Əqli Mülkiyyət Agentliyinin nümayəndələri ÜƏMT-nın “Əqli mülkiyyət və süni intellekt üzrə müzakirələr”ində iştirak edib
2020-ci il 4 noyabr tarixində Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) təşkilatçılığı ilə “Əqli mülkiyyət və süni intellekt üzrə müzakirələr”in üçüncü sessiyası keçirilib.
Hibrid formatda təşkil olunan bu tədbirdə əsasən əqli mülkiyyət və süni intellekt ilə bağlı anlayışlar, əmtəə nişanları, potensialın artırılması və əqli mülkiyyətin idarəolunmasında qəbul edilən qərarlara görə məsuliyyət məsələləri müzakirə olunub.
Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin 3 nəfər əməkdaşı - Beynəlxalq əlaqələr və informasiya şöbəsinin müdiri Gəray Dadaşov, Texnologiya transferi və kommersiyalaşmaya dəstək şöbəsinin müdiri Aydın Hüseynov və İdarə Heyətinin sədrinin müşaviri Gülnarə Rüstəmova tədbirə onlayn rejimdə qatılıblar.
Müzakirələr zamanı A.Hüseynovun “Süni intellekt və əqli mülkiyyətin idarəolunması sahəsində Azərbaycan təcrübəsi” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Agentliyin nümayəndəsi ölkəmizdə əqli mülkiyyət sahəsində aparılan son islahatlar, Agentlik tərəfindən tətbiq edilən “Patent, Əmtəə Nişanlarına Açıq Hədəf” (PƏNAH) rəqəmli informasiya sisteminin fəaliyyəti və planlaşdırılan "Patent ekspertizası prosesi zamanı ekspert qərarlarını dəstəkləyən informasiya sistemi" layihəsi haqqında ətraflı məlumat verib.

Представители Агентства интеллектуальной собственности приняли участие в «Дискуссиях ВОИС по вопросам интеллектуальной собственности и искусственного интеллекта»
4 ноября 2020 г. состоялась третья сессия «Дискуссий об интеллектуальной собственности и искусственном интеллекте», организованная Всемирной организацией интеллектуальной собственности (ВОИС).
Мероприятие, организованное в гибридном формате, было посвящено концепциям интеллектуальной собственности и искусственного интеллекта, товарным знакам, наращиванию потенциала и ответственности за решения, принимаемые в сфере управления интеллектуальной собственностью.
На мероприятии в онлайн режиме приняли участие трое сотрудников Агентства Интеллектуальной Собственности Азербайджанской Республики - заведующий отделом международных связей и информации Герай Дадашов, заведующий отделом трансфера технологий и поддержки коммерциализации Айдын Гусейнов, советник Председателя Правления Гульнара Рустамова.
В ходе обсуждений был заслушан доклад А.Гусейнова «Опыт Азербайджана в области искусственного интеллекта и управления интеллектуальной собственностью». Представитель Агентства подробно рассказал о последних реформах в сфере интеллектуальной собственности, деятельности цифровой информационной системы «Открытая цель для патентов, товарных знаков» (PANAH), реализуемой Агентством, и планируемом проекте «Информационная система поддержки экспертных решений в процессе патентной экспертизы».