Əqli Mülkiyyət Agentliyində əmtəə nişanları və coğrafi göstəricilər mövzusunda təlim keçirilib
Əqli Mülkiyyət Agentliyi ölkəmizdə əqli mülkiyyət mədəniyyətinin formalaşdırılması, əqli mülkiyyət sahəsində maarifləndirmə və məlumatlılığın yüksəldilməsi, əqli mülkiyyətin müasir iqtisadiyyatda rolunun artırılması, ali təhsil və elmi tədqiqat müəssisələrində əqli mülkiyyət siyasətinin formalaşmasına dəstək göstərilməsi məqsədilə ictimaiyyətin müxtəlif kateqoriyadan olan nümayəndələri üçün mütəmadi olaraq tədbirlər keçirir.
Cari ilin 5-9 oktyabr tarixlərində Agentliyin tabeliyində olan Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzində Agentliyin gənc əməkdaşları üçün peşəkarlıq səviyyəsinin artırılması məqsədilə təlimlər təşkil olunub.
Tədbir zamanı “Əmtəə nişanları üzrə axtarışın aparılma qaydaları, imtina haqqında bildirişlərinin yazılış qaydası”, “Coğrafi göstərici anlayışı nədir?”, “Coğrafİ göstəricilərin qeydİyyat proseduru və hüquqlar” və digər mövzularda təqdimatlar dinlənilib. Təlim prosesində gənc əməkdaşların peşəkar bacarıq səviyyələrinin artırılması məqsədilə layihə qrupu metodu və mentorluq metodundan istifadə edilib, iştirakçıları maraqlandıran suallar ətrafında müzakirələr aparılıb.
Bu növ istiqamətverici və maarifləndirici təlimlərin gələcəkdə də keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzi ixtira, faydalı model, sənaye nümunəsi, əmtəə nişanı və coğrafi göstəricilər barədə daxil olmuş iddia sənədlərinin ekspertizasını apararaq patent və şəhadətnamə verilməsi üçün ekspert rəyini hazırlayan, ixtira, faydalı model, sənaye nümunəsi, əmtəə nişanı və coğrafi göstəricilərin ekspertizası sahəsində digər məsələləri qanunvericiliyə uyğun olaraq həyata keçirən, müvafiq məlumatların dərci üçün tələb olunan sənədləri hazırlayan, patent müvəkkillərinin attestasiyasının aparılmasında, habelə əqli mülkiyyət sahəsində maarifləndirilmə və əqli mülkiyyət mədəniyyətinin formalaşdırılmasında iştirak edən Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan publik hüquqi şəxsdir.

​В Агентстве интеллектуальной собственности прошел тренинг на тему товарных знаков и географических указаний
Агентство интеллектуальной собственности регулярно проводит мероприятия для представителей различных категорий общественности в целях формирования культуры интеллектуальной собственности в нашей стране, повышения просвещенности и осведомленности в сфере интеллектуальной собственности, повышения роли интеллектуальной собственности в современной экономике и поддержания формирования политики интеллектуальной собственности в высших учебных заведениях и научно-исследовательских учреждениях.
5-9 октября текущего года в Центре экспертизы патентов и товарных знаков при Агентстве были организованы тренинги для молодых сотрудников Агентства по повышению их уровня профессионализма.
В ходе мероприятия были заслушаны доклады на темы «Правила поиска товарных знаков, порядок написания уведомлений об отказе», «Что такое определение географического указания?», «Порядок регистрации географических указаний и права» и др. В процессе обучения, с целью повышения уровня профессионального мастерства молодых сотрудников, использовался метод проектной группы и метод менторства, проводились дискуссии по интересующим участников вопросам.
В дальнейшем планируется проведение подобных экскурсионно-образовательных тренингов.
Следует отметить, что Центр экспертизы патентов и товарных знаков является юридическим лицом публичного права, подведомственным Агентству интеллектуальной собственности, которое осуществляет готовит экспертное заключение для выдачи патентов и свидетельств путем проведения экспертизы представленных заявочных документов на изобретения, полезные модели, промышленные образцы, товарные знаки и географические указания, изобретения, полезные модели, промышленные образцы, товарные знаки и является публично-правовым лицом, подведомственным Агентству интеллектуальной собственности, которое осуществляет иные вопросы в области экспертизы географических указаний в соответствии с законодательством, подготавливает документы, необходимые для публикации соответствующей информации, участвует в аттестация патентных поверенных, а также образование в области интеллектуальной собственности и формирование культуры интеллектуальной собственности.