​Əqli Mülkiyyət Agentliyində AZEL Systems MMC-nin Baş Direktoru və Microsoft-un Azərbaycan üzrə Nümayəndəliyinin rəhbəri ilə görüş keçirilmişdir
16 iyun 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri cənab Kamran İmanov AZEL Systems MMC-nin Baş Direktoru cənab İqor Yakovenkonu və Microsoft-un Azərbaycan üzrə Nümayəndəliyinin rəhbəri cənab Qaçay Mirzəyevi qəbul etmişdir.
K.İmanov qonaqları salamlayaraq 15 iyun 2022-ci il tarixində imzalanmış “İxtiraçılıq fəaliyyətinin stimullaşdırılması haqqında Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Fərmanının müddəalarına toxunmuşdur. O, Fərmanın böyük əhəmiyyətini vurğulayaraq bu addımın Azərbaycan Respublikasında ixtiraçılıq fəaliyyətini stimullaşdırmaq və bu sahəyə dövlət dəstəyi göstərmək məqsədilə atıldığını qeyd etdi.
Sonra əqli mülkiyyət obyektlərindən istifadə ilə bağlı sağlam rəqabət prinsiplərinin təmin edilməsi, əqli mülkiyyətə əsaslanan sənayedə sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslərin mənafelərinin qorunması məqsədilə əqli mülkiyyət hüquqları obyektlərindən qanunsuz istifadəyə və piratçılığa qarşı tədbirlər görülməsinin Agentliyin fəaliyyət istiqamətlərindən biri olduğunu qeyd edilmiş və bu istiqamətdə, o cümlədən lisenziyasız proqram təminatı istifadəsinə qarşı mübarizə sahəsində əlaqədar qurumlarla işlərin koordinasiya olunmuş şəkildə aparılmasının vacibliyi qeyd olunmuşdur.
İqor Yakovenko müzakirələrə qoşularaq rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti və iş prinsipi barədə məlumat vermiş, Azərbaycanda proqram təminatı üzrə piratçılığa qarşı mübarizədə AZEL Systems MMC-nin mövqeyini görüş iştirakçılarına çatdırmışdır.
Qaçay Mirzəyev isə təmsil etdiyi təşkilatın proqram təminatı üzrə piratçılığa qarşı mübarizə sahəsində qarşıda duran problemləri qabartmış və onların həlli yolları barədə təkliflərini bildirmişdir. Eyni zamanda əlaqəli qurumlarla birlikdə, o cümlədən Əqli Mülkiyyət Agentliyinin təşkilatçılığı ilə maarifləndirmə tədbirlərinin keçirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanmışdır
Bir fikir yekdilliklə ifadə edilmişdir ki, konkret təkliflər müzakirə predmeti olmaqla bu cür görüşlərin keçirilməsi və birgə layihələrin reallaşdırılması vacibdir.
Görüşdə Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin üzvü, sədr müavini Sənan Tapdıqov, Agentliyin tabeliyində olan Əqli Mülkiyyət Hüquqlarının Təminatı Mərkəzinin direktoru Nəcəf Quliyev və AZEL Systems MMC-nin Baş Direktorunun müavini Teymur Xələfov iştirak etmişlər.

​A meeting with the General Director of AZEL Systems LLC and the Head of Microsoft Representation in Azerbaijan was held at the Intellectual Property Agency
On June 16, 2022, Mr. Kamran Imanov, Chairman of the Board of the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan, received Mr. Igor Yakovenko, General Director of AZEL Systems LLC and Mr. Gachay Mirzayev, Head of Microsoft Representation in Azerbaijan
On June 16, 2022, Mr. Kamran Imanov, Chairman of Board of the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan, received Mr. Igor Yakovenko, General Director of AZEL Systems LLC and Mr. Gachay Mirzayev, Head of Microsoft Representation in Azerbaijan.
Welcoming the guests, K.Imanov touched upon the provisions of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan “on Stimulation of inventive activity”, signed on June 15, 2022. He stressed the importance of the Decree, noting that this step was taken to stimulate inventive activity in the Republic of Azerbaijan and provide state support in this area.
It was also noted that one of the Agency's activities is to take measures against illegal use and piracy of intellectual property rights in order to ensure the principles of true competition in the use of intellectual property, to protect the interests of entrepreneurs in the intellectual property industry. It was noted that it is important to work in a coordinated manner with relevant agencies, including in the field of fight against the use of unlicensed software.
Igor Yakovenko joined the discussions and informed about the activities and working principles of his organization, the position of AZEL Systems LLC in the fight against software piracy in Azerbaijan.
Gachay Mirzayev highlighted the problems facing his organization in the fight against software piracy and made suggestions on how to solve them. At the same time, the importance of holding awareness-raising events together with relevant agencies, including the organization of the Intellectual Property Agency, was emphasized.
It was unanimously stated that it is important to hold such meetings and implement joint projects, with concrete proposals being discussed.
The meeting was attended by Member of the Board, Deputy Chairman of the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan Mr. Sanan Tapdigov, Director of the Center for Enforcement of Intellectual Property Rights Mr. Najaf Guliyev and Deputy General Director of AZEL Systems LLC Mr. Teymur Khalafov.