​Avrasiya Patent Konvensiyasının üzv-dövlətlərinin nümayəndələri Sənaye nümunələrinin qorunmasına dair Protokol üzrə sənədlərin layihələrini razılaşdırıblar
2020-ci il 25 noyabr və 8 dekabr tarixlərində sənaye nümunələrinin hüquqi qorunması üzrə Avrasiya sisteminin yaradılması üzrə işçi qrupun videokonfrans formatında növbəti iclasları keçirilib.
İşçi qrupunun növbəti iclasının keçirilməsi haqqında qərar Avrasiya Patent Təşkilatının İnzibati Şurasının 2020-ci il 10-11 sentyabr tarixli iclasında qəbul edilmişdir. Videokonfransda Avrasiya Patent Konvensiyasının (APK) bütün üzv-dövlətlərinin nümayəndələri və Avrasiya Patent İdarəsinin (APİ) əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbirlərdə APK-nın Patent Təlimatının “Sənaye nümunələri” hissəsində və Avrasiya Patent Təşkilatının Rüsumlar haqqında Əsasnaməsində sənaye nümunələri ilə bağlı layihələri müzakirə edilib və ekspert səviyyəsində razılaşdırılıb.
İclaslar zamanı həmçinin sənaye nümunələrinin hüquqi qorunması üzrə müxtəlif məsələlər, o cümlədən sənaye nümunələrinə patentlərin verilməsi sahəsindəki təcrübə ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Videokonfranslarda Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin Sənaye mülkiyyəti obyektlərinin qeydiyyatı və reyestr şöbəsinin müdiri Səmayə Rəsulova, Agentliyin İdarə Heyətinin sədrinin müşaviri Gülnarə Rüstəmova və Agentliyin tabeliyində olan Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzinin Əmtəə nişanı, coğrafi göstərici və sənaye nümunəsinin ekspertiza şöbəsinin müdiri Ramin Hacıyev də iştirak ediblər.

Представители государств-членов Евразийской Патентной Конвенции согласовали проекты документов к Протоколу об охране промышленных образцов
25 ноября и 8 декабря 2020 года, в формате видеоконференции, состоялись очередные заседания рабочей группы по созданию Евразийской системы правовой охраны промышленных образцов.
На заседании Административного Совета Евразийской Патентной Организации 10-11 сентября 2020 года было принято решение о проведении очередного заседания рабочей группы. На видеоконференции приняли участие представители всех государств-членов Евразийской Патентной Конвенции (ЕАПК) и сотрудники Евразийского Патентного Ведомства (ЕАПВ).
На мероприятиях обсудили и согласовали на экспертном уровне проекты, связанные с промышленными образцами в разделе “Промышленные образцы” Патентной инструкции к ЕАПК и в Положении о пошлинах Евразийской Патентной Организации.
Во время заседаний также состоялся обмен мнениями по различным вопросам правовой охраны промышленных образцов, в том числе о практике в области выдачи патентов на промышленные образцы.
На видеоконференциях приняли участие заведуюший Отделом регистрации и реестра объектов промышленной собственности Агентства Интеллектуальной Собственности Азербайджанской Республики Самая Расулова, советник Председателя Правления Агентства Гульнара Рустамова, a также заведующий Отделом экспертизы товарных знаков, географических указаний и промышленных образцов Центра экспертизы патентов и товарных знаков при Агентстве Рамин Гаджиев.