Rəqəmli şəbəkələrdə əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması sahəsində ictimai məlumatlandırılmanın artırılması məsələləri müzakirə olunub
2021-ci il 15-19 fevral tarixlərində Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin benefisiarı olduğu və Avropa İttifaqının (Aİ) maliyyələşdirdiyi “Rəqəmli şəbəkələrdə əqli mülkiyyət hüquqlarının idarə olunması və qorunması məqsədilə Əqli Mülkiyyət Agentliyinin institusional potensialının gücləndirilməsi” adlı tvinninq layihəsi çərçivəsində növbəti ekspert məsləhətləşmələri keçirilib.
Onlayn videokonfrans formatında keçirilən tədbirdə layihənin “Təlimlər və ictimai məlumatlandırılma” adlı 4-cü komponenti üzrə fikir mübadiləsi aparılıb. Aİ tərəfindən həmin komponentin rəhbəri Dimiter Qançev Azərbaycanda rəqəmli şəbəkələrdə müəllif hüquqları sahəsində ictimai məlumatlandırılmanın artırılması məqsədilə Aİ ekspertləri tərəfindən hazırlanan materiallar haqqında ətraflı məlumat verib.
Yunanıstan və Fransanı təmsil edən ekspertlər geniş ictimaiyyət, xüsusilə də gənclər üçün çap və audiovizual nəşrlərdə müəlliflik hüququ sahəsi üzrə ilkin biliklərin daxil edilməsi barədə fikirləri, eyni zamanda bu sahədə öz ölkələrinin təcrübəsi ilə bölüşüblər.
Azərbaycan tərəfindən layihə rəhbəri, Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan Əqli Mülkiyyət Hüquqlarının Təminatı Mərkəzinin direktoru Nəcəf Quliyev, layihənin 4-cü komponent üzrə rəhbəri, Agentliyin Beynəlxalq əlaqələr və informasiya şöbəsinin müdir müavini Elnur Məmmədli və digərləri təqdim edilən məlumatlarla əlaqədar diqqəti dəqiqləşdirilməsi zəruri olan məqamlara yönəltmişlər, ümumilikdə müəllif hüquqlarının təminatı baxımından məlumatlandırılmanın artırılmasını əqli mülkiyyət mədəniyyətinin formalaşması üçün olduqca əhəmiyyətli amili kimi dəyərləndirmişlər.

Обсуждены вопросы повышения осведомленности общественности в сфере защиты прав интеллектуальной собственности в цифровых сетях
15-19 февраля 2021 года состоялись очередные экспертные консультации в рамках финансируемого Европейским Союзом (ЕС) твиннинг-проекта «Укрепление институционального потенциала Агентства Интеллектуальной Собственности для управления и защиты прав интеллектуальной собственности в цифровых сетях», бенефициаром которого является Агентством Интеллектуальной Собственности Азербайджанской Республики.
На мероприятии, прошедшем в формате онлайн-видеоконференции, состоялся обмен мнениями по четвертому компоненту проекта «Тренинги и информирование общественности». Руководитель компонента со стороны ЕС Димитер Ганчев дал подробную информацию о материалах, подготовленных экспертами ЕС с целью повышение осведомленности общественности в сфере авторского права в цифровых сетях Азербайджана.
Эксперты из Греции и Франции поделились своим мнением о включении базовых знаний в области авторского права в печатные и аудиовизуальные издания для широкой публики, особенно для молодежи., а также опытом своих стран в этой области.
Руководитель проекта со стороны Азербайджана, директор Центра обеспечения прав интеллектуальной собственности при Агентстве Интеллектуальной Собственности Наджаф Гулиев, руководитель четвертого компонента, заместитель заведующего отдела международных связей и информации Эльнур Маммадли обратили внимание на моменты, требующие уточнения в связи с предоставленной информацией, и оценили повышение осведомленностив части обеспечения авторского права в целом как очень важный фактор формирования культуры интеллектуальной собственности.