“Qədim mətnlər və klassik mənbələr erməniçilik saxtakarlıqlarını və uydurmalarını ifşa edir və ya işğaldan azad edilmiş ərazilərdə mədəni sərvətlərin sahibləri haqqında” mövzusunda vebinar keçirilib
2021-ci aprelin 26-da Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Mədəniyyət Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikası Milli Komissiyasının dəstəyi ilə “Qədim mətnlər və klassik mənbələr erməniçilik saxtakarlıqlarını və uydurmalarını ifşa edir və ya işğaldan azad edilmiş ərazilərdə mədəni sərvətlərin sahibləri haqqında” mövzusunda vebinar keçirilib. Tədbir 23 Aprel - “Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Günü” və 26 Aprel - “Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Günü”nə həsr olunub.
Vebinarı giriş sözü ilə açan Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov yaşadığımız tarixi dövrün miflərin dağıldığı, həqiqətin zəfər çaldığı dövr olduğunu bildirib.
O, vurğulayıb ki, məkrli planlara görə, erməni dövlətində yeganə millət kimi qalan və yaşayan etnosun şüuru millətçilik dumanına bürünərək, daha uğurla kök atmalı və bəhrələr gətirməli idi. Çünki saxta mifologemlərlə razılaşmayanların etiraz səsi çıxmır, digər etnosların etiraz edə biləcək fikirləri səslənmir, heç bir etiraz dalğası formalaşmır. Süni surətdə “müstəsnalıq” və “əzabkeşlik” haqqında miflər, digər xalqlara münasibətdə ambisiyalar və iddialar xalqın şüuruna yeridilərək, təbii adilik alternativinin qarşısına sipər çəkir, “xüsusi missiya” mifi isə beynəlxalq hüququ, yəni müasir dünya quruculuğunun təməl daşı olduğunu rədd edir. Bu növ mifologemləri dəstəkləyən, onlara yol açan hakimiyyət və ziyalı elita nəticədə özü də həmin uydurmaların qurbanına və dustağına çevrilir. Məsələ də bundadır ki, şüurlu şəkildə işlənilən ideologiya şüursuz yaranan və əhalidə kök salan dünya mənzərəsini əvəzləməkdə çətinlik çəkir. Nəticədə hamı siyasi folklorun qəfəsinə düşür.
Agentliyin rəhbəri bildirib ki, bugünkü möhtəşəm tarixi zəfərimizin nəticəsi uydurmaların dağıdılmasıdır. Bunun bariz nümunəsi Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan əsgərləri və zabitləri tərəfindən “yenilməz erməni ordusu” mifinin puç edilməsidir.
Biz faktiki olaraq bu ərazilərdə Azərbaycan xalqının məhv edilmiş maddi mədəniyyət irsi, dağıdılmış, yaxud tamamilə yer üzündən silinmiş müsəlman və türk mədəniyyətinin abidələri ilə qarşılaşırıq.
Tarixi həqiqət azərbaycanlıların keçmiş abidələrini qorumaq istəməməsində deyil, əksinə Alban xristian abidələrin ermənilər tərəfindən planlı şəkildə təhrif olunmasında, üzərindəki köhnə yazıların məhv edilməsi və abidələrin erməni mənsubiyyətinin "sübutlarına" çevrilməli olan yeni yazıların həkk edilməsindədir.
Sonra Təhsil naziri Emin Əmrullayev, Mədəniyyət nazirinin müavini Sevda xanım Məmmədəliyeva, Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili(Ombudsman) Səbinə Əliyeva, Xarici İşlər Nazirliyinin xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikası Milli Komissiyasının baş katibi Elnur Sultanov çıxış ediblər və tədbirin işinə uğurlar arzulayıblar.
Vebinarda professor Kamran İmanovun “Qədim mətnlər və klassik mənbələr erməniçilik saxtakarlıqlarını və uydurmalarını ifşa edir və ya işğaldan azad edilmiş ərazilərdə mədəni sərvətlərin sahibləri haqqında”, AMEA-nın Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun direktoru Kərim Şükürovun “İşğaldan azad edilmiş sənət abidələri, daşınan və daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələrinə qarşı erməni vandalizmi” və Əqli Mülkiyyət Agentliyinin eksperti Elşad Əlilinin “Qarabağ xristian abidələri barədə” məruzələri dinlənilib.

Webinar was held on "Ancient texts and classical sources expose Armenian forgery and fabrications or about the owners of cultural treasures in the liberated territories"
On April 26, 2021, a webinar jointly organized by the Intellectual Property Agency and the Ministry of Culture, and with the support of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO was held on "Ancient texts and classical sources expose Armenian falsifications and fabrications or about the owners of cultural treasures in the liberated territories". The event is dedicated to April 23 - "World Book and Copyright Day" and April 26 - "International Intellectual Property Day".
Opening the webinar, Chairman of Board of Intellectual Property Agency Kamran Imanov said that the historical period we live in is a time when myths are dispelled and truth prevails.
He stressed that according to insidious plans, the consciousness of the ethnos, which remained and lived as the only nation in the Armenian state, should have been more successfully rooted and brought to fruition in the fog of nationalism. Because those who do not agree with false mythologies do not raise their voices in protest, other ethnic groups do not express their objections, and no wave of protests is formed. The myths of "exceptionalism" and "suffering", ambitions and claims against other peoples are instilled in the minds of the people, shielding them from the natural alternative, while the myth of the "special mission" denies international law, the cornerstone of modern world-building. The government and the intellectual elite, which support and lead to such mythologies, eventually become victims and prisoners of these fabrications. The point is that a consciously developed ideology has difficulty in replacing the unconscious worldview that has taken root in the population. As a result, everyone falls into the trap of political folklore.
The head of the agency said that the result of today's great historical victory is the destruction of fabrications. A clear example of this is the refutation of the myth of the "invincible Armenian army" by brave Azerbaijani soldiers and officers under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief.
In fact, in these areas we encounter the destroyed material cultural heritage of the Azerbaijani people, monuments of Muslim and Turkic culture that have been destroyed or completely wiped off the face of the earth.
The historical truth is not in the reluctance of Azerbaijanis to preserve their former monuments, but in the systematic distortion of Albanian Christian monuments by Armenians, the destruction of old inscriptions and the engraving of new inscriptions that should become "proof" of Armenian affiliation.
Then the Minister of Education Emin Amrullayev, Deputy Minister of Culture Sevda Mammadaliyeva, Commissioner for Human Rights (Ombudsman) Sabina Aliyeva, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Ministry of Foreign Affairs, Secretary General of the National Commission for UNESCO Elnur Sultanov made speech wished success to the event.
In the webinar, Professor Kamran Imanov's "Ancient texts and classical sources expose the falsifications and fabrications of Armenianism or about the owners of cultural property in the liberated territories", Director of the Institute of History named after Abbasgulu Aga Bakikhanov of ANAS Karim Shukurov’s “Armenian vandalism against liberated art monuments, movable and immovable historical and cultural monuments” and Intellectual Property Agency expert Elshad Alili's reports on "Karabakh Christian monuments" was heard.