Azərbaycan və Fransa arasında əqli mülkiyyət sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin üzvü, sədr müavini Sənan Tapdıqov Fransanın Türkiyədəki səfirliyinin kənd təsərrüfatı üzrə müşaviri cənab Fransua Vieli qəbul edib.
Sonuncu görüşün COVİD-19 pandemiyasından əvvəl baş tutduğunu bildirən S.Tapdıqov həmsöhbətinə ölkəmizin əqli mülkiyyət sistemində baş verən yeniliklər barədə məlumat verib, o cümlədən iqtisadi tərəqqiyə innovasiyalar vasitəsilə təkan verəcək Agentliyin tabeliyində yeni yaradılan Texnologiyaların Kommersiyalaşdırılması və Transferi Mərkəzinin fəaliyyət istiqamətlərini açıqlayıb.O, Agentliyin tabeliyində olan Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzi, Əqli Mülkiyyət Hüquqlarının Təminatı Mərkəzi və Respublika Elmi-Texniki Kitabxanası ilə yanaşı, yeni yaradılan mərkəzin ölkəmizdə əqli mülkiyyət ekosisteminin formalaşmasının əsas faktorlarından biri kimi çıxış edəcəyini bildirib.
S.Tapdıqov həmçinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsindəki parlaq qələbədən sonra Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş torpaqlarında aparılan yenidənqurma və bərpa işləri barədə məlumat verib. O, ölkə rəhbərliyinin uğurlu siyasəti nəticəsində ölkəmizdə formalaşan əqli mülkiyyət mədəniyyətinin yerli biznesin əqli mülkiyyət hüquqlarına hörmətinin`artmasına, qanunvericiliyin tələblərinə riayət etməsinə əhəmiyyətli dərəcədə təsir etdiyini xüsusi qeyd edib.
Fransanın coğrafi göstəricilərin qorunması sahəsində qanunvericiliyi haqqında məlumat verən F.Viel birgə fəaliyyətlərin həyata keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb və coğrafi göstəricilərə dair ayrıca ikitərəfli proqramın tərtib edilməsinin mümkünlüyünü bildirib. O, Avropa İttifaqının alətlərindən, o cümlədən Tvinninq layihəsindən istifadə etməyin mümkünlüyünü, eyni zamanda birgə təlim-seminarın təşkilinin də müsbət nəticə verəcəyini söyləyib.
Görüşdə hər iki tərəfin bu sahədə əməkdaşlığı inkişaf etdirmək niyyətində olduğunu nəzərə alaraq mütəxəssislərdən ibarət daha geniş tərkibdə görüşlərin keçirilməsi üçün əlavə danışıqların keçirilməsi barədə razılıq ifadə edilib.

Обсуждены вопросы сотрудничества в сфере интеллектуальной собственности между Азербайджаном и Францией
Заместитель Председателя, член правления Агентства Интеллектуальной Собственности Азербайджанской Республики Санан Тапдыгов принял советника по сельскому хозяйству Посольства Франции в Турции г-на Франсуа Виеля.
Отметив, что последняя встреча состоялась перед пандемией COVID-19, С.Тапдыгов проинформировал гостя о нововведениях в системе интеллектуальной собственности страны, а также о направлениях деятельности вновь созданного Центра коммерциализации и трансфера технологий при Агентстве, который будет стимулировать экономическое развитие посредством инноваций. Он сообщил, что наряду с Центром экспертизы патентов и товарных знаков, Центром обеспечения прав интеллектуальной собственности и Республиканской научно-технической библиотекой вновь созданный Центр станет одним из ключевых факторов формирования экосистемы интеллектуальной собственности в нашей стране.
С.Тапдыгов также проинформировал о работах по реконструкции и восстановлению, проводимых на освобожденных землях Азербайджана под руководством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. после блестящей победы в 44-дневной Отечественной войне. Он особо подчеркнул, что культура интеллектуальной собственности, сформированная в нашей стране в результате успешной политики руководства страны, оказывает существенное влияние на повышение уважения местного бизнеса к правам интеллектуальной собственности и соблюдение требований законодательства.
Информируя о законодательстве Франции в сфере охраны географических указаний, Виель подчеркнул важность совместной деятельности и возможность разработки отдельной двусторонней программы по географическим указаниям. Он отметил, что возможность использования инструментов ЕС, в том числе проекта Twinning, в то же время организация совместных тренинг-семинаров, так же даст положительный результат.
Принимая во внимание намерение обеих сторон развивать сотрудничество в этой сфере, было выражено согласие провести дополнительные переговоры для проведения встреч с более широким составом экспертов.