Azərbaycan və Fransa arasında əqli mülkiyyət sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin üzvü, sədr müavini Sənan Tapdıqov Fransanın Türkiyədəki səfirliyinin kənd təsərrüfatı üzrə müşaviri cənab Fransua Vieli qəbul edib.
Sonuncu görüşün COVİD-19 pandemiyasından əvvəl baş tutduğunu bildirən S.Tapdıqov həmsöhbətinə ölkəmizin əqli mülkiyyət sistemində baş verən yeniliklər barədə məlumat verib, o cümlədən iqtisadi tərəqqiyə innovasiyalar vasitəsilə təkan verəcək Agentliyin tabeliyində yeni yaradılan Texnologiyaların Kommersiyalaşdırılması və Transferi Mərkəzinin fəaliyyət istiqamətlərini açıqlayıb.O, Agentliyin tabeliyində olan Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzi, Əqli Mülkiyyət Hüquqlarının Təminatı Mərkəzi və Respublika Elmi-Texniki Kitabxanası ilə yanaşı, yeni yaradılan mərkəzin ölkəmizdə əqli mülkiyyət ekosisteminin formalaşmasının əsas faktorlarından biri kimi çıxış edəcəyini bildirib.
S.Tapdıqov həmçinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsindəki parlaq qələbədən sonra Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş torpaqlarında aparılan yenidənqurma və bərpa işləri barədə məlumat verib. O, ölkə rəhbərliyinin uğurlu siyasəti nəticəsində ölkəmizdə formalaşan əqli mülkiyyət mədəniyyətinin yerli biznesin əqli mülkiyyət hüquqlarına hörmətinin`artmasına, qanunvericiliyin tələblərinə riayət etməsinə əhəmiyyətli dərəcədə təsir etdiyini xüsusi qeyd edib.
Fransanın coğrafi göstəricilərin qorunması sahəsində qanunvericiliyi haqqında məlumat verən F.Viel birgə fəaliyyətlərin həyata keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb və coğrafi göstəricilərə dair ayrıca ikitərəfli proqramın tərtib edilməsinin mümkünlüyünü bildirib. O, Avropa İttifaqının alətlərindən, o cümlədən Tvinninq layihəsindən istifadə etməyin mümkünlüyünü, eyni zamanda birgə təlim-seminarın təşkilinin də müsbət nəticə verəcəyini söyləyib.
Görüşdə hər iki tərəfin bu sahədə əməkdaşlığı inkişaf etdirmək niyyətində olduğunu nəzərə alaraq mütəxəssislərdən ibarət daha geniş tərkibdə görüşlərin keçirilməsi üçün əlavə danışıqların keçirilməsi barədə razılıq ifadə edilib.

​Cooperation issues in the field of Intellectual Property between Azerbaijan and France were discussed
Member of Board of Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan, Deputy-Chairman Mr Sanan Tapdigov accepted Mr. Francois Viel – Adviser on Agriculture of the French Embassy in Turkey.
Noting that the last meeting took place before the COVID-19 pandemic, Mr.Tapdigov informed his interlocutor about the innovations in the intellectual property system of the country, as well as the activities of the newly established Technology Commercialization and Transfer Center under the Agency, which will boost economic development through innovations. He said that along with the Patent and Trademark Examination Center, the Center for Enforcement of Intellectual Property Rights and the Republican Scientific and Technical Library under Agency the newly established Center would be one of the key factors in the formation of the intellectual property ecosystem in our country.
Mr.Tapdigov also informed the guest about the reconstruction and restoration work implemented in the liberated lands of Azerbaijan under the leadership of President Ilham Aliyev after the brilliant victory in the 44-day Patriotic War. He stressed that the intellectual property culture formed in our country as a result of the successful policy of the country's leadership has a significant impact on increasing the respect of local businesses for intellectual property rights and compliance with the demands of legislation.
Informing about the legislation of France in the field of protection of geographical indications, Mr. Viel stressed the importance of joint activities and the possibility of developing a separate bilateral program on geographical indications. He noted the possibility of using EU tools, including the Twinning project, as well as the organization of a joint training seminar.
Taking into account the intention of both sides to develop cooperation in this field, it was agreed to hold additional talks to hold meetings with a wider group of experts.