Əqli Mülkiyyət Agentliyinin əməkdaşı vebinarda iştirak edib
23 yanvar 2025-ci il tarixində Elm və Təhsil Nazirliyinin Yüksək Texnologiyalar Parkının texnologiya transferi ilə bağlı vebinarlar silsiləsinin növbəti tədbiri keçirilib. Təhsilin İnkişafı Fondunun dəstəyi ilə həyata keçirilən “Elm üçün elmmi, yoxsa cəmiyyət üçün elmmi?” adlı vebinarda Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi İdarə Heyətinin sədrinin hüquq məsələləri üzrə köməkçisi Əkbər Əliyev iştirak edib.
Vebinarda spiker qismində “Catalysade Technology Transfer Inc.”in təsisçisi Dr. Sanem Yalçıntaş iştirak edib. O, innovasiya və texnologiya transferi sahəsində akademiya və özəl sektorda 25 ildən artıq təcrübəyə malik tanınmış mütəxəssisdir və 2019-cu ildən bəri TÜBİTAK Texnologiya Transfer Mexanizmləri Qrupunun (TEMEG) İcraiyyə Şurasının üzvü kimi fəaliyyət göstərir.
Vebinarda akademik tədqiqatların yalnız elmi əsər olaraq yox, real cəmiyyət və iqtisadi faydalara çevrilməsi yolları müzakirə olunub. İnnovasiya və texnologiya transferi sahəsində elmi tədqiqatların real dünyaya tətbiqi məsələsinin, o cümlədən patent və sahibkarlıq kimi müxtəlif fəaliyyətlərin innovasiya və cəmiyyətdə təsir yaratmadakı əhəmiyyəti vurğulanıb.
Ə.Əliyev iştirakçılar tərəfindən verilmiş patent obyekti olan ixtiraların kommersiyalaşdırılması istiqamətində sualları ətraflı cavablandırıb, eyni zamanda ölkəmizdə texnologiyaların transferi və kommersiyalaşdırılması sahəsində aparılan dövlət siyasəti və Əqli Mülkiyyət Agentliyinin fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verib. O, Əqli Mülkiyyət Agentliyinin patent obyektlərinin kommersiyalaşdırılması məsələsinə diqqət yetirərək, bütün tədqiqatçılara bu istiqamətdə qurumun dəstək mexanizmləri barədə geniş izah verib.

An employee of the Intellectual Property Agency participated in the webinar
The next event in the series of webinars on technology transfer of the High Technologies Park of the Ministry of Science and Education was held on January 23, 2025. Akbar Aliyev, Assistant to the Chairman of the Board of Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan for Legal Affairs participated in the webinar "Science for Science or Science for Society?", which was held with the support of the Education Development Fund.
Sanem Yalchintash, founder of Catalysade Technology Transfer Inc. participated as a speaker in the webinar. He is a renowned expert in the field of innovation and technology transfer with over 25 years of experience in academia and the private sector, and has been a member of the Executive Board of TUBITAK’s Technology Transfer Mechanisms Group (TEMEG) since 2019.
The ways to transform academic research not only into scientific studies but also into real social and economic benefits were discussed in the webinar.
The importance of applying scientific research to the real world in the field of innovation and technology transfer, including various activities such as patents and entrepreneurship was emphasized in creating an impact on innovation and society.
A. Aliyev answered questions in detail from the participants regarding the commercialization of inventions that are the subject of patents, and at the same time provided extensive information about the state policy pursued in our country in the field of technology transfer and commercialization and the activities of the Intellectual Property Agency.
He emphasized. on the issue of commercialization of patent objects of the Intellectual Property Agency and provided a detailed explanation to all researchers about the institution's support mechanisms in this direction.