Əqli Mülkiyyət Agentliyinin 3D modellərlə iddia ərizələrin qəbulu üzrə pilot layihəsi uğurlu hesab edilib
Avrasiya Patent İdarəsinin (APİ) vitse-prezidenti Emil Məmmədovun sədrliyi ilə Avrasiya Patent Təşkilatının (APT) İnzibati Şurasının İnformasiya texnologiyaları üzrə daimi işçi Qrupunun on birinci iclası keçirilib.
İclasda 2022-ci ilin dekabr ayının sonunda Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyində iddia ərizələrinə 3D modellərin əlavə edilməsi imkanı ilə müraciətlərin qəbulu üzrə başlanmış pilot layihəsi müzakirə olunub. Agentliyin əməkdaşları pilot layihəsinin imkanlarını yüksək qiymətləndirərək 3D texnologiyalarından istifadənin rahatlığını və bu texnologiyaların böyük potensialını qeyd ediblər.
Qeyd edək ki, bu layihənin tətbiqi Rusiya Federasiyasının Əqli Mülkiyyət üzrə Federal Xidməti (Rospatent) və Sənaye Mülkiyyəti Federal İnstitutunun təcrübəsi əsasında APİ-nin mütəxəssisləri tərəfindən həyata keçirilib.

Пилотный проект по приему заявок с 3D-моделями в Азербайджанской Республике признали успешным
Под председательством вице-президента Евразийского патентного ведомства (ЕАПВ) Эмиля Мамедова состоялось одиннадцатое заседание постоянной рабочей группы по информационным технологиям Административного совета Евразийской патентной организации (ЕАПО)
На заседании обсудили пилотный проект по приему заявок с возможностью приобщения 3D-моделей заявляемых объектов, который был реализован в Агентстве интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики в конце декабря 2022 года. Представители Агентства высоко оценили результаты работы пилотного проекта, удобство использования 3D-технологий экспертами ведомства в процессе экспертизы, привели положительные отзывы национальных заявителей и отметили большой потенциал технологии.
Отметим, что Проект был осуществлен специалистами ЕАПВ на основе опыта, переданного Федеральной службой по интеллектуальной собственности Российской Федерации (Роспатентом) и Федеральным институтом промышленной собственности.