“Əqli Mülkiyyət Aylığı” davam edir
Əqli Mülkiyyət Agentliyi tərəfindən elan olunan “Əqli Mülkiyyət Aylığı” çərçivəsində “Müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlar” mövzusunda növbəti təlim keçirilib.
Tədbirdə Agentliyin Müəllif-hüquq obyektlərinin qeydiyyatı və hüquq ekspertizası şöbəsinin müdiri Nadirə Bədəlbəyli məruzə ilə çıxış edib. O, “Müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlar haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 17-24-cü maddələrini şərh edib, əsərlərdən şəxsi məqsədlər üçün istifadə, surətçıxarma, sərbəst istifadənin əlamətləri, istisnaların və məhdudiyyətlərin növləri haqqında danışıb.
Daha sonra məruzəçi tərəfindən elektron kitabxanalar və elektron kitabxanalar sisteminin anlayışı, onların xarakterik xüsusiyyətləri, kitabxana fondlarının toplanması, saxlanması və mühafizəsi, elektron resursun profilinə uyğun informasiya bazasının formalaşdırılması, həmçinin “yaradıcılıq” meyarının məntiqi təhlili və əsərdən qeyri-qanuni istifadə barəsində məlumat verilib. Eyni zamanda, qeyd edilən sahədə Agentlik tərəfindən görülən işlər təlim iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Məruzədə Əqli Mülkiyyət Agentliyində nəşr olunmuş “Elektron kitabxanalar, elektron kitabxana sistemləri və müəllif–hüquq məsələləri” və “Elmi əsər və müəlliflik hüququ: imkanlar və problemlər” adlı kitablarda qeyd olunan məsələlərin ətraflı şərh olunduğu bildirildi.
Maraqlananlar kitabları Agentlikdən pulsuz əldə edə və Agentliyin www.copat.gov.az saytında tanış ola bilər.
Sonda mövzu ilə bağlı tədbir iştirakçılarını maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Təlimdə Agentliyin struktur bölmələrinin, tabeliyində olan qurumlarının əməkdaşları və “Müəllif Hüquqları Uğrunda” İctimai Birliyinin nümayəndələri iştirak ediblər.

«Месяц интеллектуальной собственности» продолжается
Очередной тренинг по теме «Авторское право и смежные права» прошел в рамках «Месяца интеллектуальной собственности», объявленного Агентством интеллектуальной собственности.
На мероприятии выступила руководитель отдела регистрации и правовой экспертизы объектов авторского права Надира Бадалбейли. Она прокомментировала статьи 17-24 Закона Азербайджанской Республики «Об авторском праве и смежных правах» и рассказала о признаках использования произведений в личных целях, копировании, свободном использовании, видах исключений и ограничений.
Далее спикер представила информацию о понятии и системе электронных библиотек, об их характерных чертах, сборе, хранении и защите библиотечных фондов, формировании информационной базы по профилю электронного ресурса, а также о логическом анализе критерия «творчество» и незаконного использования произведения. При этом вниманию участников тренинга была доведена работа, проделанная Агентством в указанной сфере.
В отчете сообщалось, что подробно освещены вопросы, затронутые в книгах "Электронные библиотеки, электронные библиотечные системы и вопросы авторского права" и "Научная работа и авторское право: возможности и проблемы", изданных Агентством интеллектуальной собственности.
Желающие могут бесплатно получить книги в Агентстве и ознакомиться с ними на сайте Агентства www.copat.gov.az.
В завершение были даны ответы на вопросы участников мероприятия.
В тренинге приняли участие сотрудники структурных подразделений Агентства, подведомственных учреждений и представители Общественного объединения «За авторские права».