Bir daha Azərbaycanda müəlliflik hüququ barədə: hüquqi təminatın sivil yolları
Azərbaycanda müəlliflik hüququ sahəsində əsas problem müəlliflərin öz hüquqlarını bilməməsi və ya bu hüquqlarından tam istifadə etmək istəməmələridir. Bunu JAMnews-a Əqli Mülkiyyət Agentliyindən bildiriblər.
Saytımızda dərc olunmuş “Azərbaycanda müəllif hüququ, yaxud hüquqsuzluğu?” məqaləsi böyük rezonans doğurub və bu yazıdakı bəzi işıqlandırılmayan məsələlərə peşəkar reaksiya verənlərdən biri müəlliflik hüququ sahəsində Azərbaycanda tənzimləyici funksiyalarını yerinə yetirən Əqli Mülkiyyət Agentliyi olub.
JAMnews bu sahədə mövcud olan problemlərlə əlaqədar qurumun mətbuat katibi Elnur Məmmədli ilə söhbət edib.
Müəlliflər məhkəməyə müraciət etməlidir
Agentliyin rəsmisinin sözlərinə görə, qurumun müəllif hüquqlarının qorunmasını təmin etmək mexanizmləri yoxdur və əslində, olmamalıdır. “Qanunvericiliyə görə, belə səlahiyyətlər məhkəmə və hüquq-mühafizə orqanlarındadır”, – o deyib.
“Müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlar haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 45-ci maddəsinə görə, müəlliflər və hüquq sahibləri öz hüquqlarının müdafiəsi üçün məhkəməyə müraciət edə bilərlər. “Müəlliflik hüququ şəxsi hüquqdur və hüququ pozulmuş müəllif şəxsən bununla əlaqədar məhkəməyə müraciət etməlidir.
“Lakin bu o demək deyil ki, agentliyə müraciətlər olmur. 2020-ci il ərzində qurum müəllif-hüquq məsələləri üzrə 1650-dən artıq müraciət və sorğuya cavab verib, qaldırılan məsələlərin həllində köməklik göstərib”, – E.Məmmədli söyləyir.
Onun sözlərinə görə, hüquqları pozulmuş şəxslər qanunvericiliklə onlara verilmiş hüquqlarından tam istifadə etmir, hüquqlarının bərpası üçün məhkəmələrə müraciət etmirlər: “Hüquqlarının bərpası üçün məhkəməyə getmək əvəzində digərlərini günahlandırırlar”.
Əsərlərin qeydiyyatı müəlliflər üçün üstünlükdür
MDB ölkələri arasında yeganə olaraq Azərbaycanda əsərlərin könüllü qeydiyyatı sistemi mövcuddur. Müəlliflər öz əsərlərini Əqli Mülkiyyət Agentliyində qeydiyyatdan keçirə və şəhadətnamə ala bilərlər.
2020-ci ildə agentlikdə 233 müəllifin 454 əsəri qeydiyyatdan keçirilib və əsərin qeydiyyatı haqqında 468 şəhadətnamə verilib.
“Müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlar haqqında” Qanunun 9-cu maddəsinə görə, mübahisə yaranan hallarda, digər sübutlar olmadıqda, qeydiyyat haqqında şəhadətnamə məhkəmə tərəfindən müəlliflik prezumpsiyası kimi tanınır.
“Müəlliflər əsərlərini Agentlikdə qeydiyyatdan keçirdikdən sonra bizim timsalımızda belə desək öz “vəkil”ini qazanmış olur. Yəni, özlərinə məxsus hüquqların müdafiəsində bizi müvəkkil edirlər”, – agentliyin sözçüsü bildirib.
Agentlik müəlliflərə hansı imkanları təqdim edir?
“Hüquqları pozulan şəxslərin məhkəməyə getməməyinin bir sıra səbəbləri var ki, bunların biri də maliyyə ilə bağlıdır, yəni vəkil xidmətləri və s. Məhz bu çətinlikləri nəzərə alaraq Agentlik müəlliflərə öz pozulmuş hüquqlarını təmin etmək üçün bir sıra imkanlar təqdim edir”, – E.Məmmədli JAMnews-a deyib.
“Hüquqları pozulduğu halda onlar təmənnasız olaraq Agentlikdə ictimai əsaslarla fəaliyyət göstərən “Hüquq məsləhətxanası”ndan yararlanır, hüquqlarının bərbası üçün məhkəməyə iddia ərizəsinin tərtib olunmasında onlara köməklik göstərilir, ekspert rəyi hazırlanır və Agentliyin nümayəndələri bir çox hallarda üçüncü şəxs qismində məhkəmə işinə cəlb olunuraq hüquqları pozulmuş müəllif və hüquq sahiblərinin mövqeyini müdafiə edir.
Odur ki, Agentlik tərəfindən yaradılan bu unikal sistem müəllif hüquqlarının qorunması ilə pozulmuş hüquqların bərpası arasında bir körpü, vasitə kimi çıxış edir”, – sözçü qeyd edib.
Bir daha “Bayatılar” və Eldar Mansurov barədə
“Qeyd edim ki, saytınızda gedən məqalə ilə tanış olan hörmətli bəstəkarımız Eldar Mansurov dünən şəxsən agentliyə gəlib. Müəllifi olduğu “Bayatılar” kompozisiyası ilə bağlı nüansları bizimlə bölüşüb. Onun sözlərinə görə, hələ 90-cı illərin əvvəllərindən bəstəkarın əsərlərinin agentlikdə uçotu aparılıb. 1996-cı ildə “Müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlar haqqında” Qanun qəbul olunduqdan sonra isə Eldar Mansurov əsərlərini agentlikdə qeydiyyatdan keçirən ilk şəxslərdən olub və şəhadətnamələr alıb.
Eldar Mansurov hazırda ən çox əsəri qeydiyyatdan keçirilmiş müəlliflərimizdəndir. Bizimlə söhbətində onun özü bunun üstünlüklərini vurğulayıb və digər müəllifləri də əsərlərini agentlikdə qeydiyyatdan keçirməyə çağırıb. O, “Bayatılar” əsərini nümunə gətirərək, agentlikdən aldığı şəhadətnamənin xarici dilə tərcümə elətdirərək apostili onun hüquqlarını pozan əcnəbi ifaçılara göndərdiyini və öz hüquqlarını bərpa etdiyini xatırladıb. Məhz rumın müğənni Edvard Maya 2009-cu ildə Bakıya gələrək əsərin ifası üçün ondan lisensiya (icazə) alıb. Hazırda da bu qayda ilə bəstəkar öz əsərlərinin qorunmasını təmin edir”, – E.Məmmədli vurğulayıb.
Hansı azərbaycanlı müəlliflərin pozulmuş hüquqları bərpa olunub?
Müəllif hüquqlarının qorunması ilə bağlı konkret nümunələr göstərmək xahişimizə cavab olaraq, agentlik rəsmisi bildirib ki, 2020-ci il ərzində qurumun nümayəndələri əqli mülkiyyət obyektlərinə hüquqların təminatı ilə bağlı müxtəlif məhkəmə instansiyalarında keçirilmiş 53 iş üzrə 130-dan çox məhkəmə iclasında iştirak edib.
“Misal üçün, “Azərbaycan Professional Kinorejissorlar Gildiyası” İctimai Birliyinin kabel televiziyalarından birinə qarşı qaldırdığı iddiası zamanı agentlik bütün məhkəmə instansiyalarında onları müdafiə edib. Nəticədə, Gildiyanın pozulmuş hüquqlarının tanınmasına nail olunub.
Bundan başqa, adını çəkmədən bir müəllif tərəfindən televiziyalardan birində hüquqlarının pozulması ilə əlaqədar məhkəmədə iddia qaldırdığı zaman yenə də agentliyin müdafiəsi nəticəsində həmin şəxsin pozulmuş hüquqları bərpa olunub və vurulmuş zərər ödənilib”, – E.Məmmədli deyib.
Onun sözlərinə görə, 2020-ci ildə mərhum bəstəkar Elza İbrahimovanın vərəsəsi Çingiz İbrahimov agentliyə müraciət edərək, “YouTube” portalında bəstəkarın adına açılmış kanalın şikayətlər əsasında bağlanıldığını bildirib və bununla bağlı yardım göstərilməsini xahiş edib. Agentliyin işə qarışması nəticəsində bağlanan kanalın açılmasına nail olunub.
Ölümündən sonra 70 illik zəmanət
“Müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlar haqqında” Qanuna əsasən, müəlliflik hüququ əsərin yaradılması ilə yaranır, müəllifin bütün həyatı boyu və onun ölümündən sonra 70 il müddətində qüvvədə qalır. Müəllifin əmlak hüquqları vərəsəlik qaydasında keçir. Belə qorunma müddətləri müəlliflərə və onların vərəsələrinə həmin vaxt ərzində iqtisadi fayda götürməyə imkan verir.
“Görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Fikrət Əmirovun “Kor ərəbin mahnısı” əsəri Belçikada yaşayan erməni mənşəli Vardan Hovanissian və musiqiçi Emre Gültekin tərəfindən mənimsənilib və “Houcher” adı altında “Karin” musiqi albomuna daxil edilib. Bəstəkarın vərəsələri hüquqlarının bərpasında köməklik üçün agentliyə müraciət edib. Agentliyin yenə də işə qarışması nəticəsində albomu buraxan şirkətin rəhbərliyi Azərbaycan tərəfindən üzr istəyib və səhvlərini düzəldiblər.
Digər bir misal: görkəmli bəstəkarımız Tofiq Quliyevin “Sənə də qalmaz” əsərinin musiqisi alban müğənnisi Roveno Dilo tərəfindən “Ne Shkoder te vish” adı altında “Ante” musiqi albomuna daxil edilərək “YouTube” kanalında yerləşdirilib. Bununla əlaqədar bəstəkarın vərəsəsi agentliyə müraciət edib. Tərəfimizdən görülən tədbirlər nəticəsində Tofiq Quliyevin pozulmuş hüquqları bərpa edilib”, – E.Məmmədli vurğulayıb.
MDB-də birinci, dünya üzrə 30-cu
Dünya İqtisadi Forumunun 2019-cu il üçün dərc etdiyi Qlobal Rəqabətqabiliyyətlilik İndeksi üzrə Hesabatına görə, Azərbaycan 141 ölkə arasında “əqli mülkiyyətin qorunması” göstəricisinə görə 30-cu yeri tutub. Bu göstərici üzrə ölkə MDB dövlətləri arasında 1-ci yeri tutur və bir çox Avropa ölkələrini qabaqlayır.
Azərbaycan müəllif-hüquq sahəsində geniş beynəlxalq əməkdaşlığa cəlb olunub, beynəlxalq təşkilatların işində fəal iştirak edir və müəlliflik hüququ sahəsindəki əsas beynəlxalq sazişlərin üzvüdür və Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) rəhbərliyində təmsil olunur. Məhz bu göstəricilər 2019-cu ilin oktyabrında ÜƏMT-nin Baş Assambleyasında Azərbaycan nümayəndəsinin MDB ölkələri arasında ilk dəfə olaraq müəlliflik hüququ üzrə 1886-cı ildə qəbul edilən və təqribən 180 ölkəni birləşdirən məşhur Bern Konvensiyası Assambleyasının sədri vəzifəsinə seçilməsində az rol oynamayib.
Problemlər də var
E.Məmmədlinin sözlərinə görə, bəzi problemlər də qalmaqdadır: “Misal üçün, ciddi iradlarımıza baxmayaraq, musiqili əsərlərdən istifadəyə görə qonorarın yığılması ilə məşğul olan “Azərbaycan Müəllifləri” İctimai Birliyinin fəaliyyətində yol verilən nöqsanlar hələ də qalmaqdadır. İctimai Birliyin fəaliyyətinin şəffaf olmaması narahatlıq doğurur. Ən vacibi isə qonorarın yığılmasının zəifliyidir və bu, müəlliflərin və hüquq sahiblərinin haqlı etirazlarına səbəb olur”.
Açıqlığın və şəffaflığın təmin edilməsi məqsədilə Agentlik tərəfindən “Patentlərə, Əmtəə Nişanlarına Açıq Hədəf” (PƏNAH) rəqəmli informasiya sistemi istifadəyə verilib və bununla sənaye mülkiyyəti obyektlərinin qeydiyyatı sahəsində “vahid pəncərə” prinsipi tətbiq edilib. Bu sistem göstərilən dövlət xidmətlərinin səviyyəsini əvvəlki illərlə müqayisədə yüksəldib.

​Once more about Copyright in Azerbaijan: Civil Ways of Enforcement
The main problem in the field of copyright in Azerbaijan is that authors do not know their rights or do not want to fully exercise these rights. This was reported to JAMnews by the Intellectual Property Agency.
The article "Copyright law: lawlessness or protection in Azerbaijan?" Published on our website caused a great resonance. One of the professional respondents to some of the issues covered in this article was the Intellectual Property Agency, which performs regulatory functions in the field of copyright in Azerbaijan.
JAMnews spoke with the organization's press-secretary Elnur Mammadli about the problems in this area.
Authors must apply to court
According to the agency's official, the agency does not have and should not have mechanisms to enforce copyright protection. “According to legislation, such powers are vested in the judiciary and law enforcement bodies”, – he said.
According to Article 45 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Copyright and Related Rights", authors and right holders may apply to the court to protect their rights. Copyright is a private law, and the infringed author must personally apply to the court in this regard.
“However, this does not mean that there are no appeals to the Agency. During 2020, the organization responded to more than 1,650 appeals and inquiries on copyright issues, assisted in resolving issues raised”, – Elnur Mammadli noted.
According to him, those whose rights have been violated do not fully use the rights granted to them by law, and do not apply to the courts to restore their rights: “Instead of going to court to restore their rights, they blame others”.
Registration of works is an advantage for author
Azerbaijan is the only CIS country that has a system of voluntary registration of works. Authors can register their works at Intellectual Property Agency and obtain a certificate.
In 2020, 454 works by 233 authors were registered at Agency and 468 certificates of registration of works were issued.
According to Article 9 of the Law “On Copyright and Related Rights”, in the event of a dispute, in the absence of other evidence, the registration certificate is recognized by the court as a presumption of copyright.
“After the authors register their works with the Agency, in our example, they gain their "advocate". That is, they entrust us with the protection of their rights”, – stated press-secretary of Agency.
Which opportunities does the Agency offer to authors?
“There are a number of reasons why people whose rights have been infringed do not go to court, one of which is related to finance, i.e. the services of a lawyer, etc. Given these difficulties, the Agency provides a number of opportunities for authors to secure their infringed rights”, – E.Mammadli said to JAMnews.
“In case of violation of their rights, they use the Agency's "Legal Advice" on a voluntary basis, assist them in filing a lawsuit to restore their rights, prepare an expert opinion, and in many cases the Agency's representatives are involved in court proceedings as third parties to defend the position of right holders.
Therefore, this unique system created by the Agency acts as a bridge between the protection of copyright and the restoration of infringed rights. ”, – he noted.
Once more about “Bayatilar” and Eldar Mansurov
“Let me note that our esteemed composer Eldar Mansurov, who got acquainted with the article on your website, personally came to the Agency yesterday. He shared with us the nuances of his composition "Bayatilar". According to him, the Agency had kept a record of the composers’ works since the early 90s. And in 1996, after the adoption of the Law “on Copyright and Related Rights”, Eldar Mansurov became one of the first who registered their work and received a certificate of their registration.
Eldar Mansurov is currently one of the authors who have registered a record number of his works. In a conversation with us, he noted the benefits of this approach and encouraged other authors to follow his example. He cited Bayatilar as an example, recalling that he had translated the certificate he had received from the agency into a foreign language, sent the apostille to foreign performers who had violated his rights, and restored his rights. It is for this reason that in 2009 the Romanian performer Edward Maya came to Baku and received a license (permission) to perform Mansurov's work. The composer currently provides copyright protection for his works,” – noted Mammadli.
Which Azerbaijani authors' infringed rights were restored?
In response to our request for specific examples of copyright protection, the official representative of the Agency said that over the past year, the Agency's employees attended more than 130 court hearings in 53 cases on the enforcement of intellectual property rights in various courts.
“For example, the public association “Azerbaijan Guild of Professional Director” filed a lawsuit against one of the cable television operators. The Agency has defended rights in all courts. As a result, we managed to restore the infringed guild rights.
In addition, one of the authors, whose name I will not name, filed a lawsuit against one of the TV channels that violated his copyright. And in this case, with the help of the Agency, his rights were fully restored,” Mammadli said.
According to him, in 2020, Chingiz Ibragimov, the heir to the composer Elza Ibragimova, turned to the Agency for help. As it turned out, the YouTube portal closed the channel in the name of the composer due to repeated complaints. After the intervention of our department, the issue was resolved and the channel was opened.
70-year warranty after death
According to the Law "On Copyright and Related Rights", copyright originates at the time of creation of a work and is valid throughout the life of the author, as well as 70 years after his death. The property rights of the author pass to his heir by succession. This protection period entitles authors and their heirs to receive economic benefits during this period.
“The piece “Song of the Blind Arab” by the outstanding Azerbaijani composer Fikrat Amirov was appropriated by the Armenian Vardan Hovhannisyan, who lives in Belgium, as well as the musician Emre Gultekin, and was included in the Karin music album under the name Houcher. The composer's heirs turned to the Agency for help in restoring their rights. Again, as a result of interference in the business of our Agency, the company that released the album apologized to the Azerbaijani side and corrected its mistake.
Another example: the work “Sana da qalmaz” by the famous composer Tofig Guliyev was included in the music album Ante of the Albanian singer Roweno Dilo called Ne Shkoder te vish and published on YouTube. The composer's heir appealed to the Agency on this matter, and Tofig Guliyev's rights were restored,” – Mammadli stressed.
First in the CIS, 30th in the world
Azerbaijan ranks 30th out of 141 countries on “protecting intellectual property rights” according to the Global Competitiveness Index report published in 2019 by the World Economic Forum. According to this indicator, Azerbaijan ranks first among the CIS countries and is ahead of many European states.
Azerbaijan cooperates with many international organizations in the field of copyright and is a member of all major international agreements, represented in the management of the World Intellectual Property Organization (WIPO). It was these circumstances that played a significant role in the election of the representative of Azerbaijan for the post of chairman of the Assembly of the Berne Convention, adopted in 1886, and uniting about 180 countries.
Problems also exist
According to Elnur Mammadli, there are also problems: “For example, despite our serious remarks, there are flaws in the activities of the “Azerbaijan Authors” public association, which collects fees for the use of musical works. The lack of transparency in the work of this organization is of concern. The most important thing here is the weak organization of collection of royalties and this leads to fair protests from the right holders".
To ensure openness and transparency, the agency has put into operation the digital information system PANAH, thereby introducing the principle of a “single window” when registering intellectual property. This system has improved the level of state services provided.