ABŞ-nın əqli mülkiyyət hüquqlarını pozan olkələrə dair 2021-ci il üçün “Xüsusi 301 Siyahısı” dərc olunub
Hər il ABŞ Ticarət Nümayəndəliyinin Ofisi (Prezidentin İcraçı Ofisi) ABŞ-nın ticarət tərəfdaş dövlətlərində əqli mülkiyyət hüquqlarının riayət olunmasına və qorunmasına dair Xüsusi 301 Hesabatını ("Siyahı 301") dərc edir. Bu hesabatın məqsədlərindən biri siyahıda göstərilən dövlətlərin hökumətlərini piratçılığa qarşı fəal mübarizə aparmaq və əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması sahəsində qanunvericiliyi təkmilləşdirmək üçün həvəsləndirməkdir. Bu hesabat ABŞ-nın dövlət qurumlarının və xarici ölkələrdəki diplomatik nümayəndəliklərinin və digər maraqlı tərəflərin təqdim etdiyi məlumatlar əsasında hazırlanır.
Qeyd etməliyik ki, son illər ərzində Azərbaycan bu “qara siyahı” ya daxil olunmur. Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikası hələ 2006-cı ildə əqli mülkiyyət hüquqlarının təminatı sahəsində irəliləyişlərə görə, o cümlədən o zamanki Müəllif Hüquqları Agentliyi (hazırki Əqli Mülkiyyət Agentliyi) tərəfindən həyata keçirilən xüsusi proqrama əsasən piratçılığa qarşı tədbirlərin gücləndirilməsi ilə bağlı bu siyahıdan çıxarılmışdır.
Bu, ölkədə əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması sahəsində aparılan sistemli və məqsədyönlü dövlət siyasətinin, saxtamalçılığa və piratçılığa qarşı mübarizənin qanunvericilik, iqtisadi tənzimləmə, sərhəd-gömrük, beynəlxalq əlaqələr, maarifçilik səviyyəsində təmin olunması, yaradıcılığı və ixtiraçılığı təşviq edən, bu cür fəaliyyətləri stimullaşdıran ardıcıl tədbirlərin həyata keçirilməsi sayəsində mümkün olmuşdur. Bu sırada Azərbaycanda əqli mülkiyyət sahəsi üzrə aparılan siyasətin mahiyyəti, görülən işlər nəticəsində əldə olunan müsbət dəyişikliklər barədə məlumatların Əqli Mülkiyyət Agentliyində ABŞ Səfirliyinin, onun iqtisadi blokunun nümayəndələri ilə dəfələrlə keçirilən görüşlərdə vurğulanması qeyd edilməlidir.
Müəllif Hüquqları Agentliyinin təşəbbüsü ilə 2012-ci ildə qəbul edilən “Əqli mülkiyyət hüquqların təminatı və piratçılığa qarşı mübarizə haqqında” Qanunun sahənin tənzimlənməsi baxımından xüsusi dəyəri olmuşdur. Bu Qanun piratçılığa qarşı mübarizənin yeni mərhələyə qalxmasına imkan vermiş, nəzarət mexanizmini praktiki hüquqi alətlərin tətbiqi səviyyəsində aktivləşdirmiş, tənzimləyici aparatın effektivliyini artırmışdır.
Qeyd etmək yerinə düşər ki,2005-ci il ilə müqayisədə 2020-ci ildə ölkəmizdə piratçılığın səviyyəsi kitab satışı sahəsində 61%-dən 22%-ə, audio-video məhsul bazarında 90%-dən 57%-ə, proqram təminatında 96%-dən 71%-ə düşmüşdür.
Hal-hazırda Agentlik piratçılığa qarşı mübarizə və əqli mülkiyyətin qorunması tədbirlərinin gücləndirilməsi çərçivəsində qanunvericilik bazasının möhkəmləndirilməsi üzrə tədbirlərini davam etdirir, Cinayət-Prosessual və Mülki Məcəllələrə, həmçinin İnzibati Xətalar Məcəlləsinə dəyişiklik və əlavələr hazırlanır, bazara çıxarılan bütün əqli mülkiyyət məhsullarının xüsusi hologramlarla markalanması aparılır. Bu tədbirlərin məqsədi ölkədəki piratçılığın səviyyəsini azaltmaq, əqli mülkiyyət hüquqlarının pozulmasına görə cəzanı qaçılmaz etməkdir.
Hazırki “Siyahı 301” “problemli” ölkələri iki kateqoriyaya ayırır: "Prioritet İzləmə Siyahısı" (Priority Watch List) və "İzləmə Siyahısı" (Watch List). "Prioritet İzləmə Siyahısı"na əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması sahəsində ciddi problemləri olan ölkələr daxil edilib. Cari ildə bu siyahıya 9 ölkə daxil olub: Argentina, Çili, Çin, Hindistan, Rusiya, Səudiyyə Ərabistanı, Ukrayna və Venesuela.
Hesabatda geyd edilir ki, Rusiyanın "Prioritet İzləmə Siyahısı"nda olması əqli mülkiyyət hüquqlarının, xüsusilə müəllif hüquqları və əmtəə nişanlarına hüquqların qorunması və mühafizəsi sahəsində ciddi problemlərlə bağlıdır. ABŞ Ticarət Nümayəndəliyi müəllif hüquqları pozuntularının, xüsusən də İnternet piratçılığının Rusiyada problem olaraq qaldığını və baxmayaraq ki, bu sahədəki qanunvericiliyin inkişafı davam edir, bu cür dəyişikliklərin praktiki təsiri, həmçinin gələcəkdə də zəruri düzəlişlərin qəbul ediləcəyi aydın olmayaraq qalır. Rusiyada, eləcə də onun hüdudlarından kənarda İnternet piratçılığına dəstək verən və leqal kontent bazarına zərər vuran bir çox saytlar Rusiya internet məkanında yerləşir. Bundan əlavə, hüquq-mühafizə orqanları offlayn rejimdə müəlliflik hüququnun pozulması ilə mübarizəyə, xüsusilə böyük şəhərlərdə, az diqqət ayırırlar.
Ukrayna, hüquq sahiblərinə müəllif qonorarlarının toplanması və ödənilməsi üzrə cəmiyyətlərin qeyri-effektiv işi, dövlət qurumlarının lisenziyasız proqram təminatının istifadəsi, müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqların İnternet şəbəkəsində pozulmasına qarşı təsirli mübarizə üsulların olmaması səbəbindən "Prioritet İzləmə Siyahısı"nda yer alır. Qeyd edilir ki, Ukrayna bu cür problemlərə qarşı mübarizəyə yönlənən bəzi tədbirlər görmüş, digər iqtisadi islahatları həyata keçirmiş, lakin yuxarıdakı məsələlər tam həll edilməmişdir.
"İzləmə Siyahısı"na piratçılığın və kontrafakt məhsulların yayılma dərəcəsi yüksək,hüququn tətbiqi işi isə zəif olan 23 ölkə daxil edilmişdir. Onların arasında Braziliya, Kanada, Hindistan, Meksika, Pakistan, Türkiyə, postsovet ölkələrdən Türkmənistan və Özbəkistan vardır.
Qeyd etmək lazımdır ki, “Xüsusi 301 Hesabatı” ABŞ-ın ticarət siyasətinin formalaşması və digər ölkələrlə müvafiq qarşılıqlı əlaqələr mexanizmlərinin seçilməsində mühüm rol oynayır. Ölkənin "301 Siyahısı"ndakı mövqeyinin yaxşılaşması ABŞ ilə ticarət dövriyyəsinin artırılmasına, Dünya Bankı, Beynəlxalq Valyuta Fondu və ya ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi (USAID) kimi beynəlxalq təşkilatlardan maliyyə yardımının alınmasını sadələşdirməyə, ticarət sanksiyaları və məhdudiyyətlərinin qoyulmasından qaçmağa, habelə müasir informasiya texnologiyalarına çıxış əldə etməyə və yüksək texnologiya layihələrinə sərmayələrin həcminin artırılmasına imkan yaradır.

Опубликован «Специальный отчет 301» США за 2021 год о странах, нарушающих права интеллектуальной собственности
Ежегодно Офис Торгового представительства США (исполнительный офис Президента) издает «Специальный отчет 301» («Список 301») о соблюдении и защите прав интеллектуальной собственности в государствах - торговых партнерах США. Одна из целей этого отчета – мотивировать правительства указанных в нем государств активнее бороться с пиратством и совершенствовать законодательство в сфере защиты прав интеллектуальной собственности. Данный отчет готовится на основе данных, представленных государственными структурами и дипломатическими миссиями США в зарубежных странах, другими заинтересованными сторонами.
Следует отметить, что Азербайджан на протяжении последних лет не включается в данный «черный список». Как известно, Азербайджан был исключен из этого списка еще в 2006 году за достижения в сфере обеспечения прав интеллектуальной собственности, в том числе с связи с тем, что соответствующей программой Агентства по авторскому праву (ныне Агентство интеллектуальной собственности) были усилены меры по борьбе с пиратством и защите прав интеллектуальной собственности.
Это стало возможным благодаря системной и целенаправленной государственной политике в сфере охраны прав интеллектуальной собственности, их обеспечению на уровне законодательства, экономического регулирования, погранично-таможенного контроля, международных связей и просветительства, поощрения изобретательства и творчества, осуществления мер, стимулирующих такую деятельность. В этом ряду необходимо отметить значимость неоднократных встреч, проведенных в Агентстве Интеллектуальной Собственности с представителями посольства США в Азербайджане, его экономического блока, на которых собеседникам доводилась информация о сути политики интеллектуальной собственности в стране, о положительных сдвигах в результате проделанных работ.
Особое значение с точки зрения регулирования сферы имеет принятый в 2012 году по инициативе Агентства по авторским правам Закон «Об обеспечении прав интеллектуальной собственности и борьбе с пиратством». Этот акт позволил вывести на новый уровень борьбу против пиратства, активизировать механизм контроля на уровне практического применения правовых инструментов, повысить эффективность регуляторного аппарата.
Следует отметить, что в 2020 году по сравнению с 2005 годом уровень пиратства в сфере книгопродажи упал до 22% с 61%, на рынке аудио-видео продукции до 57% с 90%, программного обеспечения до 71% с 96%.
В настоящее время Агентство, в рамках усиления мер по борьбе с пиратством и защите интеллектуальной собственности, предпринимает меры по усилению законодательной базы, готовятся изменения и дополнения в Уголовно-процессуальный и Гражданский кодексы, а также в Кодекс об административных правонарушениях, проводится маркировка всех продуктов интеллектуальной собственности, выпущенных на рынок, специальными голограммами. Цель этих мер - сокращение уровня пиратства в стране, неотвратимость наказания за нарушение прав интеллектуальной собственности.
Нынешний «Список 301» делит «проблемные» государства на две категории: «Приоритетный список наблюдения» (Priority Watch List) и «Список наблюдения» (Watch List). В «Приоритетный список наблюдения» включаются страны, имеющие серьезные проблемы в сфере защиты прав интеллектуальной собственности. В текущем году в этот список попали 9 стран: Аргентина, Чили, Китай, Индия, Индонезия, Россия, Саудовская Аравия, Украина, Венесуэла.
В отчете указывается, что Россия находится в «Приоритетном списке наблюдения» в связи с серьезными проблемами в сфере охраны и защиты прав интеллектуальной собственности, особенно авторских прав и прав на торговые марки. Торговое представительство США указывает, что нарушение авторских прав, в особенности Интернет-пиратство, остается проблемой в России, и хотя законодательство в этой сфере продолжает развиваться, практическое влияние таких изменений неясно, как и то, будут ли необходимые поправки приниматься в дальнейшем. Многие сайты, содействующие Интернет-пиратству и наносящие ущерб рынку легального контента как в России, так и за ее пределами, размещены в российском Интернет-пространстве. Кроме того, правоохранительные органы уделяют мало внимания борьбе с нарушением авторских прав оффлайн, особенно в крупных городах.
Украина в «Приоритетном списке наблюдения» находится в связи с неэффективной работой обществ по сбору и выплате авторских отчислений правообладателям, использованием государственными органами нелицензированного программного обеспечения, отсутствием эффективных методов борьбы с нарушениями авторских и смежных прав в сети Интернет. Отмечается, что Украина предприняла некоторые меры, направленные на борьбу с этими проблемами, провела другие экономические реформы, но полностью вышеуказанные вопросы не были решены.
В «Список наблюдения» включены 23 страны, уровень пиратства и распространения контрафактной продукции в которых остается высоким, а правоприменительная деятельность – слабой. Среди них: Бразилия, Канада, Индия, Мексика, Пакистан, Турция, из постсоветстских стран -Туркменистан и Узбекистан.
Следует отметить, что «Специальный отчет 301» играет важную роль в формировании торговой политики США и в выборе соответствующих механизмов взаимодействия с другими странами. Улучшение положения страны в «Списке 301» дает возможность увеличить товарооборот с США, упростить получение финансовой помощи от международных организаций, таких как Всемирный банк, Международный валютный фонд или Агентство США по международному развитию (USAID), избежать введения торговых санкций и ограничений, а также получить доступ к современным информационным технологиям и увеличить объем инвестиций в высокотехнологичные проекты.