Xankəndi şəhərində əqli mülkiyyət mövzusunda təlim keçirilib
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin qeyri-hökumət təşkilatları üçün keçirdiyi “Mədəni və yaradıcı sənayelər üzrə xüsusi qrant müsabiqəsi” əsasında “Hüquqi Tədqiqatlar Mərkəzi” İctimai Birliyi tərəfindən icra olunan “Əqli mülkiyyət hüququ sahiblərinin məlumatlandırılması” layihəsi çərçivəsində və Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin təşkilati-metodiki dəstəyilə Xankəndi şəhərində növbəti maarifləndirmə təlimi keçirilib.
Qarabağ Universitetində təşkil olunan tədbirin açılışında çıxış edən universitetin Elm şöbəsinin müdiri Elçin İbrahimov və “Hüquqi Tədqiqatlar Mərkəzi”nin rəhbəri, Bakı Dövlət Universitetinin dosenti Bəxşeyiş Əsgərov Azərbaycanın elmi, mədəni və iqtisadi həyatında əqli mülkiyyətin rolu, dövlətimizin bu sahədə yürütdüyü məqsədyönlü siyasət, Mədəniyyət Nazirliyi və Əqli Mülkiyyət Agentliyinin vətəndaş cəmiyyəti təşkilatları ilə apardıqları birgə uğurlu fəaliyyət barədə danışıblar.
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan Əqli Mülkiyyət Hüquqlarının Təminatı Mərkəzinin şöbə müdiri Vüsal Quliyev Agentliyin fəaliyyəti barədə söz açaraq, əqli mülkiyyət hüququnun qorunması sahəsində qanunvericilik və əqli mülkiyyət sahiblərinin maarifləndirilməsi sahəsində həyata keçirilən tədbirlər haqqında məlumat verib.
Layihənin eksperti, “Müstəqil Hüquq Mərkəzi”nin sədri Aydın Kərimov əqli mülkiyyətin mahiyyəti, informasiya texnologiyaları və əqli mülkiyyətin qarşılıqlı əlaqəsi, ali təhsil müəssisələrində əqli mülkiyyət sahəsində aparılan siyasət, müəllif hüquqlarının qorunma mexanizmi elmi əsərlərdə qarşısının alınması və s. məsələlər barədə təqdimat edib.
İnteraktiv və kazuslar üzrə keçirilən təlimdə Qarabağ Universitetinin alimləri və yaradıcı əməkdaşlarının iştirakı ilə mövzu ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Təlimin sonunda Əqli Mülkiyyət Agentliyi İdarə Heyətinin sədri professor Kamran İmanovun rəhbərliyi və müəllifliyi ilə dərc olunmuş əqli mülkiyyət hüququnun müxtəlif sahələrinə dair kitablar və vəsaitlər Qarabağ Universitetinin kitabxanasına hədiyyə edilib.

A training session on intellectual property issues was held in Khankendi
As part of the project "Informing Copyright Holders," implemented by the Public Association "Center for Legal Research" with the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan on the basis of a "special grant competition in the field of culture and creative industries" for non-governmental organizations, as well as with the organizational and methodological support of the Agency for Intellectual Property of the Republic of Azerbaijan, another informational and educational training was held in Khankendi.
Elchin Ibrahimov, head of the department of natural sciences at Karabakh University, and Bakhsheish Asgarov, head of the legal research center and associate professor at Baku State University,spoke at the opening of the event, which was held at Karabakh University. They discussed the role of intellectual property in Azerbaijan's scientific, cultural, and economic life, the state policy pursued in this area, and the successful collaboration between the Ministry of Culture and the Intellectual Property Agency and civil society institutions.
Vusal Guliyev, head of the intellectual property rights enforcement center at the Intellectual Property Agency, presented the Agency's activities, introduced participants to intellectual property legislation, and informed them of ongoing efforts to raise awareness among copyright holders.
Project expert and chairman of the Independent Legal Center, Aydin Karimov, delivered a presentation on the nature of intellectual property, the interaction of information technology and intellectual property, policies in this area pursued by higher education institutions, mechanisms for protecting copyright in scientific works, and other relevant issues.
During the interactive training, based on practical case studies and conducted with the participation of faculty, researchers, and creative staff from Karabakh University, a broad exchange of views on the topic took place.
Following the event, books and other publications on various areas of intellectual property, prepared under the guidance and with the participation of Professor Kamran Imanov, Chairman of the Board of the Intellectual Property Agency, were donated to the Karabakh University library.