Türk Dövlətləri Təşkilatı üzv dövlətlərinin Əqli Mülkiyyət Qurumlarının Rəhbərlərinin birinci görüşü keçirilib
2025‑ci il 20 avqust tarixində Qırğız Respublikasının paytaxtı Bişkek şəhərində Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) üzv dövlətlərinin Əqli Mülkiyyət Qurumlarının Rəhbərlərinin ilk görüşü keçirilib.
Tədbirdə TDT, Azərbaycan Respublikası, Qazaxıstan Respublikası, Qırğız Respublikası, Özbəkistan Respublikası və Türkiyə Respublikasının nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirin açılışında TDT-nın Baş katibi səfir Kubaniçbek Ömüralıyev görüşün tarixi əhəmiyyətini vurğulayıb, türk dünyasında əqli mülkiyyətin innovasiya, elm, texnologiya və sənayenin inkişafının təməlində durduğunu bildirib. O, türkdilli xalqların tarix boyu böyük mütəfəkkirlər yetişdirdiyini qeyd edərək intellekt, bilik və innovasiyaların rifah və rəqabət qabiliyyətini müəyyən etdiyi müasir dövrdə türk dünyasının qlobal yarışdan geri qalmamalı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Görüş zamanı müzakirə edilən əsas məsələlərdən biri Türk Dövlətləri Əqli Mülkiyyət Təşkilatının yaradılması təşəbbüsü olub.
Tədbirin sonunda Əqli Mülkiyyət Qurumlarının Rəhbərlərinin Birinci Görüşünün Birgə Bəyannaməsi qəbul edilib. Bəyannamədə tərəflər əqli mülkiyyətin qorunması və təşviqi sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi əzmini təsdiq ediblər.
Qeyd edək ki, TDT Əqli Mülkiyyət Qurumlarının Rəhbərlərinin ikinci görüşünün Azərbaycanda keçirilməsi qərara alınıb.

The First Meeting of the Heads of Intellectual Property Institutions of the Organization of Turkic States was held
On August 20, 2025, the first meeting of the heads of intellectual property departments of the member countries of the Organization of Turkic States (OTS) was held in Bishkek, the capital of the Kyrgyz Republic.
Representatives of the OTS, the Republic of Azerbaijan, the Republic of Kazakhstan, the Kyrgyz Republic, the Republic of Uzbekistan and the Republic of Turkey attended the event.
In his opening remarks, Secretary General Ambassador Kubanychbek Omuraliev emphasized the historic significance of the meeting, underlining that intellectual property is a cornerstone for advancing innovation, science, technology, and industry across the Turkic World.
He recalled that throughout history the Turkic peoples have produced great minds and in today’s era, where intellect, knowledge and innovation determine prosperity and competitiveness, the Turkic World must not remain behind in this global race.
One of the main issues discussed during the meeting was the initiative to establish the Turkic States Intellectual Property Organization.
At the end of the event, the Joint Declaration of the First Meeting of the Heads of Intellectual Property Organizations was adopted. In the declaration, the parties confirmed their determination to strengthen cooperation in the field of protection and promotion of intellectual property.