“Qədim mətnlər və klassik mənbələr erməniçilik saxtakarlıqlarını və uydurmalarını ifşa edir və ya işğaldan azad edilmiş ərazilərdə mədəni sərvətlərin sahibləri haqqında” mövzusunda vebinar keçirilib
2021-ci aprelin 26-da Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Mədəniyyət Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikası Milli Komissiyasının dəstəyi ilə “Qədim mətnlər və klassik mənbələr erməniçilik saxtakarlıqlarını və uydurmalarını ifşa edir və ya işğaldan azad edilmiş ərazilərdə mədəni sərvətlərin sahibləri haqqında” mövzusunda vebinar keçirilib. Tədbir 23 Aprel - “Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Günü” və 26 Aprel - “Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Günü”nə həsr olunub.
Vebinarı giriş sözü ilə açan Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov yaşadığımız tarixi dövrün miflərin dağıldığı, həqiqətin zəfər çaldığı dövr olduğunu bildirib.
O, vurğulayıb ki, məkrli planlara görə, erməni dövlətində yeganə millət kimi qalan və yaşayan etnosun şüuru millətçilik dumanına bürünərək, daha uğurla kök atmalı və bəhrələr gətirməli idi. Çünki saxta mifologemlərlə razılaşmayanların etiraz səsi çıxmır, digər etnosların etiraz edə biləcək fikirləri səslənmir, heç bir etiraz dalğası formalaşmır. Süni surətdə “müstəsnalıq” və “əzabkeşlik” haqqında miflər, digər xalqlara münasibətdə ambisiyalar və iddialar xalqın şüuruna yeridilərək, təbii adilik alternativinin qarşısına sipər çəkir, “xüsusi missiya” mifi isə beynəlxalq hüququ, yəni müasir dünya quruculuğunun təməl daşı olduğunu rədd edir. Bu növ mifologemləri dəstəkləyən, onlara yol açan hakimiyyət və ziyalı elita nəticədə özü də həmin uydurmaların qurbanına və dustağına çevrilir. Məsələ də bundadır ki, şüurlu şəkildə işlənilən ideologiya şüursuz yaranan və əhalidə kök salan dünya mənzərəsini əvəzləməkdə çətinlik çəkir. Nəticədə hamı siyasi folklorun qəfəsinə düşür.
Agentliyin rəhbəri bildirib ki, bugünkü möhtəşəm tarixi zəfərimizin nəticəsi uydurmaların dağıdılmasıdır. Bunun bariz nümunəsi Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan əsgərləri və zabitləri tərəfindən “yenilməz erməni ordusu” mifinin puç edilməsidir.
Biz faktiki olaraq bu ərazilərdə Azərbaycan xalqının məhv edilmiş maddi mədəniyyət irsi, dağıdılmış, yaxud tamamilə yer üzündən silinmiş müsəlman və türk mədəniyyətinin abidələri ilə qarşılaşırıq.
Tarixi həqiqət azərbaycanlıların keçmiş abidələrini qorumaq istəməməsində deyil, əksinə Alban xristian abidələrin ermənilər tərəfindən planlı şəkildə təhrif olunmasında, üzərindəki köhnə yazıların məhv edilməsi və abidələrin erməni mənsubiyyətinin "sübutlarına" çevrilməli olan yeni yazıların həkk edilməsindədir.
Sonra Təhsil naziri Emin Əmrullayev, Mədəniyyət nazirinin müavini Sevda xanım Məmmədəliyeva, Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili(Ombudsman) Səbinə Əliyeva, Xarici İşlər Nazirliyinin xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikası Milli Komissiyasının baş katibi Elnur Sultanov çıxış ediblər və tədbirin işinə uğurlar arzulayıblar.
Vebinarda professor Kamran İmanovun “Qədim mətnlər və klassik mənbələr erməniçilik saxtakarlıqlarını və uydurmalarını ifşa edir və ya işğaldan azad edilmiş ərazilərdə mədəni sərvətlərin sahibləri haqqında”, AMEA-nın Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun direktoru Kərim Şükürovun “İşğaldan azad edilmiş sənət abidələri, daşınan və daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələrinə qarşı erməni vandalizmi” və Əqli Mülkiyyət Agentliyinin eksperti Elşad Əlilinin “Qarabağ xristian abidələri barədə” məruzələri dinlənilib.

Проведен вебинар на тему «Древние тексты и классические источники разоблачают армянские фальсификации и измышления или о хозяевах культурных ценностей на освобожденных от оккупации территориях»
26 апреля 2021 года Агентство Интеллектуальной Собственности совместно с Министерством культуры при поддержке Национальной комиссии Азербайджанской Республики по ЮНЕСКО организовали вебинар на тему «Древние тексты и классические источники разоблачают армянские фальсификации и измышления или о хозяевах культурных ценностей на освобожденных от оккупации территориях». Мероприятие посвящено «Всемирному дню книги и авторского права» – 23 апреля и «Международному дню интеллектуальной собственности» – 26 апреля.
Открывая вебинар, Председатель Правления Агентства Интеллектуальной Собственности Камран Иманов отметил, что исторический период, в который мы живем, — это время, когда развеиваются мифы и восторжествует правда.
Он подчеркнул что, суть коварных планов сводилась к тому, что в националистическом тумане померкшее сознание, по сути, единственного проживающего в армянском государстве хайского этноса, все более укореняясь, принесло бы желанные плоды национального единодушия. Потому что не слышны голоса не согласных с ложными мифологемами, не озвучиваются возможные возражения других этнических групп, не формируется никакая протестная волна. Как итог, торжество политической мифологии, определяющей хай-армянскую этническую картину мира, формирование у армянского этноса своеобразного осознания внешних реалий и механизмов поведения. Внедряясь в сознание народа, мифы об «исключительности» и «страданиях» и тем самым амбиции и претензии в отношении к другим народам, ставят заслон перед альтернативой естественной обычности, а миф об «особой миссии» отрицает международное право, как краеугольный камень современного миропорядка. Власти и интеллектуальная элита, поддерживающие подобные мифологемы, и сами, в итоге, становятся жертвами и пленниками этих измышлений. Дело заключается как раз в том, что сознательно преподносимая идеология трезвого разума испытывает трудности в замене возникшей бессознательно и укоренившейся у населения картины мира. Как итог, все оказываются в ловушке политического фольклора.
Глава Агентства заявил, что итогом сегодняшней великой исторической победы является уничтожение измышлений. Ярким примером тому является опровержение мифа о «непобедимой армянской армии» отважными азербайджанскими солдатами и офицерами под руководством Верховного Главнокомандующего.
По сути, в этих районах мы встречаемся с уничтоженным материальным культурным наследием азербайджанского народа, памятниками мусульманской и тюркской культуры, которые уничтожены или полностью стерты с лица земли.
Затем выступили министр образования Эмин Амруллаев, заместитель министра культуры Севда Мамедалиева, уполномоченный по правам человека (Омбудсмен) Сабина Алиева, посол по особым поручениям Министерства иностранных дел, генеральный секретарь Национальной комиссии Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО Эльнур Султанов и пожелали успехов работе мероприятия.
На вебинаре были заслушаны доклады профессора Камрана Иманова «Древние тексты и классические источники разоблача-ют армянские фальсификации и измышления или о хозяевах культурных ценностей на освобожденных от оккупации территориях», директора Института истории имени Аббасгулу Ага Бакиханова НАНА Карима Шукурова «Армянский вандализм в отношении освобожденных памятников искусства, движимых и недвижимых памятников истории и культуры» и эксперта Агентства Интеллектуальной Собственности Эльшада Алили «О христианских памятниках Карабаха».