Əqli Mülkiyyət Agentliyində ölkəmizin BMT-nin Cenevrə şəhərindəki bölməsində və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında daimi nümayəndəsi ilə görüş keçirilib
İyulun 29-da Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov Azərbaycan Respublikasının BMT-nin Cenevrə şəhərindəki bölməsində və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında daimi nümayəndəsi Qalib İsrafilovu qəbul edib.
Agentliyin rəhbəri Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il 26 iyul tarixli Sərəncamı ilə yeni vəzifəyə təyin olunmuş Q.İsrafilovu səmimi təbrik edib və gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
K.İmanov ölkəmizdə həyata keçirilən institusional islahatlar nəticəsində 2018-ci ildə müəlliflik hüququ və sənaye mülkiyyəti sahələri üzrə səlahiyyətləri özündə birləşdirən vahid dövlət qurumu olan Əqli Mülkiyyət Agentliyinin yaradıldığını qeyd edərək hazırda tabeliyində Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzi, Əqli Mülkiyyət Hüquqlarının Təminatı Mərkəzi və Respublika Elmi–Texniki Kitabxanası olan Agentliyin geniş spektrli funksiyaları yerinə yetirdiyini diqqətə çatdırıb və bu yaxınlarda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı əsasında Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində Texnologiyaların Kommersiyalaşdırılması və Transferi Mərkəzinin yaradıldığını bildirib.
Agentliyin rəhbəri mənzil-qərargahı Cenevrə şəhərində yerləşən, BMT-nin ixtisaslaşmış qurumu olan Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatı ilə ölkəmiz arasında uğurlu əməkdaşlıq əlaqələrinə toxunaraq Azərbaycanın əqli mülkiyyət sahəsindəki uğurları, beynəlxalq reytinq göstəricilərində ölkəmizin nəzərəçarpacaq irəliləyişləri haqqında qonağa məlumat verib, cari ilin iyunun 22-də ÜƏMT-nın Baş direktoru Daren Tanq ilə keçirilmiş video görüşdə bir sıra məsələlərin qaldırdığını və ÜƏMT çərçivəsində müzakirə olunmasını təklif etdiyini vurğulayıb.
Qəbul üçün təşəkkürünü bildirən Q.İsrafilov tanışlıq və məlumat xarakterli bu görüşün, aparılan geniş müzakirələrin Azərbaycan ilə ÜƏMT arasında mövcud sıx əlaqələrin yeni vəzifəsində daha da inkişaf etdirilməsinə köməklik edəcəyinə əmin olduğunu bildirib.

В Агентстве Интеллектуальной Собственности состоялась встреча с Постоянным представителем Азербайджанской Республики при отделении ООН и других международных организациях в Женеве
29 июля Председатель Правления Агентства Интеллектуальной Собственности Камран Иманов принял Постоянного представителя Азербайджанской Республики при отделении ООН и других международных организациях в Женеве Галиба Исрафилова.
Глава Агентства искренне поздравил Г.Исрафилова, назначенного на новую должность Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 26 июля 2021 года, и пожелал ему успехов в дальнейшей деятельности.
Отметив, что в результате институциональных реформ, проводимых в нашей стране, в 2018 году было создано Агентство Интеллектуальной Собственности – единый государственный орган, объединяющий в себе полномочия в области авторского права и промышленной собственности, К.Иманов добавил, что Агентство, в составе которого в настоящее время действуют Центр экспертизы патентов и товарных знаков, Центр обеспечения прав интеллектуальной собственности и Республиканская научно-техническая библиотека, выполняет широкий спектр функций и недавно на основании Указа Президента Азербайджанской Республики, Постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики был создан Центр коммерциализации и трансфера технологий при Агентстве Интеллектуальной Собственности.
Коснувшись успешного сотрудничества между специализированным органом ООН - Всемирной организацией интеллектуальной собственности (ВОИС), штаб-квартира которой находится в Женеве, глава Агентства проинформировал гостя о достижениях Азербайджана в сфере интеллектуальной собственности, значительном продвижении страны в международных рейтингах, также подчеркнул, что в ходе видеовстречи с Дареном Тангом 22 июня текущего года, он поднял ряд вопросов и предложил обсудить их в рамках ВОИС.
Поблагодарив за оказанный прием, Г.Исрафилов выразил уверенность, что эта встреча, носящая ознакомительно-информационный характер, а также обширные дискуссии в его новой должности, будут способствовать дальнейшему развитию существующих тесных отношений между Азербайджаном и ВОИС.