2019-cu il üzrə Qlobal İnnovasiya İndeksinin yayılması ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin şərhi
129 ölkəni əhatə edən və Kornell Universitetinin (ABŞ), İNSEAD Biznes məktəbinin (Fransa), Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) birgə nəşri olan Qlobal İnnovasiya İndeksi- 2019 dərc edilmişdir.
Qİİ - 2019-cu ilin reytinqi innovasiya fəaliyyətinin potensialı, məhsuldarlığı və çərçivə şərtlərini əhatə edən 80 indikator əsasında tərtib olunmuşdur. Təhlil edilən indikatorlar geniş məlumatlar spektrini ehtiva edirlər – qanuvericilik, elm və təhsildən patentlərə və digər əqli mülkiyyət obyektlərinə iddia sənədlərinin sayınadək. Bazarın, biznesin, infrastrukturun inkişafı da burada xüsusi yerə malikdir. Qİİ-nin dərc olunmasında əsas məqsəd innovasiya fəaliyyətinin stimullaşdırılması mexanizmlərinin qiymətləndirilməsi üçün imkanların yaradılmasıdır.
Qİİ – 2019-cu ilin lideri İsveçrədir, ondan sonra gələnlər İsveç, ABŞ, Hollandiya və Böyük Britaniyadır. Ən çox innovasiyalı ölkələr onluğuna həmçinin Finlyandiya, Danimarka, Sinqapur, Almaniya və İsrail daxildirlər. Maraqlı olan Çinin ikinci onluğa daxil olaraq, 14-cü yeri tutmasıdır.
Postsovet məkanı ölkələri arasında ən yaxşı göstəricilər Estoniya (23-cü yer) və Litvadadır (34-cü yer). Rusiya - 46-cı, Azərbaycan isə 84-cü yeri tutur.
Qİİ – 2019-cu ilin reytinqi iki yekunlaşdırıcı subindeksə daxil olan innovasiya fəaliyyətinin 7 qrup göstəricilərdən ibarətdir. “İnnovasiya resursları” subindeksiinnovasiya prosesləri baş verən milli iqtisadiyyatın elementlərini beş qrupa bölərək (1 - institutlar; 2 – insan kapitalı; 3 – infrastruktur; 4 – daxili bazarın inkişafı və 5 – biznesin inkişafı), onları qiymətləndirməyə imkan yaradır. “İnnovasiya nəticələri” subindeksi innovasiya fəaliyyətini iki qrup üzrə - 6 – texnologiyaların inkişafı və biliklər və 7 – kreativ fəaliyyətin nəticələri -bölməklə, bu fəaliyyətin faktiki nəticələrini əks etdirir. Bu subindeks üzrə Azərbaycan MDB çərçivəsində Ukraynanı, Ermənistanı, Qırğızıstanı, Moldovanı və Tacikistanı qabağlayaraq, reytinqdə 77-ciyeri tutur.
Həmin “İnnovasiya resursları” subindeksinin “Universitetlər və sənaye əməkdaşlığı”, “Klaster inkişafı” və “Universitetlərin məzunları” indikatorları üzrə ölkəmiz, müvafiq olaraq, yüksək 32-ci, 33-cü və 38-ci yerləri tutmuşdur.
Ən yaxşı nəticə isə bu subindeksin “Daxili bazarın inkişafı” blokunda əldə edilib – 31-ci yer. Bu blokda ölkəmiz “İnvestisiyalar” göstəricisi üzrə reytinq ölkələri arasında 1-ci, “Kredit almağın asanlığı” göstəricisi üzrə isə - 20-ci yerdə qərarlaşmışdır.
“İnnovasiya resursları”nın “Institutlar” blokunun “Biznes-mühit” göstəricisi üzrə Azərbaycan yüksək 33-cü yerdə olmuşdur. Ümumilikdə, “İnnovasiya resursları” subindeksinin “İnstitutlar” bloku üzrə ölkəmiz ötən ilin reytinqi ilə müqayisədə mövqeyini yaxşılaşdırıb.
İnnovasiyalar üçün əlverişlilik səviyyəsini əks edən “İnnovasiya resursları” subindeksi kimi, innovasiyalar sahəsində nailiyyətləri əks etdirən “İnnovasiya nəticələri” subindeksi də az mahiyyətə malik deyil.
Bu subindeks ilə bağlı qeyd etmək lazımdır ki, onun “Kreativ fəaliyyətin nəticələri” bloku üzrə nəticələr yüksəlib. Bu subindeksdə əqli fəaliyyətin göstəriciləri kifayət qədər yüksək yerlərdə olub: rezidentlərin ixtiralara patent iddia sənədləri üzrə – 60-cı, rezidentlərin faydalı modellərə patent iddia sənədləri üzrə – 53-cü yer.
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, ölkə rəhbərliyinin əqli mülkiyyət sahəsinə diqqəti, sahənin idarəetmə strukturunun təkmilləşdirilməsi öz müsbət nəticələrini verməkdədir. Belə ki, Patent Əməkdaşlığı haqqında Müqavilə (PCT) çərçivəsində rezidentlər tərəfindən verilən “Beynəlxalq patent iddia sənədlərinin sayı” göstəricisinə görə ölkəmiz ötən ilin reytinqi ilə müqaisədə beş pillə irəlliləyərək, 67-ci yeri tutmuşdur.
“İnnovasiya nəticələri” subindeksində “İKT göstəricisi və təşkilati modelin yaradılması” indikatoru üzrə Azərbaycan 35, “İKT göstəricisi və biznes modelin yaradılması” indikatoru üzrə isə 48-ci yerdə qərarlaşmışdır.

Комментарий Агентства интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики в связи с опубликованным Глобальным Инновационном Индексом 2019 г.
Опубликован Глобальный Инновационный Индекс (ГИИ) – 2019, являющийся совместным изданием Корнельского Университета (США), Школы бизнеса INSEAD (Франция) и Всемирной ОрганизацииИнтеллектуальной Собственности и охватывающий 129 стран.
Рейтинг ГИИ 2019 года составлен на основе 80 индикаторов, охватывающих потенциал, результативность и рамочные условия инновационной деятельности. Анализируемыеиндикаторы включают в себя широкий спектр сведений – от законодательства, науки и образования до количества заявок на патенты и другие объекты интеллектуальной собственности. Особое место занимают также вопросы развития рынка,бизнеса, инфраструктуры. Основная цель публикации ГИИ заключается в предоставлении возможности оценки механизмов стимулирования инновационной деятельности.
Лидером ГИИ 2019 года является Швейцария, за ней следуют Швеция, Соединенные Штаты Америки, Нидерланды и Великобритания. В десятку наиболее инновационных стран входят также Финляндия, Дания, Сингапур, Германия и Израиль. Примечательно, что Китай вошел во вторую десятку стран, получив в рейтинге 14-ое место.
Из стран постсоветского пространства наилучшие показатели у Эстонии - 24 место, Литвы - 34 место. Россия занимает 46, аАзербайджан 84 место.
Рейтинг ГИИ 2019 года состоит из 7 групп индикаторов инновационной деятельности входящих в два результирующих субиндекса.Субиндекс «инновационные ресурсы» позволяет оценивать элементы национальной экономики, в которых протекают инновационные процессы, в разбивке на пять групп: 1- институты; 2 - человеческий капитал и наука; 3 - инфраструктура; 4 – развитие внутреннего рынка и 5 - развитие бизнеса.Субиндекс «инновационные результаты», отражает фактические результаты инновационной деятельности в разбивке по двум группам: 6 – знания и технологическое развитие и 7 – результаты креативной деятельности.
По субиндексу «инновационные ресурсы» Азербайджан в рейтинге занимает 77 место, опережая в рамках СНГ Украину, Армению, Кыргызстан, Молдову, Таджикистан.
Высокие места по субиндексу «инновационные ресурсы» занимает страна по индикаторам «Сотрудничество между университетами и индустрией» - 32 место, «Кластерное развитие» – 33 место,«Выпускники университетов» – 38 место.
Наилучший результатстраны по данному субиндексу занимает блок «Развитие внутреннего рынка» - 31 место. В этом блоке показатель инвестиций занимает 1 место среди всех стран рейтинга, показательпростота получения кредита – 20 место. Вблоке «Институты» показатель бизнес-среды занимает высокое - 33 место.
В целом, по сравнению с рейтингом прошлого года Азербайджан в субиндексе «инновационные ресурсы» улучшил позиции по блоку «Институты».
Если субиндекс «инновационные ресурсы» отражает уровень благоприятности для инноваций, то не менее важным является субиндекс «инновационных результатов», отражающим достижения в этой области.
Относительно субиндекса «инновационных результатов» следует отметить, что улучшены позиции по блоку «Результаты креативной деятельности». В этом субиндексе довольно высокие места занимают показатели интеллектуальной деятельности: патентные заявки резидентов на изобретения – 60 место, патентные заявки резидентов на полезные модели – 53 место. Следует отметить и то, что внимание со стороны руководства страны к сфере интеллектуальной собственности, совершенствование структуры управления отраслью дают свои положительные результаты. Так, по показателю количество международных патентных заявок, поданных резидентами в рамках Договора о патентной кооперации по сравнению с рейтингом прошлого года страна поднялась на пять ступеней и занимает 67 место.
В том же субиндексе высокое – 35 место занимает индикатор ИКТ и создание организационной модели и 48 место идикатор ИКТ и создание бизнес модели.