Əqli Mülkiyyət Agentliyinin əməkdaşları beynəlxalq tədbirdə iştirak edib
Cari ilin 23-24 avqust tarixlərində Qırğız Respublikasının Oş şəhərində Avrasiya Patent Təşkilatının (APT) təşkilatçılığı ilə “Avrasiya patent-informasiya məkanının formalaşdırılması: təcrübə və perspektivlər“ mövzusunda regional seminar keçirilib.
Tədbirin əsas məqsədi rəqəmsallaşma üzrə təcrübə mübadiləsi və APT ilə milli patent ofisləri arasında elektron əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi idi.
Beynəlxalq tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədrinin köməkçisi Toğrul Rəfiyev və Agentliyin tabeliyində olan Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzinin ixtira, faydalı model və sənaye nümunəsinin ekspertizası şöbəsinin baş məsləhətçisi-ekspert Sevinc Zeynalova iştirak ediblər.
Ölkəmizin nümayəndələri tərəfindən edilən təqdimatda Əqli Mülkiyyət Agentliyinin rəqəmsallaşma sahəsində əldə etdiyi təcrübə, “Patentlərə, Əmtəə Nişanlarına Açıq Hədəf” (PƏNAH) rəqəmli informasiya sistemi vasitəsilə əqli mülkiyyət obyektləri üzrə sənədlərin elektron formada verilməsi haqqında geniş məlumat verilib. PƏNAH sistemi vasitəsilə açıqlıq və şəffaflığın təmin edilməsi, iddia sənədlərinin icrası prosedurlarının bütün mərhələlərində iddiaçıların xəbərdarlıq edilməsi tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.

Сотрудники Агентства Интеллектуальной Собственности приняли участие на международном мероприятии
23-24 августа текущего года в городе Ош Кыргызской Республики прошел региональный семинар на тему «Формирование евразийского патентно-информационного пространства: опыт и перспективы», организованный Евразийской патентной организацией (ЕАПО).
Основной целью мероприятия был обмен опытом по цифровизации и дальнейшее развитие электронных отношений между ЕАПО и национальными патентными ведомствами.
На международном мероприятии приняли участие помощник Председателя Правления Агентства Интеллектуальной Собственности Азербайджанской Республики Тогрул Рафиев и главный консультант-эксперт Отдела экспертизы изобретений, полезных моделей и промышленных образцов Центра экпертизы патентов и товарных знаков при Агентстве Севиндж Зейналова.
В презентации представителей нашей страны была предоставлена обширная информация об опыте, приобретенном Агентством Интеллектуальной Собственности в сфере цифровизации, выдаче документов на объекты интеллектуальной собственности в электронном виде через цифровую информационную систему «Открытая цель для патентов и товарных знаков» (PАNAH). Обеспечение открытости и прозрачности посредством системы PANAH, предупреждение заявителей на всех этапах процедур оформления исковых документов было встречено с интересом со стороны участников мероприятия.