Əqli Mülkiyyət Agentliyinin əməkdaşları Avropa İttifaqının Kiyevdə təşkil etdiyi tədbirdə iştirak ediblər
Avropa İttifaqı Əqli Mülkiyyət İdarəsi (AİƏMİ) tərəfindən 2021-ci ilin 29 noyabr - 01 dekabr tarixlərində Ukraynanın paytaxtı Kiyev şəhərində “Alətlər və təcrübələr üzrə texniki seminar” təşkil edilib.
Seminarın işinə Azərbaycan, Ukrayna, Gürcüstan, Moldova və Ermənistanın əqli mülkiyyət sahəsində çalışan mütəxəssisləri cəlb edilmişlər. Ölkəmiz tədbirdə Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İnformasiya texnologiyaları və dərc şöbəsinin müdiri Elnur Müslümov və Agentliyin tabeliyində olan Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzinin direktor müavini Anar Hüseynov ilə təmsil olunmuşdur.
Tədbir iştirakçılarının müzakirələrinə Avropa İttifaqının (Aİ) ekspertləri tərəfindən “AİƏMİ-nin beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində fəaliyyəti və nailiyyətləri”, “AİƏMİ-nin əsas fəaliyyət istiqamətləri və Avropa İttifaqı Əqli Mülkiyyət Şəbəkəsi”, “Aİ tərəfindən əqli mülkiyyət sahəsində maliyyələşdirilən layihələr”, “Avropada əqli mülkiyyət hüquqlarının pozulması hallarının müşahidəsi” və digər mövzularda məruzələr təqdim edilmişdir. Həmçinin Avropa İttifaqı Əqli Mülkiyyət Şəbəkəsində əmtəə nişanları və sənaye nümunələri sahəsində istifadə olunan axtarış və təsnifat platformaları, AİƏMİ ilə müxtəlif dövlətlər arasında bağlanmış Anlaşma Memorandumları və bu sahədə təcrübələr barəsində məlumat verilib, fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Tədbirin proqramına uyğun olaraq, iştirakçılar ölkələrinin əqli mülkiyyət sahəsinə dair təqdimatlar ediblər. Bu çərçivədə A.Hüseynov Əqli Mülkiyyət Agentliyinin yaranması, fəaliyyəti, strukturu, əldə olunan nailiyyətlər barədə məlumat verib.
O cümlədən, o bildirib ki, açıqlığın və şəffaflığın təmin edilməsi məqsədilə Agentlik tərəfindən “Patentlərə, Əmtəə Nişanlarına Açıq Hədəf” (PƏNAH) rəqəmli informasiya sistemi istifadəyə verilib, bununla sənaye mülkiyyəti obyektlərinin qeydiyyatı sahəsində “vahid pəncərə” prinsipi tətbiq edilib. A.Hüseynov tədbir iştirakçılarının bu sistemin fəaliyyət prinsipi və mexanizmləri ilə bağlı bir çox suallarını cavablandırıb, onun səmərəliliyinin əldə edilən praktiki nəticələrlə təsdiq olunduğunu qeyd edib.
O, həmçinin son illər Agentliyə daxil olan iddia sənədləri üzrə statistik göstəricilər barədə məlumat verib, onların müqayisəli təhlilini aparıb.

​Employees of the Intellectual Property Agency participated in an event organized by the European Union in Kiev
The European Union Intellectual Property Office (EUIPO) organized a "Technical Workshop on Tools and Practices" from November 29 to December 1, 2021 in Kiev, Ukraine.
Intellectual property specialists from Azerbaijan, Ukraine, Georgia, Moldova and Armenia were involved in the seminar. Our country was represented at the event by Mr. Elnur Muslimov, Head of the Information Technology and Publishing Department of the Intellectual Property Agency, and Mr. Anar Huseynov, Deputy Director of the Patent and Trademark Examination Center under the Agency.
The experts of the European Union (EU) presented reports on "Activities and achievements of the EUIPO in the field of international cooperation", "The main activities of the EUIPO and the European Union Intellectual Property Network", "EU-funded projects in the field of intellectual property", "Observation of intellectual property rights infringements in Europe" and other topics to discussion of the participants of the event. Information was also provided on the search and classification platforms used in the field of trademarks and industrial designs in the European Union Intellectual Property Network, Memorandums of Understanding signed between the EUIPO and various countries and experiences in this field were exchanged.
According to the program of the event, the participants made presentations on the field of intellectual property of their countries. In this context, A. Huseynov informed about the establishment, activities, structure and achievements of the Intellectual Property Agency.
In particular, he said that in order to ensure openness and transparency, the Agency has launched a digital information system "Open Target to Patents and Trademarks" (PANAH). Thus, the principle of "one window" was applied in the field of registration of industrial property objects. A. Huseynov answered many questions of the participants on the principle and mechanisms of operation of this system, noting that its effectiveness is confirmed by the practical results obtained.
He also provided information on the statistics on lawsuits received by the Agency in recent years, and conducted a comparative analysis.