Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov beynəlxalq tədbirdə çıxış edib
2021-ci il 22 iyun tarixində Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) Baş direktoru Daren Tanqın bir sıra dövlətlərin əqli mülkiyyət (ƏM) qurumlarının rəhbərləri ilə video görüşü keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən D.Tanq milli əqli mülkiyyət idarəsinin sabiq rəhbəri kimi müraciət edərək görüş itirakçılarının qarşılaşdığı problemlərdən məlumatlı olduğunu bildirib. Sonra o, 2022-2026-cı illər üçün hazırlanmış Orta Müddətli Strateji Plan və Üzv-dövlətlərin təklifləri və məsləhətləşmələri nəticəsində hazırlanan 2022-2023-cü illər üçün Proqram və Büdcə haqqında ətraflı məruzə edib.
Baş direktor bütün dünyada istifadəçilərin maraqları naminə ƏM sahəsində ,xüsusilə də ƏM hüquqlarının idarəedilməsi və texnologiyaların ötürülməsi sahələrində yüksək keyfiyyətli xidmətlərin inkişaf etdirilməsinin vacibliyini qeyd edib. Bu xidmətlər fərdi və institusional imkanların yaradılması, o cümlədən milli, regional və beynəlxalq səviyyələrdə elmi-tədqiqat müəssisələri arasında şəbəkə əlaqələrinin qurulması vasitəsilə daha da təkmilləşəcəkdir.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov da nitq söyləyib.
ÜƏMT-nın Baş direktoru tərəfindən təqdim olunan möhtəşəm inkişaf proqramının ilham verdiyini qeyd edən K.İmanov Azərbaycanın ÜƏMT ilə əməkdaşlığa böyük əhəmiyyət verdiyini və ÜƏMT ilə Azərbaycan arasındakı Anlaşma Memorandumunun, o cümlədən 2018-2021-ci illər üçün Fəaliyyət Planının Azərbaycanda əqli mülkiyyət sisteminin inkişafına danılmaz töhfə verdiyini bildirib. O, ölkə başçısının rəhbərliyi altında əldə olunmuş iqtisadi nailiyyətlər, o cümlədən ƏM sahəsində vahid dövlət qurumunun yaradıldığını nəzərə çatdırıb və ÜƏMT-nin məqsəd və mandatının həyata keçirilməsində D.Tanqın göstərdiyi səylərə Azərbaycanın dəstəyini ifadə edərək qarşıdakı illər üçün yeni Fəaliyyət Planı hazırlanmasında maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Agentliyin rəhbəri müasir texnologiyaların mövcud ƏM landşaftına təsir etdiyini vəgetdikcə daha çox təsir edəcəyini qeyd edərək 2020-ci il 21 yanvar tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti və Dünya İqtisadi Forumunun prezidenti arasında imzalanmış niyyət protokolu və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il 6 yanvar tarixli Fərmanı əsasında “Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi”nin yaradıldığını və cari ilin 1 aprel tarixindən fəaliyyətə başladığını diqqətə çatdırıb. K.İmanov bildirib ki, “Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi Mərkəzin fəaliyyətində iştirak edir - İdarə Heyətinin sədr müavini Mərkəzin Müşahidə Şurasının üzvüdür və bizim vəzifəmiz IV sənaye inqilabının nailiyyətlərinin həyata keçirilməsi strategiyasında iştirak etmək, daxili texnologiyaların inkişafına təkan vermək və ixtiraçılıq fəallığını artırmaq, o cümlədən texnologiyaların kommersiyalaşdırılması və transferi mexanizmlərini formalaşdırmaqdır. Xüsusi qeyd edək ki, Agentliyin tabeliyində Texnologiyaların Kommersiyalaşdırılması və Transferi Mərkəzi yaradılmışdır.”
O, kreativ sektorun əhəmiyyətini vurğulayaraq, son iki ildə kiçik və orta sahibkarlıq üçün bir sıra dəyirmi masalar və forumlar keçirildiyini, broşuralar buraxıldığını, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə “ağıllı şəhər”, “ağıllı kənd” (smart-city, smart-village) konsepsiyaları tətbiq edildiyini, 10 il ərzində kreativ sektorun iqtisadiyyata verdiyi töhfənin 3% artdığını və ÜƏMT metodologiyasına görə, ÜDM-un 5,1% -ni təşkil etdiyini qeyd edib.
Agentliyin rəhbəri ƏM-in müasir inkişafındakı tendensiyalardan qaynaqlanan problemlərə toxunaraq Azərbaycanın ÜƏMT-nin süni intellekt sahəsində işini dəstəklədiyini bildirib və mütəxəssislərin "ƏM hüquqlarının klassik kateqoriyalarından kənara çıxan məlumatlar siniflərinə münasibətdə mülkiyyət hüquqlarının yenidən müəyyən edilməsinin qaçılmaz göründüyü" fikri ilə razılaşdığını ifadə edib.
K.İmanov iqtisadiyyatla ƏM hüquqlarının qorunması arasında korrelyasiya məsələsinə toxunaraq Agentlik tərəfindən bu sahədə aparılmış araşdırmanı diqqətə çatdırıb, eyni zamanda müəllif hüququ ilə sənaye mülkiyyəti arasında kəsişən məqamları qeyd edərək bu məsələnin ÜƏMT çərçivəsində müzakirə edilməsini təklif edib.
ÜƏMT-nın Baş direktoru D.Tanq Azərbaycan nümayəndəsinin çıxışını yüksək dəyərləndirib və K.İmanovdan ölkəmizin sahə üzrə qabaqcıl təcrübəsi və aparılmış araşdırmaların nəticələri ilə bölüşməyixahiş edib.
Video görüşdə Avrasiya regionunun 28 ölkəsinin əqli mülkiyyət üzrə orqanlarının səlahiyyətli nümayəndələri iştirak ediblər. Tədbirdə Türkiyə, Rusiya, Hindistan, Səudiyyə Ərəbistanı, Bolqarıstan, Qırğız Respublikası, Finlandiya və İordaniyanın əqli mülkiyyət qurumlarının rəhbərləri də çıxış ediblər.
Çıxışlarda ÜƏMT-nın əqli mülkiyyət ekosistemlərinin inkişafı, ƏM-in iqtisadi aspektləri və kommersiyalaşdırılması sahəsində gənclər, xüsusilə də kiçik və orta bizneslə bağlı fəaliyyəti dəstəklənib.
Qeyd edək ki, bu tədbir müxtəlif saat qurşaqları üzrə təşkil edilən belə xarakterli ikinci görüşdür. İlk görüş Uzaq Şərq və Sakit Ökean ölkələri üçün keçirilib. Növbəti tədbir Latın Amerikası dövlətlərinin nümayəndələri üçün təşkil ediləcəkdir.

​Chairman of the Board of the Intellectual Property Agency Kamran Imanov made speech at the international event
On June 22, 2021, Daren Tang, Director General of the World Intellectual Property Organization (WIPO), held a video meeting with Heads of intellectual property (IP) bodies from a number of countries.
Speaking at the event, D. Tang, as the former head of the National Intellectual Property Office, said that he was aware of the problems faced by the meeting participants. He then presented a detailed report on the Medium Term Strategic Plan for 2022-2026 and the Program and Budget for 2022-2023, prepared as a result of proposals and consultations of Member States.
The Director General stressed the importance of developing quality IP services for the benefit of users worldwide, in particular in the area of IP rights management and technology transfer. These services will be further enhanced through the creation of individual and institutional capacities, including networking between research institutions at the national, regional and international levels.
Kamran Imanov, Chairman of the Board of Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan, made a speech at the event.
Noting that the grandiose development program presented by the Director General of WIPO is inspiring, K. Imanov stressed that Azerbaijan attaches great importance to cooperation with WIPO, and the Memorandum of Understanding between WIPO and Azerbaijan, as well as the Action Plan for 2018-2021, made an undeniable contribution in the development of the intellectual property system in Azerbaijan. He informed about the economic achievements under the leadership of the Head of State, including the creation of a single state body in the field of IP, and expressing Azerbaijan's support for D. Tang's efforts to implement the goals and mandate of WIPO, he stressed the interest in developing a new Action Plan for the coming years.
Noting that modern technologies affect the existing IP landscape and will continue to influence it, the Head of the Agency informed that on the basis of the Protocol of Intentions signed between the President of the Republic of Azerbaijan and the President of the World Economic Forum on January 21, 2020, and the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on January 6, 2021 established the "Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution" and it began its work on April 1 of this year. K. Imanov also noted: “Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan participates in the activities of the Center - the Deputy Chairman of Agency is a member of the Supervisory Board of the Center, and our task is to participate in the strategy for implementing the achievements of the IV industrial revolution, stimulate the development of internal technologies and increase inventive activity, including the formation of mechanisms for commercialization and technology transfer. It should be especially noted that the Center for Commercialization and Technology Transfer was established under the Agency.
Emphasizing the importance of the creative sector, he said that over the past two years a number of round tables and forums for small and medium-sized businesses have been held, brochures have been issued, and the concepts of "smart city" and "smart village" (smart-city, smart-village) have been applied in our liberated territories. village), over the past 10 years, the contribution of the creative sector to the economy has increased by 3% and, according to the WIPO methodology, is 5.1% of GDP.
Touching upon issues arising from current trends in the development of IP, the head of the Agency expressed support for WIPO's work in the field of artificial intelligence and agreed with the opinions of experts that “it seems inevitable that property rights will be redefined in relation to classes of information that go beyond the classical categories of rights IS".
Concerning the issue of the correlation between the economy and the protection of IP rights, K. Imanov reported on the Agency's research in this area, and at the same time, noting the intersection of copyright and industrial property, suggested discussing this issue within the framework of WIPO.
Director General of WIPO Daren Tang highly appreciated the speech of the representative of Azerbaijan and asked K. Imanov to share the country's best practices and research results in this area.
The videoconference was attended by authorized representatives of intellectual property bodies from 28 countries of the Eurasian region. Heads of intellectual property organizations from Turkey, Russia, India, Saudi Arabia, Bulgaria, the Kyrgyz Republic, Finland and Jordan also spoke at the event.
The presentations expressed support for WIPO's activities in the development of intellectual property ecosystems, the economics of IP and the commercialization of young people, especially in relation to small and medium-sized businesses.
It should be noted that this event is the second such meeting organized in different time zones. The first meeting was held for the countries of the Far East and the Pacific region. The next event will be organized for representatives of Latin American countries.