dünya İqtisadi Forumunun Prezidenti arasında 2020-ci ilin yanvarında imzalanmış Niyyət Protokolu və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il 6 yanvar tarixli, 1245 nömrəli Fərmanı əsasında Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində “Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi”nin yaradılmasını qeyd edərək Agentliyin nümayəndəsinin də Mərkəzin Direktorlar Şurasının üzvü olduğunu diqqətə çatdırıb. O, daxili texnologiyaların inkişafınının stimullaşdırılması, ixtira fəallığınının artırılması, o cümlədən texnologiyaların transferi mexanizmlərinin formalaşdırılmasına dəstək məqsədilə Agentliyin tabeliyində Texnologiyaların Kommersiyalaşdırılması və Transferi Mərkəzinin yaradıldığını bildirib.
K.İmanovun çıxışı forum iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Avrasiya Patent Təşkilatının Avrasiya Patent İdarəsinin prezidenti Qriqoriy İvliyevin moderatorluğu ilə keçirilən panel müzakirəsində Rusiya Federasiyasının Əqi Mülkiyyət üzrə Federal Xidmətinin (Rospatent) rəhbəri Yuriy Zubov, Müstəqil Dövlətlər Birliyinin İcraiyyə Komitəsinin İqtisadi əməkdaşlıq departamentinin elmi-texniki əməkdaşlıq və innovasiya şöbəsinin müdiri Timur Mansurov, Rusiya və Avrasiya patent müvəkkili Yuriy Kuznetsov və Rusiya İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin Avrasiya inteqrasiyası departamentinin direktoru Aleksey Dobkin çıxış ediblər.
Q.İvliyev Əqli Mülkiyyət Agentliyin tabeliyində Texnologiyaların Kommersiyalaşdırılması və Transferi Mərkəzinin yaradılmasının təqdirəlayiq hal olduğunu qeyd edərək, əqli mülkiyyətin iqtisadiyyatda rolu ilə bağlı Avrasiya Patent Təşkilatının Agentliklə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu bildirib.

​Chairman of the Board of the Intellectual Property Agency spoke at the International Legal Forum
On September 13, 2022, the Fifth International Legal Forum "Actual Problems of Law and Economy in Europe and Asia" launched in Moscow.
More than 300 representatives representing Azerbaijan, Germany, Great Britain, China, India, France, Switzerland, Italy, Poland, Russia and Slovakia are participating at the event jointly organized by the International Alliance of Lawyers and Economists (France) and the Moscow State Law University named after O.E. Kutafin of the Russian Federation held in a hybrid format on the theme "Development of law, economy and international humanitarian cooperation in the context of global climate change and digitalization"
Dr. Kamran Imanov, Chairman of the Board of the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan, joined the panel discussions of the Forum named "New directions of the legal regulation of intellectual property in Eurasia in the era of global economic and social changes" and made a speech on the topic "Evolution of intellectual property rights in modern conditions and the duties of intellectual property offices"
Touching on the conceptual problems, Mr. Imanov said that the modern understanding of intellectual property (IP) and the activity of this institution took place in a context significantly different from its traditional perception, and this was the result of significant technological changes that had a cardinal impact on the existing IP landscape in society and gradually increased this impact. It was noted that the modern "IP" category in its definition does not only mean the exclusive rights of a natural or legal person to the results of intellectual activity (RIA), but primarily the RIA itself with protection rights. In the market, it is not the rights that act as supply and demand, but the rights-based RIA. The scope and conditions of the granting of these rights are taken into account in operations on these objects. This is a systematic understanding of the emergence, synergetics of the IP institute.
Touching on the interaction between patent and copyright, Mr. Imanov in his speech specifically emphasized the issues related to fundamental modernization of patent legislation and the elimination of infringements that lead to the infringement of copyright in the publication of applications for obtaining a patent.
Mr. Kamran Imanov noting the establishment of the "Analysis and Coordination Center of the Fourth Industrial Revolution" under the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan on the base of Protocol of Intent signed in January 2020 between the President of Azerbaijan and the President of the World Economic Forum and Decree No. 1245 of the President of the Republic of Azerbaijan dated January 6, 2021, pointed out that the representative of the Agency is also a Member of the Board of Directors of the Center. He said that the Center for Commercialization and Transfer of Technologies was established under the Agency in order to stimulate the development of domestic technologies, increase the activity of inventions, as well as to support the formation of technology transfer mechanisms.
Mr. Imanov's speech was received with interest by the participants of the Forum.
The panel discussion was moderated by Grigoriy Ivliyev, president of the Eurasian Patent Office of the Eurasian Patent Organization. Yuriy Zubov, Head of the Federal Service for Intellectual Property of the Russian Federation (Rospatent), Timur Mansurov, Head of the Scientific-technical Cooperation and Innovation Division of the Economic Cooperation Department of the Executive Committee of the Commonwealth of Independent States, Russian and Eurasian patent attorney Yuriy Kuznetsov and Director of the Eurasian Integration Department of the Ministry of Economic Development of Russia Alexei Dobkin spoke in the discussion.
G. Ivliyev noted that the establishment of the Center for Commercialization and Transfer of Technologies under the Intellectual Property Agency is a commendable event and said that the Eurasian Patent Organization is interested in cooperation with the Agency regarding the role of intellectual property in the economy.