“Basqalı” Azərbaycan rəqsinə və "Bu qala, daşlı qala" Azərbaycan xalq mahnısına olan hüquqların Gürcüstanın bəzi televiziya kanalları tərəfindən pozulmasının qarşısının alınması ilə bağlı Əqli Mülkiyyət Agentliyi öz fəaliyyətini davam etdirir
21 oktyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycanın Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi Gürcüstan Milli Əqli Mülkiyyət Mərkəzi "SAKPATENTİ"nin rəhbərliyinə məktub göndərib. Məktubda Gürcüstanın 1TV.CE, “İMEDİ” və “Rustavi” telekanallarında Azərbaycana məxsus olan “Basqalı” rəqsinin “Somxuri şalaxo” - erməni şalaxosu” kimi təqdim edilməsinin və “Bu qala, daşlı qala" adlı Azərbaycan xalq mahnısından istifadə olunarkən onun mənbəyinin və mənsub olduğu xalqın adının göstərilməməsinin səbəblərinin araşdırılaraq müvafiq tədbirlərin görülməsi, bu barədə Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinə məlumat verilməsi və bir daha belə halların təkrarlanmaması üçün məsələnin daim nəzarətdə saxlanılması xahiş edilib. Həmçinin bildiririk ki, hüquq pozuntularını təsdiq edən müvafiq materiallar da “SAKPATENTİ”-yə təqdim edilib. "SAKPATENTİ" bu məsələ ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinə cavab olaraq bildirib ki, Gürcüstanda yayımlanan televiziya kanallarında musiqi əsərlərinin hüquqlarının pozulması ilə bağlı qeyd edilən məsələyə aydınlıq gətirəcək.
"SAKPATENTİ" hüquq pozuntuları ilə bağlı daha ətraflı hüquqi məlumat və vasitələr təqdim etməklə yanaşı, bu cür pozuntuların qarşısının alınması və hüquqların bərpası üçün tədbirlərin görülməsi məqsədilə müvafiq televiziya kanallarına müraciət edib, məsələyə dair hərtərəfli araşdırma və cavab məktubu gözləyir. Əlavə olaraq, bu məsələyə dair məhkəmə və hüquqi mexanizmlərin də daha geniş şəkildə tətbiq olunacağı xüsusi qeyd olunub.
"SAKPATENTİ" rəhbərliyi bildirib ki, bu məsələyə dair təhlil və cavabları diqqətlə izləyəcək, hüquqi mübahisələrin həlli üçün lazımi tədbirləri görməyə davam edəcəkdir.

Агентство интеллектуальной собственности продолжает деятельность по пересечению нарушений прав на азербайджанский танец «Басгалы» и азербайджанскую народную песню «Бу гала, дашлы гала», допускаемых некоторыми грузинскими телеканалами.
21 октября 2024 года Агентство интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики направило письмо руководству Национального центра интеллектуальной собственности Грузии «САКПАТЕНТИ». В письме содержалась просьба провести расследование фактов представления азербайджанского танца "Басгалы", как "Сомхури шалаxо" - армянское шалаxо" и отсутствия указания на национальную принадлежность и источник при использовании азербайджанской народной песни "Бу гала, дашлы гала", на грузинских телеканалах 1TV.CE, "ИМЕДИ" и "Рустави", принять соответствующие меры, проинформировать об этом Агентство интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики, не допускать повторения подобных ситуаций в будущем и держать данный вопрос на постоянном контроле. Также сообщаем, что в «САКПАТЕНТИ» направлены соответствующие материалы, подтверждающие нарушения прав. В ответном письме Агентству интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики по данному вопросу, "SAKPATENTI" сообщил, что прояснит указанный факт нарушения прав музыкальных произведений на телеканалах, транслируемых в Грузии.
Помимо предоставления более подробной юридической информации и инструментов относительно нарушений прав, «САКПАТЕНТИ» направил запросы профильным телеканалам с целью принятия мер по предотвращению подобных нарушений и восстановления прав. Кроме того, было отмечено, что для решения данного вопроса могут быть применены более широкие судебно-правовые механизмы.
Руководство «САКПАТЕНТИ» заявило, что будет внимательно следить за ходом анализа и предоставления ответов по этому вопросу, а также продолжит принимать необходимые меры для разрешения юридических споров.