Avrasiya Patent İdarəsinin Əczaçılıq Reyestri 2021-ci il martın 1-dən fəaliyyətə başlayıb.
Əczaçılıq Reyestrinin aparılmasının məqsədi Avrasiya məkanının ərazisində qorunan farmakoloji aktiv maddələrlə bağlı ixtiralara müstəsna hüquqların mövcudluğu barədə maraqlı tərəfləri məlumatlandırmaqdır.
Avrasiya Patent İdarəsinin (APİ) Əczaçılıq Reyestrinə Avrasiya Patent Təşkilatına üzv olan 8 dövlətin ərazisində qüvvədə olan Avrasiya patentləri və Avrasiya Patent Konvensiyasının Razılığa gələn Dövlətlərinin milli patentləri, habelə bu dövlətlərdə qeydiyyatdan keçmiş dərman vasitələri və lisenziya müqavilələri haqqında məlumatlar daxildir - bu APİ Əczaçılıq Reyestrinin əhəmiyyətli üstünlüklərindən biridir.
APİ Əczaçılıq Reyestri aktiv maddəyə münasibətdə patent hüquqlarının mövcudluğu haqqında mümkün olan ən geniş məlumatı təmin etməklə patent sahiblərinə patent hüquqlarını qorumaq üçün əlavə vasitə verir və geniş maraq dairəsi üçün etibarlı məlumat mənbəyidir (əczaçılıq aktiv maddələrini hazırlayanlardan dərman vasitələrinin qeydiyyatı və mülki dövriyyəyə daxil edilməsi ilə məşğul olan şəxslərə kimi).
APİ Əczaçılıq Reyestri həm kimyəvi birləşmələri, həm də biotexnoloji məhsulları qoruyan patentlər haqqında məlumatları özündə əks etdirən, oradakı məlumatlara pulsuz çıxışı təmin edən açıq, ictimaiyyətə açıq informasiya resursudur. Bundan əlavə, bu məhsulların əldə edilməsi üsullarını qoruyan patentlər (çünki üsul nəticədə məhsula dolayı qorunma təmin edir), aktiv maddələrin yeni birləşmələri və aktiv maddələrin tibbi tətbiqləri də APİ Əczaçılıq Reyestrinə daxil edilir.
Hazırda APİ həm patent sahibinin müraciəti əsasında, həm də Avrasiya Patent Konvensiyasına daxil olan ölkələrin ərazilərində qeydiyyatdan keçmiş dərman vasitələrinin mövcud olduğu Avrasiya patentləri ilə bağlı proaktiv olaraq məlumatları Əczaçılıq Reyestrinə daxil edir - bu edilir. reyestrin məlumat xarakterinə əsaslanaraq patent hüquqlarının mövcudluğu haqqında məlumatı tamamlamaq üçün.
Əczaçılıq Reyestrinin fəaliyyəti Avrasiya Patent İdarəsinin əmri ilə təsdiq edilmiş APİ-nin Əczaçılıq Reyestrinin aparılması Qaydası ilə tənzimlənir.
APİ tərəfindən müəyyən edilmiş tarifi ödəmək şərti ilə istənilən şəxsin Əczaçılıq Reyestrindən çıxarış əldə etmək imkanını nəzərdə tutur . Prosedur həmçinin Təsərrüfat Reyestrinə dəyişikliklər və əlavələr etmək, o cümlədən ondan məlumatları çıxarmaq imkanını nəzərdə tutur.
Avrasiya və milli patentlərin Əczaçılıq Reyestrinə daxil edilməsi, eləcə də əlavə və dəyişikliklərin edilməsi APİ tərəfindən aparılan ekspertiza nəticəsində baş verir ki, bu da bu informasiya resursunun təqdim etdiyi məlumatların yoxlanılmasını və yüksək keyfiyyətdə olmasını təmin edir. Ekspertiza Avrasiya Patent Təşkilatına üzv olan 8 ölkənin ən yaxşı ekspert heyəti tərəfindən aparılır. Yuxarıda qeyd edilənlər APİ Təsərrüfat Reyestrində yerləşdirilən məlumatların etibarlılığına zəmanət verir.

Евразийский фармацевтический реестр (Фармреестр ЕАПВ)
Целью ведения Фармреестра является информирование заинтересованных лиц о наличии исключительных прав на изобретения, относящиеся к фармакологически активным веществам, охраняемые на территории евразийского пространства.
Фармреестр ЕАПВ включает сведения об евразийских патентах, действующих на территории 8 государств-членов Евразийской патентной организации, и о национальных патентах из Договаривающихся государств Евразийский патентной конвенции, а также о зарегистрированных в этих государствах лекарственных средствах и лицензионных договорах – это одно из существенных преимуществ Фармреестра ЕАПВ.
Фармреестр ЕАПВ, предоставляя максимально широкую информацию о наличии патентных прав в отношении действующего вещества, дает патентовладельцам дополнительный инструмент для защиты патентных прав и является доступным источником достоверной информации для широкого круга заинтересованных лиц (от разработчиков фармацевтических активных субстанций до лиц, задействованных в регистрации лекарственных средств и введении их в гражданский оборот).
Фармреестр ЕАПВ является открытым общедоступным информационным ресурсом, предоставляющим на бесплатной основе доступ к размещенной в нем информации, которая включает сведения о патентах, которые охраняют как химические соединения, так и биотехнологические продукты. Помимо этого, в Фармреестр ЕАПВ вносятся также патенты, охраняющие способы получения этих продуктов (т.к. способ предоставляет косвенную охрану полученному продукту), новые комбинации действующих веществ и медицинские применения действующих веществ.
В настоящий момент Евразийское патентное ведомство вносит сведения в Фармреестр как по ходатайству патентовладельца, так и инициативно в отношении евразийских патентов, по которым имеются зарегистрированные лекарственные средства на территориях стран Евразийской патентной конвенции – это делается в целях полноты информации по наличию патентных прав, исходя из информационного характера реестра.
Функционирование Фармреестра регламентировано Порядком ведения Фармацевтического реестра Евразийского патентного ведомства, утвержденного приказом Евразийского патентного ведомства.
Действующим Порядком предусмотрена возможность получения любым лицом выписки из Фармреестра при условии уплаты тарифа, установленного ЕАПВ. Также Порядком предусмотрена возможность внесения изменений и дополнений в Фармреестр, в том числе и исключение сведений из него.
Внесение евразийских и национальных патентов в Фармреестр, также как и внесение изменений и дополнений, происходит в результате экспертизы, проведенной ЕАПВ, что обеспечивает верификацию и высокое качество сведений, предоставляемых данным информационным ресурсом. Экспертизу проводят лучшие экспертные кадры из 8 стран-членов Евразийской патентной организации. Сказанное гарантирует достоверность размещенной в Фармреестре ЕАПВ информации.