Əqli Mülkiyyət Agentliyində “Heydər Əliyev və kitabxana” mövzusunda konfrans keçirilib
Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan Respublika Elmi-Texniki Kitabxanasında (RETK) “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində “Heydər Əliyev və Kitabxana” mövzusunda konfrans keçirilib.
RETK-nın direktorunun səlahiyyətlərini icra edən, innovasiya və inkişaf üzrə direktorun 1-ci müavini Mübariz Məmmədli kitabxanaların fəaliyyətinin yaxşılaşdırılmasının ölkəmizin ictimai-mənəvi həyatının daha da canlanmasına təsiri baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. O, qeyd edib ki, öz yüksək kitab mədəniyyəti ilə seçilmiş və zəngin kitabxanaları ilə tanınmış ölkəmizin kitabxana fəaliyyəti qədim dövrlərdən başlayıb. Mübariz Məmmədli Azərbaycanda kitabxana işinin inkişafına Heydər Əliyev qayğısının əvəzedilməz olduğunu xüsusi ilə vurğulayıb.
Bakı Dövlət Universitetinin İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsinin Kitabxanaşünaslıq kafedrasının müdiri Elçin Əhmədov çıxış edərək bildirib ki, 19-cu əsrdə Azərbaycanda həm neft sənayesininyüksəlişi, həm də ictimai-siyasi həyatda baş verən müsbət dəyişikliklər ölkədə kitabxanalar şəbəkəsinin yaradılmasına gətirib çıxarıb. O, istər Sovet dövründə, istərsə də müstəqillik əldə etdikdən sonra kitabxana sisteminin inkişafında və daha müasir səviyyədə qurulmasında Ümumilli Liderin əvəzsiz rolunu vurğulayıb, müasir dövrün tələblərinə uyğun olaraq kitabxana-informasiya sisteminin modelləşdirilməsindən danışıb.
Ölkəmizin müxtəlif ali məktəb kitabxanalarının əməkdaşlarının və tələbələrin iştirak etdiyi konfransda RETK-nın əməkdaşları Azadə Orucovanın “Azərbaycanda Kitabxana işinin inkişafına Heydər Əliyev qayğısı”, Sevda Ağayevanın “Heydər Əliyev və Kitabxana”, Bəsti Məmmədovanın “Kitabxana və kitabxana işi” adlı məruzələri dinlənilib.
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyəti sədrinin müşaviri Akif Təvəkküloğlu çıxışında Azərbaycan kitabxanalarının xalqın milli sərvəti olduğunu qeyd edərək Ulu Öndərin hakimiyyəti dövründə elmə, mədəniyyətə, o cümlədən kitabxana işinə xüsusi əhəmiyyət verdiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Mərkəzi Elmi Kitabxanasının icraçı direktoru Şəhla Quliyeva, Azərbaycan Texniki Universitetinin Kitabxana İnformasiya Mərkəzinin direktoru Xəyalə Hacıyeva, Azərbaycan Milli Kitabxanasının Elmi-metodiki şöbəsinin müdiri Aygün Koçak və digərləri çıxış edərək tədbirin əhəmiyyətini vurğulayıb, mövzu haqqında fikirlərini bölüşüblər.

В Агентстве интеллектуальной собственности прошла конференция на тему «Гейдар Алиев и библиотека»
В рамках «Года Гейдара Алиева» в Республиканской научно-технической библиотеке (РНТБ) при Агентстве интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики прошла конференция на тему «Гейдар Алиев и библиотека».
Исполняющий обязанности директора РНТБ, 1-й заместитель директора по инновациям и развитию Мубариз Маммадли, отметил, что совершенствование деятельности библиотек имеет большое значение с точки зрения влияния на дальнейшее оживление общественной и нравственной жизни нашей страны. Он добавил, что библиотечная деятельность нашей страны, которая выделяется высокой книжной культурой и известная своими богатыми библиотеками, началась с древнейших времен. Мубариз Маммадли особо подчеркнул, что забота Гейдара Алиева о развитии библиотечной работы в Азербайджане незаменима.
Заведующий кафедрой библиотековедения факультета информации и менеджмента документов Бакинского государственного университета Эльчин Ахмедов, отметил, что в XIX веке наряду с подъемом нефтяной промышленности, позитивные изменения в общественно-политической жизни Азербайджана также привели к созданию сети библиотек в стране. Он подчеркнул незаменимую роль Общенационального лидера в развитии библиотечной системы и становлении ее на более современный уровень, как в советский период, так и после обретения независимости, и рассказал о моделировании библиотечно-информационной системы в соответствии с требованиями современной эпохи.
На конференции, в которой приняли участие сотрудники и студенты различных вузовских библиотек нашей страны, были заслушены доклады сотрудников РНТБ Азады Оруджевой «Забота Гейдара Алиева о развитии библиотечного дела в Азербайджане», Севды Агаевой «Гейдар Алиев и библиотека» и Басти Мамедовой "Библиотека и библиотечное дело".
В своем выступлении советник Председателя правления Агентства интеллектуальной собственности Акиф Таваккулоглу отметил, что библиотеки Азербайджана являются национальным достоянием народа, и подчеркнул, что в период своего правления Общенациональный лидер придавал особое значение науке, культуре, в том числе и библиотечному делу.
Исполнительный директор Центральной научной библиотеки Национальной академии наук Азербайджана Шахла Гулиева, директор Информационно-библиотечного центра Азербайджанского технического университета Хаяла Гаджиева, заведующая научно-методическим отделом Азербайджанской национальной библиотеки Айгюн Кочак и другие, выступая, подчеркнули важность мероприятия и озвучили свои мнения по теме.
На мероприятии были продемонстрированы видеоматериалы на темы «Общенациональный лидер Гейдар Алиев» и «Наша библиотека».