Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov beynəlxalq tədbirdə çıxış edib
2021-ci il 22 iyun tarixində Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) Baş direktoru Daren Tanqın bir sıra dövlətlərin əqli mülkiyyət (ƏM) qurumlarının rəhbərləri ilə video görüşü keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən D.Tanq milli əqli mülkiyyət idarəsinin sabiq rəhbəri kimi müraciət edərək görüş itirakçılarının qarşılaşdığı problemlərdən məlumatlı olduğunu bildirib. Sonra o, 2022-2026-cı illər üçün hazırlanmış Orta Müddətli Strateji Plan və Üzv-dövlətlərin təklifləri və məsləhətləşmələri nəticəsində hazırlanan 2022-2023-cü illər üçün Proqram və Büdcə haqqında ətraflı məruzə edib.
Baş direktor bütün dünyada istifadəçilərin maraqları naminə ƏM sahəsində ,xüsusilə də ƏM hüquqlarının idarəedilməsi və texnologiyaların ötürülməsi sahələrində yüksək keyfiyyətli xidmətlərin inkişaf etdirilməsinin vacibliyini qeyd edib. Bu xidmətlər fərdi və institusional imkanların yaradılması, o cümlədən milli, regional və beynəlxalq səviyyələrdə elmi-tədqiqat müəssisələri arasında şəbəkə əlaqələrinin qurulması vasitəsilə daha da təkmilləşəcəkdir.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov da nitq söyləyib.
ÜƏMT-nın Baş direktoru tərəfindən təqdim olunan möhtəşəm inkişaf proqramının ilham verdiyini qeyd edən K.İmanov Azərbaycanın ÜƏMT ilə əməkdaşlığa böyük əhəmiyyət verdiyini və ÜƏMT ilə Azərbaycan arasındakı Anlaşma Memorandumunun, o cümlədən 2018-2021-ci illər üçün Fəaliyyət Planının Azərbaycanda əqli mülkiyyət sisteminin inkişafına danılmaz töhfə verdiyini bildirib. O, ölkə başçısının rəhbərliyi altında əldə olunmuş iqtisadi nailiyyətlər, o cümlədən ƏM sahəsində vahid dövlət qurumunun yaradıldığını nəzərə çatdırıb və ÜƏMT-nin məqsəd və mandatının həyata keçirilməsində D.Tanqın göstərdiyi səylərə Azərbaycanın dəstəyini ifadə edərək qarşıdakı illər üçün yeni Fəaliyyət Planı hazırlanmasında maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Agentliyin rəhbəri müasir texnologiyaların mövcud ƏM landşaftına təsir etdiyini vəgetdikcə daha çox təsir edəcəyini qeyd edərək 2020-ci il 21 yanvar tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti və Dünya İqtisadi Forumunun prezidenti arasında imzalanmış niyyət protokolu və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il 6 yanvar tarixli Fərmanı əsasında “Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi”nin yaradıldığını və cari ilin 1 aprel tarixindən fəaliyyətə başladığını diqqətə çatdırıb. K.İmanov bildirib ki, “Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi Mərkəzin fəaliyyətində iştirak edir - İdarə Heyətinin sədr müavini Mərkəzin Müşahidə Şurasının üzvüdür və bizim vəzifəmiz IV sənaye inqilabının nailiyyətlərinin həyata keçirilməsi strategiyasında iştirak etmək, daxili texnologiyaların inkişafına təkan vermək və ixtiraçılıq fəallığını artırmaq, o cümlədən texnologiyaların kommersiyalaşdırılması və transferi mexanizmlərini formalaşdırmaqdır. Xüsusi qeyd edək ki, Agentliyin tabeliyində Texnologiyaların Kommersiyalaşdırılması və Transferi Mərkəzi yaradılmışdır.”
O, kreativ sektorun əhəmiyyətini vurğulayaraq, son iki ildə kiçik və orta sahibkarlıq üçün bir sıra dəyirmi masalar və forumlar keçirildiyini, broşuralar buraxıldığını, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə “ağıllı şəhər”, “ağıllı kənd” (smart-city, smart-village) konsepsiyaları tətbiq edildiyini, 10 il ərzində kreativ sektorun iqtisadiyyata verdiyi töhfənin 3% artdığını və ÜƏMT metodologiyasına görə, ÜDM-un 5,1% -ni təşkil etdiyini qeyd edib.
Agentliyin rəhbəri ƏM-in müasir inkişafındakı tendensiyalardan qaynaqlanan problemlərə toxunaraq Azərbaycanın ÜƏMT-nin süni intellekt sahəsində işini dəstəklədiyini bildirib və mütəxəssislərin "ƏM hüquqlarının klassik kateqoriyalarından kənara çıxan məlumatlar siniflərinə münasibətdə mülkiyyət hüquqlarının yenidən müəyyən edilməsinin qaçılmaz göründüyü" fikri ilə razılaşdığını ifadə edib.
K.İmanov iqtisadiyyatla ƏM hüquqlarının qorunması arasında korrelyasiya məsələsinə toxunaraq Agentlik tərəfindən bu sahədə aparılmış araşdırmanı diqqətə çatdırıb, eyni zamanda müəllif hüququ ilə sənaye mülkiyyəti arasında kəsişən məqamları qeyd edərək bu məsələnin ÜƏMT çərçivəsində müzakirə edilməsini təklif edib.
ÜƏMT-nın Baş direktoru D.Tanq Azərbaycan nümayəndəsinin çıxışını yüksək dəyərləndirib və K.İmanovdan ölkəmizin sahə üzrə qabaqcıl təcrübəsi və aparılmış araşdırmaların nəticələri ilə bölüşməyixahiş edib.
Video görüşdə Avrasiya regionunun 28 ölkəsinin əqli mülkiyyət üzrə orqanlarının səlahiyyətli nümayəndələri iştirak ediblər. Tədbirdə Türkiyə, Rusiya, Hindistan, Səudiyyə Ərəbistanı, Bolqarıstan, Qırğız Respublikası, Finlandiya və İordaniyanın əqli mülkiyyət qurumlarının rəhbərləri də çıxış ediblər.
Çıxışlarda ÜƏMT-nın əqli mülkiyyət ekosistemlərinin inkişafı, ƏM-in iqtisadi aspektləri və kommersiyalaşdırılması sahəsində gənclər, xüsusilə də kiçik və orta bizneslə bağlı fəaliyyəti dəstəklənib.
Qeyd edək ki, bu tədbir müxtəlif saat qurşaqları üzrə təşkil edilən belə xarakterli ikinci görüşdür. İlk görüş Uzaq Şərq və Sakit Ökean ölkələri üçün keçirilib. Növbəti tədbir Latın Amerikası dövlətlərinin nümayəndələri üçün təşkil ediləcəkdir.

Председатель правления Агентства Интеллектуальной Собственности Камран Иманов выступил на международном мероприятии
22 июня 2021 г. Генеральный директор Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС) Дарен Танг провел видеовстречу с руководителями учреждений интеллектуальной собственности (ИС) ряда стран.
Выступая на мероприятии, Д.Танг, как бывший глава Национального ведомства интеллектуальной собственности, сказал, что ему известно о проблемах, с которыми сталкиваются участники встречи. Затем он представил подробный отчет о Среднесрочном стратегическом плане на 2022–2026 годы и о Программе и бюджете на 2022–2023 годы, подготовленных в результате предложений и консультаций государств-членов.
Генеральный директор подчеркнул важность развития качественных услуг в области ИС в интересах пользователей во всем мире, в частности в сфере управления правами ИС и трансфера технологий. Эти услуги будут более усовершенствованы за счет создания индивидуальных и институциональных возможностей, включая создание сетевых связей между научно-исследовательскими институтами на национальном, региональном и международном уровнях.
На мероприятии с речью выступил Председатель правления Агентства Интеллектуальной Собственности Азербайджанской Республики Камран Иманов.
Отмечая, что грандиозная программа развития, представленная Генеральным директором ВОИС является вдохнлвляющей, К.Иманов подчеркнул, что Азербайджан придает большое значение сотрудничеству с ВОИС, и Меморандум о взаимопонимании между ВОИС и Азербайджаном, а также План действий на 2018-2021 годы, внес неоспоримый вклад в развитие системы интеллектуальной собственности в Азербайджане. Он проинформировал об экономических достижения под руководством Главы государства, в том числе о создании единого государственного органа в сфере ИС, и выразив поддержку Азербайджаном усилий Д.Танга по реализации целей и мандата ВОИС, он подчеркнул заинтересованность в разработке нового Плана действий на ближайшие годы.
Глава Агентства отметив, что современные технологии влияют на существующий IP-ландшафт и будут и дальше влиять на него, он проинформировал о том, что на основании Протокола о намерениях, подписанного между Президентом Азербайджанской Республики и Президентом Всемирного экономического форума 21 января 2020 года, и Указа Президента Азербайджанской Республики от 6 января 2021 года был создан «Центр анализа и координации четвертой промышленной революции» и он начал свою работу с 1 апреля текущего года. К.Иманов также отметил: «Агентство интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики участвует в деятельности Центра – заместитель Председателя Правления является членом Наблюдательного Совета Центра, и наша задача – участвовать в стратегии реализации достижений IV промышленной революции, стимулировать развитие внутренних технологий и повышать изобретательскую активность, в том числе формирование механизмов коммерциализации и трансферта технологий. Следует особо отметить, что при Агентстве создан Центр коммерциализации и трансферта технологий».
Подчеркнув важность креативного сектора, он сообщил, что за последние два года проведен ряд круглых столов и форумов для малого и среднего бизнеса, выпущены брошюры, на наших освобожденных территориях применены концепции «умный город» и «умная деревня» (smart-city, smart-village), за последние 10 лет вклад креативного сектора в экономику увеличился на 3% и по методологии ВОИС составляет 5,1% ВВП.
Затронув проблемы, вытекающие из современных тенденций развития ИС, глава Агентства выразил поддержку работе ВОИС в области искусственного интеллекта и согласился с мнениями экспертов в том, что «кажется неизбежным, что права собственности будут переопределены по отношению к классам информации, выходящим за рамки классических категорий прав ИС».
Касаясь вопроса о корреляции экономики и защиты прав ИС, К.Иманов сообщил об исследованиях Агентства в этой области, и в тоже время, отметив моменты пересечение авторского права и промышленной собственности, предложил обсудить этот вопрос в рамках ВОИС.
Генеральный директор ВОИС Д.Танг высоко оценил выступление представителя Азербайджана и попросил К.Иманова поделиться передовым опытом страны и результатами исследований в этой области.
В видеосовещании приняли участие уполномоченные представители органов интеллектуальной собственности 28 стран Евразийского региона. На мероприятии также выступили руководители организаций интеллектуальной собственности Турции, России, Индии, Саудовской Аравии, Болгарии, Кыргызской Республики, Финляндии и Иордании.
В выступлениях выразили поддержку деятельности ВОИС в области развития экосистем интеллектуальной собственности, экономических аспектов ИС и коммерциализации молодежи, особенно в связи с малым и средним бизнесом.
Следует отметить, что данное мероприятие является второй подобной встречей, организованной в разных часовых поясах. Первая встреча была проведена для стран Дальнего Востока и Тихоокеанского региона. Следующее мероприятие будет организовано для представителей стран Латинской Америки.