Əqli Mülkiyyət Agentliyində dövlət qulluqçularının etik davranış qaydalarına həsr olunan iclas keçirilib
2022-ci il 28 dekabr tarixində Əqli Mülkiyyət Agentliyində dövlət qulluqçularının etik davranış qaydalarına həsr olunan onlayn formatda iclas keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin üzvü Sənan Tapdıqov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin dövlət qulluğunda olmağın imtiyaz deyil, məsuliyyət, insanlara xidmət imkanı olması fikrini xüsusi vurğulayaraq dövlət qulluqçularının öz xidməti vəzifələrinin icrası zamanı gözlənilən və tələb olunan davranış qaydalarınına toxunub. O, dövlət qulluğunda etik məsələlərinin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edərək dövlət qulluqçularının dövlət və cəmiyyət qarşısında böyük məsuliyyət daşıdığını bildirib.
İclasda Agentliyin Aparatının Müəllif–hüquq obyektlərinin qeydiyyatı və hüquq ekspertizası şöbəsinin müdirinin müavini, etik davranış qaydaları üzrə məsul şəxs (etik müvəkkil) Əfsanə Mirzəzadənin “Etik davranış qaydaları haqqında 2022-ci il üzrə hesabatı” dinlənilib. Hesabatda qeyd olunub ki, 2022-ci ildə Agentliyin fəaliyyətinə mane ola biləcək məqamların vaxtında aradan qaldırılması məqsədilə maarifləndirmə işi davam etdirilmiş, Agentlik əməkdaşlarının xidməti davranış qaydaları və prinsipləri, dövlət qulluqçularının etik davranış qaydaları haqqında yaddaş kitabçası kimi metodiki vəsaitlər hazırlanmışdır. Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzi ilə əldə olunmuş razılığa əsasən, “Dövlət qulluğunda etik qaydaların praktiki tətbiqi məslələləri” haqqında birgə təlimin keçirilməsi nəzərdə tutulub.

A meeting dedicated to the rules of ethical behavior of civil servants was held at the Intellectual Property Agency
An online meeting dedicated to the rules of ethical behavior of civil servants was held at the Intellectual Property Agency in December 28, 2022.
Member of the Board of the Intellectual Property Agency Mr. Sanan Tapdigov, emphasized the opinion of the President of the Republic of Azerbaijan, Victorious Supreme Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev that being in the civil service is not a privilege, but a responsibility, an opportunity to serve people, and touched on the rules of behavior expected and required of civil servants during the performance of their official duties. He noted that ethical issues in civil service are of great importance and said that civil servants have a great responsibility towards the state and society.
The "2022 report on the rules of ethical behavior" of Mrs. Afsana Mirzazada, the Deputy Head of the Registration of Copyright objects and Legal Expertise Department of the Agency, the person responsible for the rules of ethical behavior (ethical commissioner) was heard at the meeting. In the report, it was noted that in 2022, educational work was continued in order to eliminate the points that could hinder the Agency's activity in time, and methodical materials were prepared, such as a memory guide on the rules and principles of service behavior of the Agency's employees, and the rules of ethical behavior of civil servants. According to the agreement reached with the State Examination Center of the Republic of Azerbaijan, a joint training on "Issues of practical application of ethical rules in civil service" is planned.