Əqli Mülkiyyət Agentliyinin əməkdaşları Çinin keçirdiyi onlayn təlimdə iştirak edib
Çin Xalq Respublikası (ÇXR) tərəfindən 2021-ci ildə bir sıra ölkələrin dövlət qurumları üçün müxtəlif sahələri əhatə edən seminarlar təşkil edilir. Layihə çərçivəsində oktyabr ayının ikinci yarısında Çin Ticarət Nazirliyinin dəstəyi ilə Şandun Xarici Ticarət Kolleci tərəfindən “Əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması və inkişaf” adlı onlayn seminar təşkil olunub.
Tədbirdə əsasən Çində əqli mülkiyyətin (ƏM) qorunması ilə bağlı qanunvericilik və mövcud vəziyyət, ƏM-in inkişafı sahəsində bu ölkənin təcrübəsi, ƏM hüquqlarının tətbiqi və piratçılığa qarşı mübarizə, rəqəmsal şəbəkələrdə ƏM hüquqları, ƏM ilə beynəlxalq ticarət arasında əlaqə və digər mövzular haqqında ölkə universitetlərinin müəllimləri, hüquq şirkətlərinin nümayəndələri, əqli mülkiyyət sahəsi üzrə ekspertləri tərəfindən mühazirələr təqdim edilib, ÇXR-nın siyasi sistemi, tarixi, adət-ənənələri və s.haqqında məlumatlar verilib.
Təlim günləri ərzində iştirakçılar üçün Çinin tarixi yerlərinə və sənaye obyektlərinə virtual səfərlər təşkil olunub, həmçinin tədbirin proqramına əsasən iştirakçılar ölkələri haqqında prezentasiyalar təqdim ediblər. Azərbaycan haqqında təqdimat Əqli Mülkiyyət Agentliyinin Beynəlxalq əlaqələr və informasiya şöbəsinin müdir müavini Elnur Məmmədli tərəfindən edilib.
Çin yardımı (China Aid) proqramının Azərbaycandakı əlaqələndiricisi təyin edilən E.Məmmədli həmçinin seminarın bağlanış mərasimində bütün iştirakçılar adından çıxış edib.
Təlimləri uğurla başa vuran iştirakçılara müvafiq sertifikatlar təqdim olunub.
Azərbaycan, Botsvana, Kamboca, Kuba, Qana, Malayziya, Monqolustan, Özbəkistan, Venesuela və Zimbabvenin dövlət orqanlarının 50 nəfərdən artıq nümayəndələri qatıldığı tədbirdə ölkəmizi Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Dövlət Gömrük Komitəsinin əməkdaşları təmsil ediblər.

Сотрудники Агентства Интеллектуальной Собственности приняли участие в онлайн-тренинге, проводимый Китаем
В 2021 году Китайская Народная Республика (КНР) организовала семинары по различным направлениям для государственных органов ряда стран. Во второй половине октября Шаньдунский колледж внешней торговли организовал онлайн-семинар на тему «Защита и развитие прав интеллектуальной собственности» при поддержке Министерства торговли Китая.
Мероприятие было посвящено действующему законодательству Китая в области защиты интеллектуальной собственности (ИС), опыту страны в области развития ИС, применению прав ИС и борьбе с пиратством, правам ИС в цифровых сетях, взаимосвязи между ИС и международной торговлей. и др. Лекции читали преподаватели, представители юридических фирм, специалисты в области интеллектуальной собственности, давалась информация о политической системе, истории, традициях КНР и др.
В дни обучения для участников были организованы виртуальные туры по историческим местам и промышленным объектам Китая, а также согласно программе мероприятия, проведены презентации стран участников. С презентацией об Азербайджане выступил Эльнур Мамедли, заместитель заведующего отделом международных связей и информации Агентства Интеллектуальной Собственности.
Мамедли, который был назначен координатором программы China Aid в Азербайджане, также выступил от имени всех участников на церемонии закрытия семинара.
Соответствующие сертификаты были вручены участникам, успешно прошедшим тренинги.
На мероприятии в котором приняли участие более 50 представителей государственных органов Азербайджана, Ботсваны, Камбоджи, Кубы, Ганы, Малайзии, Монголии, Узбекистана, Венесуэлы, Зимбабве и др., нашу страну представляли сотрудники Агентства Интеллектуальной Собственности и Государственного таможенного комитета.