Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov beynəlxalq konfransda onlayn rejimdə çıxış edib
2026-ci il 27-28 aprel tarixində Moskva şəhərində Avrasiya Patent Təşkilatı (APT), Rusiyanın Əqli Mülkiyyət üzrə Federal Xidməti (Rospatent), Rusiyanın “Ali İqtisadiyyat Məktəbi” Milli Tədqiqat Universitetinin “UNESCO-nun müəlliflik hüququ, əlaqəli, mədəni və informasiya hüquqları üzrə kafedrası” Beynəlxalq Elm-Təhsil Mərkəzi və Rusiya Dövlət Əqli Mülkiyyət Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə “Müəllif*Süni intellekt=Əqli Mülkiyyət” mövzusunda “Автор/Author - 2026” VI beynəlxalq elmi-praktiki konfransı keçirilir.
Tədbirin açılışında UNESCO kafedrasının direktoru professor Mixail Fedotov, Rusiyanın Əqli Mülkiyyət üzrə Federal Xidmətinin rəhbəri Yuriy Zubov, Avrasiya Patent Təşkilatının prezidenti Qriqoriy İvliyev və digərləri çıxış ediblər.
Tədbirə onlayn rejimdə qoşulan Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri professor Kamran İmanov “İnnovativ potensial: Əqli mülkiyyət+süni intellekt” mövzusunda geniş məruzə ilə çıxış edib.
K.İmanovun məruzəsi konfrans iştirakçıları tərəfindən maraqla dinlənilib və alqışlanıb.
Mixail Fedotov maraqlı məruzəyə görə K.İmanova təşəkkürünü bildirib və məruzənin “Əqli Mülkiyyət üzrə Əsərlər” jurnalında dərc edilməsinə razılıq verməsini xahiş edib.”

Председатель правления Агентства по интеллектуальной собственности Камран Иманов выступил с онлайн- докладом на международной конференции.
27–28 апреля 2026 года в Москве прошла VI Международная научно-практическая конференция «Автор/Автор – 2026» на тему «Автор * Искусственный интеллект = Интеллектуальная собственность», организованная Евразийской патентной организацией (ЕАПО), Федеральной службой по интеллектуальной собственности России (Роспатент), Международным научно-образовательным центром «Департамент ЮНЕСКО по авторскому праву, смежным, культурным и информационным правам» Национального исследовательского университета «Высшая школа экономики», а также Российской государственной академией интеллектуальной собственности (РГАИС).
На открытии мероприятия присутствовали директор Департамента ЮНЕСКО профессор Михаил Федотов, руководитель Федеральной службы по интеллектуальной собственности России Юрий Зубов, президент Евразийской патентной организации Григорий Ивлиев и другие участники.
Председатель правления Агентства по интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики профессор Камран Иманов, принявший участие в конференции в онлайн-формате, представил обширный доклад на тему «Инновационный потенциал: интеллектуальная собственность + искусственный интеллект».
Выступление К. Иманова было с интересом воспринято участниками конференции и сопровождалось аплодисментами.
Полный текст доклада К. Иманова доступен по ссылке.
Михаил Федотов поблагодарил К. Иманова за содержательное выступление и предложил опубликовать доклад в журнале «Вопросы интеллектуальной собственности».