23 aprel Ümumdünya Kitab və müəlliflik hüququ Günü münasibəti ilə YUNESKO-nun Baş direktoru Odri Azulenin müraciəti
1616-cı ilin aprel ayının 23-də öz əsərləri ilə yazı və ədəbi yaradıcılıq ənənələrində köklü çevriliş etmiş dünya ədəbiyyatının iki dühası, iki öncülü – Servantes və Şekspir dünyadan köçüblər.
23 aprelin Ümumdünya Kitab və müəlliflik hüququ Günü seçilməsinin səbəbi budur.
Kitaba layiq olduğu dəyəri verməklə biz oxumaq, yazmaq, tərcümə, nəşretmə kimi fəaliyyətləri də alqışlayırıq. Bu fəaliyyətlər insanlara yüksəlmək və özünü təsdiq etmək üçün kömək edir. Biz həmçinin fundamental yolla həmin fəaliyyətlər üçün zəruri olan azadlıqları təşviq edirik.
Kitablar ən təməl insan azadlıqlarının bəzilərinin, ilkin olaraq da ifadə azadlığı və nəşretmə azadlığının kəsişməsindədir. Bunlar kövrək azadlıqlardır. Bu azadlıqlar bir çox ölkələrdə müəlliflik hüququ və mədəni müxtəliflik məsələlərindən tutmuş müəlliflər, jurnalistlər və naşirlər üzərində dayanan fiziki təhlükələrə qədər bir çox çətinliklərlə üzləşməklə yanaşı, hətta bu günümüzdə məktəblər hücuma məruz qaldıqda, əlyazmalar və kitablar məhv edildikdə də inkar olunur.
Bizim borcumuz dünyanın hər yerində bu azadlıqları qorumaq, savadsızlıq və yoxsulluqla mübarizə aparmaq məqsədilə yazmağı və oxumağı təşviq etmək və sülhün əsasını gücləndirmək, o cümlədən nəşretmə ilə əlaqəli peşə və peşəkarları qorumaqdır.
UNESCO Beynəlxalq Naşirlər Asossiasiyası və Kitabxana Asossiasiyaları və İnstitutları Beynəlxalq Federasiyası ilə birgə əməkdaşlıqda dəyərləndirməyə və müdafiəyə haqlı olaraq layiq olan naşir fəaliyyətini ona görə dəstəkləyir ki, çap şəklində olan əsərlərin mübadiləsi ifadə azadlığı, ictimai müzakirə və dialoqun möhkəmlənməsinə əhəmiyətli töhfə verir.
Bu məqsədlə Beynəlxalq Naşirlər Asossiasiyası sözünü deyən və müəlliflərə öz ifadə azadlıqlarından istifadə etməyə imkan yaradan naşirlərin cəsarətini hər il dəyərləndirən Volter Mükafatını təsis etdi.
Afina şəhəri bütövlükdə əhalinin, o cümlədən miqrantların və qaçqınların da kitablara əlçatımlığını təmin edən nəşriyyat sektoruna dəstək olmaq üzrə proqramının keyfiyyətinin tanınması üçün 2018-ci ilin Dünya Kitab Paytaxtı elan edildi.
Gəlin Afina və bütün beynəlxalq ictimaiyyət ilə birlikdə özündə yaradıcılığı təcəssüm etdirən, sərhədlər arasında ideya və bilikləri paylaşmağa imkan verən kitabları qeyd etmək və qarşılıqlı anlaşma və dialoqu gücləndirmək üçün birləşək.

Message from Ms Audrey Azoulay, Director-General of UNESCO, on the occasion of World Book and Copyright Day 23 April 2018
On 23 April 1616, two giants of world literature died, two precursors whose work would revolutionize the way fiction was conceived and written: Cervantes and Shakespeare. This coincidence is why 23 April was chosen to be World Book and Copyright Day.
When we celebrate books, we celebrate activities – writing, reading, translating, publishing – which help individuals to raise and fulfil themselves; and we celebrate, in a fundamental way, the freedoms that make them possible. Books are at the intersection of some of the most essential human freedoms, primarily freedom of expression and freedom to publish. These are fragile freedoms. Faced by many challenges, from the questioning of copyright and cultural diversity to the physical threats looming over authors, journalists and publishers in many countries, these freedoms are also denied, even today, when schools are attacked, and manuscripts and books destroyed.
It is our duty then, everywhere in the world, to protect these freedoms and to promote reading and writing in order to fight illiteracy and poverty and to strengthen the foundations of peace, as well as to protect the publishing-related professions and professionals.
UNESCO, in partnership with the International Publishers Association (IPA) and the International Federation of Library Associations and Institutions (IFLA), supports, for instance, the action of publishers, which deserves due recognition and protection, since the movement of written works is an essential contribution to freedom of expression, public debate and dialogue. It was with this in mind that the IPA established its Prix Voltaire, which every year honours the courage of publishers who refuse to stay silent and who enable authors to exercise their freedom of expression.
Athens was designated World Book Capital 2018 in recognition of the quality of its
programmes to support the publishing sector, which have facilitated access to books
for the population as a whole, and for migrants and refugees in particular.
With Athens and the entire international community, let us join together to celebrate books, which embody creativity, enable ideas and knowledge to be shared across borders, and strengthen mutual understanding and dialogue.