Əqli Mülkiyyət Agentliyi gənc ixtiraçılara dəstək verir
Əqli Mülkiyyət Agentliyi tərəfindən elan olunan “Əqli Mülkiyyət Aylığı” çərçivəsində “Rəqəmsal dövrdə əqli mülkiyyət” mövzusunda seminar keçirilib. Tədbirin əsas məqsədi ölkəmizdə gənclərin ixtiraçılıq fəaliyyətinə dəstək verilməsi idi.
Seminarı giriş sözü ilə açan Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov görüş iştirakçılarını salamlayıb, 23 aprel - Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Günü və 26 aprel - Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Gününün əhəmiyyətindən danışıb. O, gəncliyi gələcəyimiz, əqli mülkiyyəti isə gələcəyin drayveri, aparıcı qüvvəsi adlandıraraq müasir gəncliyin kreativliyinin, yeniçiliyinin və əqli fəaliyyət nəticələrinin xalqımızın yeni zirvələrə yol açmasında, onun dövlətlər arasında layiqli yerini tutmasında əsas zəmanət olduğunu bildirib. Agentliyin rəhbəri bugünkü intellektual ənənələrimizin keçmişimizin tərəqqisi adlandıraraq gənclərin bugünkü nailiyyətlərininin gələcəyin ənənəsinə çevriləcəyini vurğulayıb.
K.İmranov dövlət başçısı, cənab İlham Əliyevin “Yeni dövrün yeni hədəfləri olmalıdır. Bu yeni dövrə köhnə hədəflərlə gedə bilmərik, çünki o hədəflər artıq əldə edildi...” fikrini qeyd edərək bu yeni dövrdə gənclərin soz sahibi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini Əminağa Sadıqov belə bir tədbirin keçirilməsinə görə Agentliyə təşəkkürünü bildirib. O, hələ 1996-cı ilə K.İmanovun rəhbərliyi altında “Müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlar haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunun qəbul olunduğuna toxunaraq Agentliyin bu sahəhə fəaliyyəti barəsində xatirələrini bölüşüb, Agentlik tərəfindən ixtiraçılıq fəaliyyətinə dəstək verilməsini yüksək dəyərləndirib.
Seminara moderatoqluq edən Agentliyinin İdarə Heyətinin üzvü Sənan Tapdıqov ölkəmizdə yaradıcılığın stimullaşdırılması, xüsisilə də gənclər arasında ixtiraçılıq fəaliyyətinin təşviq edilməsinin əhəmiyyətindən danışıb, bu sahədə Agentliyin tabeliyində olan Texnologiyalarin Kommersiyalaşdirilmasi və Transferi Mərkəzinin fəaliyyətini vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən Agentliyin İdarə Heyətinin sədrinin müşaviri Gülnarə Rüstəmova, Agentliyin tabeliyində olan Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzinin direktoru AnarHüseynov, Mərkəzin İxtira, faydalı model və sənaye nümunəsinin ekspertizası şöbəsinin müdiri Sevinc Zeynalova ixtiraçılıq fəaliyyətinin dəstəklənməsi, ixtiraların ekspertizası və patentləşdirilməsi sahəsində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat veriblər.
Sonra seminarda iştirak edən gənc ixtiraçılar təqdimatlar ediblər. İvan Kanevskyi və Nihat Abdullayev “Smart oyuncaqda süni intellektin tətbiqi ilə interaktiv təhsilin təmin edilməsi üçün üsul və qurğu”, Ləman Əliyeva və Nihat Abdullayev “Süni intellektlə ətraf mühiti avtomatik təsvir edən ağıllı eynəklərin yeni modeli”, Qabil Hüseynli, Fərid Şixiyev və Rüfət Şixiyev “Tibbi nəqliyyatın avtomatlaşdırılmış idarəetmə sistemi”, Şahin Xəlilov “Avtomatlaşdırılmış suvarma idarəetmə sistemi”, Zamiq Şükürov “Görmə əngəlli insanların hərəkət etməsi üçün yardımçı qurğu”,Çingiz Qurbanlı “Kontaktsız yüksək gərginlikli elektron açar” adlı ixtiraları barədə ətraflı məlumat veriblər.
Qeyd edək ki, gənclər tərəfindən nümayiş olunan ixtiraların patentləşdirilməsi məqsədilə iddia sənədləri Agentliyə təqdim olunub.

Агентство Интеллектуальной Собственности оказывает поддержку молодым изобретателям.
В рамках «Месяца Интеллектуальной Собственности» объявленного Агентством Интеллектуальной Собственности состоялся семинар на тему «Интеллектуальная Собственность в цифровой эпохе». Основной целью мероприятия стала поддержка творческой активности молодежи нашей страны.
Камран Иманов, председатель правления Агентства Интеллектуальной Собственности, открывший семинар вступительной речью, поприветствовал участников встречи и рассказал о важности 23 апреля-Всемирного Дня Книги и Авторского права и 26 апреля- Международного Дня Интеллектуальной Собственности. Он назвал молодежь нашим будущим, а интеллектуальную собственность - драйвером и ведущей силой будущего, и отметил, что творчество, новаторство и результаты интеллектуальной деятельности современной молодежи являются главной гарантией того, что наша нация достигнет новых высот и займет достойное место среди народов. Глава агентства назвал сегодняшние интеллектуальные традиции прогрессом нашего прошлого и подчеркнул, что сегодняшние достижения молодежи станут традицией будущего.
К.Иманов, подчеркнув мысли главы государства, господина Ильхама Алиева: «Новая эпоха должна иметь новые цели. Мы не можем войти в эту новую эпоху со старыми целями, потому что эти цели уже достигнуты...» отметил, что в эту новую эпоху молодежь имеет право голоса.
Заместитель директора Государственного агентства по науке и высшему образованию при Министерстве науки и образования Эминага Садыгов поблагодарил агентство за проведение такого мероприятия. Касаясь принятия в 1996 году под руководством К.Иманова Закона Азербайджанской Республики «Об авторском праве и смежных правах», он поделился воспоминаниями о деятельности Агентства в этой области и высоко оценил поддержку Агентства изобретательской деятельности.
Санан Тапдыгов, Член Правления Агентства, модератор семинара, рассказал о важности стимулирования творчества и особенно поощрения изобретательской деятельности среди молодежи в нашей стране и отметил деятельность Центра Коммерциализации и Трансфера Технологий при Агентство в этой сфере.
Советник Председателя Правления Агентства Интеллектуальной Собственности Гюльнара Рустамова, Анар Гусейнов директор Центра Экспертизы Патентов и Товарных Знаков при Агентстве, Севиндж Зейналова, начальник отдела экспертизы изобретений, полезных моделей и промышленных образцов Центра выступив на мероприятии предоставили информацию о мерах, реализуемых в сфере поддержки изобретательской деятельности, экспертизы и патентования изобретений.
Далее выступили с докладами молодые изобретатели, принявшие участие в семинаре. Иван Каневский и Нихат Абдуллаев «Метод и устройство для обеспечения интерактивного обучения с применением искусственного интеллекта в smart игрушке», Ляман Алиева и Нихат Абдуллаев «Новая модель умных очков, автоматически описывающих окружающую среду с помощью искусственного интеллекта», Габиль Гусейнли, Фарид Шихиев и Руфат Шихиев «Автоматизированная система управления медицинским транспортом», Шахин Халилов «Автоматизированная система управления поливом», Замик Шюкюров «Вспомогательное устройство для передвижения слепых людей», Чингиз Гурбанлы «Бесконтактный высоковольтный электронный переключатель» дали подробную информацию о своих изобретениях.
Отметим, что в Агентство поданы исковые документы с целью патентования изобретений, продемонстрированных молодежью.