23 aprel Ümumdünya Kitab və müəlliflik hüququ Günü münasibəti ilə YUNESKO-nun Baş direktoru Odri Azulenin müraciəti
1616-cı ilin aprel ayının 23-də öz əsərləri ilə yazı və ədəbi yaradıcılıq ənənələrində köklü çevriliş etmiş dünya ədəbiyyatının iki dühası, iki öncülü – Servantes və Şekspir dünyadan köçüblər.
23 aprelin Ümumdünya Kitab və müəlliflik hüququ Günü seçilməsinin səbəbi budur.
Kitaba layiq olduğu dəyəri verməklə biz oxumaq, yazmaq, tərcümə, nəşretmə kimi fəaliyyətləri də alqışlayırıq. Bu fəaliyyətlər insanlara yüksəlmək və özünü təsdiq etmək üçün kömək edir. Biz həmçinin fundamental yolla həmin fəaliyyətlər üçün zəruri olan azadlıqları təşviq edirik.
Kitablar ən təməl insan azadlıqlarının bəzilərinin, ilkin olaraq da ifadə azadlığı və nəşretmə azadlığının kəsişməsindədir. Bunlar kövrək azadlıqlardır. Bu azadlıqlar bir çox ölkələrdə müəlliflik hüququ və mədəni müxtəliflik məsələlərindən tutmuş müəlliflər, jurnalistlər və naşirlər üzərində dayanan fiziki təhlükələrə qədər bir çox çətinliklərlə üzləşməklə yanaşı, hətta bu günümüzdə məktəblər hücuma məruz qaldıqda, əlyazmalar və kitablar məhv edildikdə də inkar olunur.
Bizim borcumuz dünyanın hər yerində bu azadlıqları qorumaq, savadsızlıq və yoxsulluqla mübarizə aparmaq məqsədilə yazmağı və oxumağı təşviq etmək və sülhün əsasını gücləndirmək, o cümlədən nəşretmə ilə əlaqəli peşə və peşəkarları qorumaqdır.
UNESCO Beynəlxalq Naşirlər Asossiasiyası və Kitabxana Asossiasiyaları və İnstitutları Beynəlxalq Federasiyası ilə birgə əməkdaşlıqda dəyərləndirməyə və müdafiəyə haqlı olaraq layiq olan naşir fəaliyyətini ona görə dəstəkləyir ki, çap şəklində olan əsərlərin mübadiləsi ifadə azadlığı, ictimai müzakirə və dialoqun möhkəmlənməsinə əhəmiyətli töhfə verir.
Bu məqsədlə Beynəlxalq Naşirlər Asossiasiyası sözünü deyən və müəlliflərə öz ifadə azadlıqlarından istifadə etməyə imkan yaradan naşirlərin cəsarətini hər il dəyərləndirən Volter Mükafatını təsis etdi.
Afina şəhəri bütövlükdə əhalinin, o cümlədən miqrantların və qaçqınların da kitablara əlçatımlığını təmin edən nəşriyyat sektoruna dəstək olmaq üzrə proqramının keyfiyyətinin tanınması üçün 2018-ci ilin Dünya Kitab Paytaxtı elan edildi.
Gəlin Afina və bütün beynəlxalq ictimaiyyət ilə birlikdə özündə yaradıcılığı təcəssüm etdirən, sərhədlər arasında ideya və bilikləri paylaşmağa imkan verən kitabları qeyd etmək və qarşılıqlı anlaşma və dialoqu gücləndirmək üçün birləşək.

Послание Генерального директора ЮНЕСКО г-жи Одрэ Азуле по случаю Всемирного дня книги и авторского права 23 апреля 2018 г.
23 апреля 1616 г. ушли из жизни два гения мировой литературы, два предвестника, труды которых произвели коренной переворот в традициях письма и литературного творчества – речь идет о Сервантесе и Шекспире. Именно этим совпадением во времени объясняется выбор даты празднования Всемирного дня книги и авторского права.
Воздавая должное книге, мы чествуем виды деятельности – письмо, чтение, переводческое и издательское дело, благодаря которым человек возвышается и самореализуется, а также, по сути, поощряем необходимые для них свободы. Книжное дело находится на перекрестке основополагающих свобод человека, важнейшими из которых являются свобода выражения мнений и свобода издательской деятельности. Эти свободы очень хрупкие. Они сталкиваются с многочисленными проблемами – от посягательства на авторское право и культурное разнообразие до физических угроз, которым во многих странах подвергаются авторы, журналисты и издатели. Кроме того, эти свободы и сегодня попираются при атаках на школы, уничтожении рукописей и книг.
В этой связи наш долг состоит в том, чтобы повсеместно защищать эти свободы, способствовать развитию навыков чтения и письма в целях борьбы с неграмотностью и бедностью и укрепления основ мира, а также защиты и повышения значимости книжного дела и труда работающих в данной сфере людей.
Так, ЮНЕСКО в сотрудничестве с Международным союзом издателей (МСИ) и Международной федерацией библиотечных ассоциаций и учреждений поддерживает деятельность издателей, которую необходимо по достоинству оценивать и охранять, поскольку обмен произведениями в печатном виде вносит существенный вклад в защиту свободы выражения мнений, проведение открытых дискуссий и укрепление диалога. Именно поэтому МСИ учредил Премию Вольтера, которая ежегодно поощряет мужество издателей, отказывающихся молчать и позволяющих авторам пользоваться правом на свободное выражение мнений.
Мировой столицей книги в 2018 г. были провозглашены Афины в знак признания высокого качества программ по поддержке книгоиздательской индустрии, которые позволили расширить доступ к печатной продукции для всего населения, в том числе мигрантов и беженцев.
Давайте же вместе с Афинами и всем международным сообществом прославлять книгу как воплощение творчества, инструмент безграничного обмена знаниями и идеями и укрепления взаимопонимания и диалога.