ZAMANIN VƏ XALQIN TƏLƏBİ !
Azərbaycanın inkişafına çox böyük töhfələr vermiş, ulu öndər Heydər Əliyev bütün dövrlərdə doğma xalqına sədaqətlə xidmət edib.
1960-cı illərdə Azərbaycan keçmiş müttəfiq respublikalar arasında ən geridə qalanlar sırasında idi. Sənaye istehsalı çox aşağı səviyyədə idi, kənd təsərrüfatının inkişafı üçün tədbirlər görülmürdü, bir sözlə iqtiadiyyat demək olar ki, inkişaf etmirdi. 1969-cu ildə ulu öndər Heydər Əliyevin birinci dəfə hakimiyyətə gəlişi ilə qeyd olunan sahələrdə əsaslı dönüş yarandı. Qısa zamanda Azərbaycan kənd təsərrüfatı məhsullarının tədarükünə görə Sovet ittifaqı miqyasında qabaqcıl yerlərdən birini tutdu. Həmin illərdə Azərbaycan iqtisadiyyatının güclü və möhkəm əsasları qoyuldu. 1960-cı illərin sonu 1970-ci illər Azərbaycanın tarixinə inkişaf və tərəqqi illəri kimi düşdü. Azərbaycan həmin illərdə özünü iqtisadi cəhətdən tam təmin edə bilən Sovet İttifaqı Respublikalarından biri oldu.
Ulu öndər Heydər Əliyev 1982-1987-ci illərdə Sovett İttifaqının ali rəhbərliyində çalışanda da Azərbaycanın inkişafına daim böyük diqqət göstərib.
1991-ci ilin oktyabrında Azərbaycan müstəqillik əldə etdi. Lakin müstəqilliyin ilk illəri siyasi hakimiyyət boşluğu ilə əlamətdar idi. Ermənistanın ilhaqçılıq niyyəti respublikada vəziyyəti daha da gərginləşdirirdi.
Vətənin bu ağır dövründə bu diyarın xilası yolunda fədakarlıq nümunələri göstərən Heydər Əliyev hakimiyyətə qayıtdı. 1993-cü il iyunun 15-də Heydər Əliyev Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin sədri seçildi. Heydər Əliyevin Azərbaycanın siyasi hakimiyyətə qayıdışı zamanın və xalqın tələbi idi. O vaxt Azərbaycan vətəndaş müharibəsi ilə üz-üzə idi. Ölkədə xaos, anarxiya, böhran hökm sürürdü. İqtisadi və siyasi böhran ölkəmizin gələcək müstəqil həyatını sual altına qoymuşdu. Xalqın tələbi ilə ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan rəhbərliyinə qayıdışından sonra bütün xoşagəlməz halların qarşısı alındı, qanunsuz silahlı birləşmələr tərk-silah edildi, sabitlik yarandı və Azərbycan inkişaf etməyə başladı. Əgər o vaxt Heydər Əliyev qətiyyəti, cəsarət və siyasi nüfuzu olmasaydı, müstəqilliyimiz əldən gedə bilərdi. Heydər Əliyevin bacarığı, apardığı siyasi və iqtisadi islahatlar Azərbaycanı həmin illər ərzində çox yüksək zirvələrə qaldırdı. Azərbaycanda ictimai-siyasi sabitlik tam şəkildə bərqərar oldu. Ölkəmizin beynəlxalq müstəvidə öz yerini möhkəmlətməsinə nail oldu və Azərbaycan xalqının sülh və firavanlıq şəraitində yaşamasının gələcək təməlini qoydu. Beləliklə, 15 iyun Azərbaycanın tarixinə Milli Qurtuluş Günü kimi daxil oldu.
1993-2003-cü illər Azərbaycanda sabitlik və inkişaf illəri kimi tarixə düşüb. Məhz o illərdə dövlətçiliyimizin əsasları qoyuldu. Bu gün tam əminliklə deyə bilərik ki, Azərbaycanın bütün sahələrdə qazandığı uğurlar Heydər Əliyev siyasətinin təntənəsidir və Heydər Əliyev müstəqil, müasir Azərbaycanın qurucusudur.
Bu siyasəti layiqincə davam etdirən prezident İlham Əliyev əsası zamanın və xalqın tələbi ilə hakimiyyətə qayıdan ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş balanslaşdırılmış siyasi kursun varisliyini təmin edərək, Azərbaycanın dünya birliyinin layiqli üzvünə çevrilməsinə, beynəlxalq nüfuzunun sürətlə artmasına və dinamik iqtisadi inkişaf magistralına çıxmasına nail oldu. Məhz buna görə də Azərbaycan vətəndaşları Prezident İlham Əliyevə böyük etimad bəsləyir, onun siyasi kursunu birmənalı şəkildə dəstəkləyirlər. Cəmiyyətdə böyük əksəriyyət bu fikirdədir ki, xalqın inamını doğrultmuş dövlət başçısının uğurla davam etdirdiyi islahatlar hələ uzun illər Azərbaycanın möhkəmləndirilməsi və gücləndirilməsinə, ölkənin iqtisadi qüdrətinin artırılmasına, xalqın layiq olduğu firavanlığa qovuşmasına xidmət edəcəkdir.
Ümummilli lider, müdrik rəhbər və dahi şəxsiyyət Heydər Əlirza oğlu Əliyevin əziz xatirəsi Azərbaycan xalqının qəlbində əbədi olaraq yaşayacaqdır!

ТРЕБОВАНИЕ ВРЕМЕНИ И НАРОДА!
Общенациональный лидер Гейдар Алиев, внесший большой вклад в развитие Азербайджана, во все времена верно служил родному народу.
В 1960-е годы Азербайджан был одним из самых отсталых среди бывших союзных республик. Промышленное производство находилось на очень низком уровне, не принимались меры по развитию сельского хозяйства, словом, экономика, можно сказать, почти не развивалась. В 1969 году, с первым пиходом к власти Общенационального лидера Гейдара Алиева, в указанных сферах произошли коренные изменения. За короткое время Азербайджан занял одно из ведущих мест в Советском Союзе по поставкам сельскохозяйственной продукции. В те годы были заложены мощные и прочные основы экономики Азербайджана. Конец 1960-х и 1970-е годы вошли в историю Азербайджана как годы развития и прогресса. В те годы Азербайджан стал одной из республик Советского Союза, которая смогла полностью обеспечить себя экономически.
Общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда уделял большое внимание развитию Азербайджана, даже когда в 1982-1987-х годах работал в высшем руководстве Советского Союза.
Азербайджан получил независимость в октябре 1991 года. Однако первые годы независимости были отмечены вакуумом политической власти. Намерение Армении об аннексии еще больше обострило ситуацию в Республике.
В этот трудный для Родины период к власти вернулся Гейдар Алиев, показав пример самоотверженности во имя спасения этой страны. 15 июня 1993 года Гейдар Алиев был избран председателем Верховного Совета Азербайджанской Республики. Возвращение Гейдара Алиева к политической власти Азербайджана было требованием времени и народа. В то время в Азербайджане шла гражданская война. В стране царили хаос, анархия и кризис. Экономический и политический кризис поставил под вопрос дальнейшую независимую жизнь нашей страны. После возвращения, по требованию народа, Общенационального лидера Гейдара Алиева к руководству Азербайджана были предотвращены все неприятные ситуации, разоружены незаконные вооруженные формирования, установлена стабильность, Азербайджан начал развиваться. Если бы не решительность, мужество и политическое влияние Гейдара Алиева, наша независимость могла быть потеряна. Способности Гейдара Алиева, политические и экономические реформы привели в те годы Азербайджан к очень высоким вершинам. В Азербайджане полностью установилась общественно-политическая стабильность. Ему удалось укрепить позицию нашей страны на международной арене и заложить будущую основу мирной и благополучной жизни азербайджанского народа. Таким образом, 15 июня вошло в историю Азербайджана как День национального освобождения.
1993-2003 годы вошли в историю как годы стабильности и развития в Азербайджане. Именно в те годы были заложены основы нашей государственности. Сегодня мы можем с полной уверенностью сказать, что успехи Азербайджана во всех областях являются торжеством политики Гейдара Алиева, а Гейдар Алиев является основателем независимого, современного Азербайджана.
Президент Ильхам Алиев, достойно продолжая эту политику, обеспечил преемственность сбалансированного политического курса, заданного Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, вернувшимся к власти по требованию времени и народа, и сумел превратить Азербайджан в достойного члена мирового сообщества, стремительно нарастить свою международную репутацию и выйти на магистраль динамичного экономического развития. Именно поэтому граждане Азербайджана с большим доверием относятся к Президенту Ильхаму Алиеву и безоговорочно поддерживают его политический курс. Большинство в обществе придерживается мнения, что реформы, успешно проведенные главой государства и оправдавшие доверие народа, еще долгие годы будут служить укреплению и усилению Азербайджана, увеличению экономической мощи страны, достижению процветания, которого заслуживает народ.
Дорогая память Общенационального лидера, мудрого руководителя и гения Гейдара Алирзы оглы Алиева будет вечно жить в сердцах азербайджанского народа!