Əqli Mülkiyyət Agentliyinin əməkdaşları Avropa İttifaqının Kiyevdə təşkil etdiyi tədbirdə iştirak ediblər
Avropa İttifaqı Əqli Mülkiyyət İdarəsi (AİƏMİ) tərəfindən 2021-ci ilin 29 noyabr - 01 dekabr tarixlərində Ukraynanın paytaxtı Kiyev şəhərində “Alətlər və təcrübələr üzrə texniki seminar” təşkil edilib.
Seminarın işinə Azərbaycan, Ukrayna, Gürcüstan, Moldova və Ermənistanın əqli mülkiyyət sahəsində çalışan mütəxəssisləri cəlb edilmişlər. Ölkəmiz tədbirdə Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İnformasiya texnologiyaları və dərc şöbəsinin müdiri Elnur Müslümov və Agentliyin tabeliyində olan Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzinin direktor müavini Anar Hüseynov ilə təmsil olunmuşdur.
Tədbir iştirakçılarının müzakirələrinə Avropa İttifaqının (Aİ) ekspertləri tərəfindən “AİƏMİ-nin beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində fəaliyyəti və nailiyyətləri”, “AİƏMİ-nin əsas fəaliyyət istiqamətləri və Avropa İttifaqı Əqli Mülkiyyət Şəbəkəsi”, “Aİ tərəfindən əqli mülkiyyət sahəsində maliyyələşdirilən layihələr”, “Avropada əqli mülkiyyət hüquqlarının pozulması hallarının müşahidəsi” və digər mövzularda məruzələr təqdim edilmişdir. Həmçinin Avropa İttifaqı Əqli Mülkiyyət Şəbəkəsində əmtəə nişanları və sənaye nümunələri sahəsində istifadə olunan axtarış və təsnifat platformaları, AİƏMİ ilə müxtəlif dövlətlər arasında bağlanmış Anlaşma Memorandumları və bu sahədə təcrübələr barəsində məlumat verilib, fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Tədbirin proqramına uyğun olaraq, iştirakçılar ölkələrinin əqli mülkiyyət sahəsinə dair təqdimatlar ediblər. Bu çərçivədə A.Hüseynov Əqli Mülkiyyət Agentliyinin yaranması, fəaliyyəti, strukturu, əldə olunan nailiyyətlər barədə məlumat verib.
O cümlədən, o bildirib ki, açıqlığın və şəffaflığın təmin edilməsi məqsədilə Agentlik tərəfindən “Patentlərə, Əmtəə Nişanlarına Açıq Hədəf” (PƏNAH) rəqəmli informasiya sistemi istifadəyə verilib, bununla sənaye mülkiyyəti obyektlərinin qeydiyyatı sahəsində “vahid pəncərə” prinsipi tətbiq edilib. A.Hüseynov tədbir iştirakçılarının bu sistemin fəaliyyət prinsipi və mexanizmləri ilə bağlı bir çox suallarını cavablandırıb, onun səmərəliliyinin əldə edilən praktiki nəticələrlə təsdiq olunduğunu qeyd edib.
O, həmçinin son illər Agentliyə daxil olan iddia sənədləri üzrə statistik göstəricilər barədə məlumat verib, onların müqayisəli təhlilini aparıb.

​Сотрудники Агентства Интеллектуальной Собственности приняли участие в мероприятии, организованном Европейским Союзом в Киеве
29 ноября - 1 декабря 2021 года в столице Украины в городе Киев со стороны Ведомства интеллектуальной собственности Европейского Союза (EUIPO) был организован «Технический семинар по инструментам и методам»
На семинаре приняли участие специалисты, работающие в области интеллектуальной собственности из Азербайджана, Украины, Грузии, Молдовы и Армении. Нашу страну на мероприятии представляли Эльнур Муслимов, Заведующий отделом информационных технологий и публикаций Агентства интеллектуальной собственности, и Анар Гусейнов, Заместитель директора Центра экспертизы патентов и товарных знаков Агентства.
Со стороны экспертов Европейского Союза (ЕС) участникам мероприятия для дискуссий были представлены доклады «Деятельность и достижения EUIPO в области международного сотрудничества», «Основные направления деятельности EUIPO и Сети интеллектуальной собственности ЕС», «Финансируемые со стороны ЕС проекты в области интеллектуальной собственности», «Наблюдение за нарушениями прав собственности в Европе» и другие. Они также обменялись мнениями о платформах поиска и классификации, используемых в области товарных знаков и промышленных образцов в Сети интеллектуальной собственности Европейского Союза, меморандумах о взаимопонимании, подписанных между EUIPO и различными странами, и опытом в этой области.
Согласно программе мероприятия, участники выступили с презентациями в области интеллектуальной собственности своих стран. В этом контексте А.Гусейнов проинформировал о создании, деятельности, структуре и достижениях Агентства Интеллектуальной Собственности.
В частности, он сообщил, что для обеспечения открытости и прозрачности Агентство запустило цифровую информационную систему «Open Target for Patents, Trademarks» (PANAH), тем самым применяя принцип «единого окна» при регистрации промышленной собственности. А.Гусейнов ответил на многие вопросы участников о принципе и механизмах работы этой системы, отметив, что ее эффективность подтверждается полученными практическими результатами.
Он также предоставил информацию о статистике судебных исков, полученных Агентством за последние годы, и провел их сравнительный анализ.