Əqli Mülkiyyət Agentliyinin əməkdaşına sertifikat təqdim olunub
2023-cü il 19-30 iyun tarixində Moskva şəhərində Avrasiya Patent İdarəsində (EAПВ) Avrasiya Patent Təşkilatına (EAПO) üzv dövlətlərin milli patent idarələrinin ekspertləri ənənəvi təcrübə keçiblər. Bu təlimdə Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzinin aparıcı məsləhətçi- eksperti Nazilə Cahangirova iştirak edib.
Təlim kursu zamanı milli patent idarələrinin nümayəndələri EAPO-nun təcrübəsi, ekspertizanın xüsusiyyətləri və aparılma üsulları, rüsumların hesablanması, regional normativ tələblər, Ofisin elektron xidmətləri və EAPO-nun işinin digər aspektləri ilə tanış olublar.
Təcrübə zamanı “sual-cavab” formatında bir neçə dəyirmi masa keçirilib. Burada milli patent idarələrinin mütəxəssisləri milli idarələrin yanaşmalarını və təcrübəsini müzakirə etmək, onu EAPO-dan olan həmkarlarının təcrübəsi ilə müqayisə etmək, həmçinin öz əlavələrini çatdırmaq imkanı əldə ediblər.
2023-cü il iyunun 19-dan 30-dək Rusiya Federasiyasından, Belarus Respublikasından, Azərbaycan Respublikasından, Qazaxıstan Respublikasından, Tacikistan Respublikasından və Qırğız Respublikasından olan 14 nəfərin iştirak etdiyi “Avrasiya ixtiralarının patentləşdirilməsi sistemi (mexanika, fizika və elektrotexnika sahəsində Avrasiya iddia sistemlərinin ekspertizasının xüsusiyyətləri), İxtira ərizələrinin ekspertizasının praktiki məsələləri” mövzusunda təcrübə proqramı uğurla keçdi.
Sonda təcrübənin bütün iştirakçılarına təlim kursunu uğurla bitirmələri haqqında sertifikatlar təqdim edildi.

A certificate was presented to the employee of the Intellectual Property Agency
On June 19-30, 2023, experts from the national patent offices of the Member States of the Eurasian Patent Organization (EAPO) conducted traditional practice at the Eurasian Patent Office (EAPO) in Moscow. Nazila Jahangirova, the Leading Consultant-Expert of the Patent and Trademark Expertise Center under the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan participated in this training.
During the training course, representatives of national patent offices got acquainted with EAPO's experience, features and methods of examination, fee calculation, regional regulatory requirements, electronic services of the Office and other aspects of EAPO's work.
During the pratice, several roundtables were held in the "question-and-answer" format. Experts from national patent offices got the opportunity to discuss the approaches and experience of national offices, to compare it with the experience of their colleagues from EAPO, and to provide their own additions.
From June 19 to 30, 2023, 14 representatives from the Russian Federation, the Republic of Belarus, the Republic of Azerbaijan, the Republic of Kazakhstan, the Republic of Tajikistan and the Kyrgyz Republic successfully passed the internship program on the topic "Patenting system of Eurasian inventions (features of expertise of Eurasian claim systems in the field of mechanics, physics, and electrotechnics), practical issues of expertise of invention applications."
At the end, certificates of successful completion of the training course were presented to all participants of the practice.