Azərbaycanda Texnologiyaların Kommersiyalaşdırılması və Transferi Mərkəzi yaradılır
2021-ci il 6 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev “Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində “Texnologiyaların Kommersiyalaşdırılması və Transferi Mərkəzi”nin yaradılması haqqında” Fərman imzalayıb.
Fərmana əsasən, Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində “Texnologiyaların Kommersiyalaşdırılması və Transferi Mərkəzi”ni on beş gün müddətində yaratmalı və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat verməlidir.
Müəyyən edilib ki, bu Mərkəz elm və sənaye arasında bağlantı, qarşılıqlı sifariş və təklif münasibətlərinin yaradılmasını, ixtiraçılıq fəaliyyətinin keyfiyyətcə artması və tətbiqi xarakter daşıması üçün texnologiyaların transferini və əqli fəaliyyət nəticələrinin kommersiyalaşdırılmasını həyata keçirən, innovativ inkişafın, o cümlədən startap layihələrin dəstəklənməsinə xidmət edən, elmi tədqiqatların nəticələrinin kommersiya və qeyri-kommersiya məqsədilə istifadəsi üçün transferinə, həmçinin bu nəticələrdən gəlir əldə etməyə yönəldilən, müştərilərə texnologiyaların və layihələrin hədəf bazarlarına çıxarılması xidmətlərinin göstərilməsində, bu sahədə fəaliyyətin əlaqələndirilməsində iştirak edən publik hüquqi şəxsdir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 30 iyul tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş Əqli Mülkiyyət Agentliyinin Nizamnaməsinin 3.1.45-ci bəndi ilə ixtiraçılıq fəaliyyətinin keyfiyyətinin artması və tətbiqi xarakter daşıması üçün texnologiyaların transfer və innovasiyalara dəstək mərkəzlərinin, əqli fəaliyyət nəticələrinin kommersiyalaşdırılması infrastrukturunun yaradılması ilə bağlı təkliflər vermək və formalaşdırılmasında iştirak etmək Agentliyə tapşırılmışdır.
Yuxarıda qeyd olunan vəzifələrin icrasının təmin olunması, o cümlədən biznes məkanında elmi bilikləri genişləndirmək, elm və sənayenin inteqrasiyasını təmin etmək, həmçinin ölkədə innovasiya infrastrukturunun yeni elementlərini inkişaf etdirmək və bununla da ölkədə innovasiyalı iqtisadiyyatın formalaşdırmasına əhəmiyyətli təkan vermək məqsədilə Texnologiyaların Kommersiyalaşdırılması və Transferi Mərkəzinin yaradılması çox önəmli bir addımdır.
Yeni yaradılacaq mərkəzin əsas vəzifələrinə əqli mülkiyyət obyektlərinin innovasiya potensialının qiymətləndirilməsi və onların kommersiyalaşdırılması yollarının seçimində yardım, innovasiya layihələri və elm tutumlu texnologiyalar üzrə məlumat bazasının yaradılması, əqli mülkiyyət obyektlərinin mənimsənilməsi və kommersiyalaşdırılması məqsədi ilə onların hüquqlarının əldə edilməsi və transferi (ötürülməsi), ölkəmizdə fəaliyyət göstərən elmi-tədqiqat müəssisələrində aparılan elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrinin və innovasiya fəaliyyətinin monitorinqi, kiçik innovasiya müəssisələrinin (startapların) yaradılmasında, inkişafında və maliyyələşdirilməsində məsləhətçi dəstəyin göstərilməsi, əqli mülkiyyət obyektlərinin istifadəsində bazarın tələbatlarının öyrənilməsi, innovasiya texnologiyaların transferi, mənimsənilməsi, kommersiyalaşdırılması sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın qurulması və s. daxil olacaq.
Son illər Əqli Mülkiyyət Agentliyi tərəfindən universitetlərdə, elmi-tədqiqat institutlarında və KOS subyektlərində əqli mülkiyyət ofislərin yaradılması və mövcud ofislərin texnologiyaların kommersiyalaşması və transferi mərkəzlərinə çevrilməsi üzrə müvafiq tədbirlər görülmüşdür. Bu istiqamətlərdə aparılan işlərə dəstək verilməsi məqsədilə Agentliyin təşkilatçılığı ilə bir sıra tədbirlər təşkil edilmiş, Agentliyin nümayəndələri ənənəvi, onlayn və hibrid formatda milli və beynəlxalq seminar və konfransda iştirak etmişlər.
Bununla yanaşı, əqli fəaliyyətin nəticəsi olan yeni texnologiyaların kommersiyalaşması, bu sahədə mərkəzlərin yaradılması, innovasiyalı fəaliyyətin təşviq edilməsi üzrə fəaliyyətlərə geniş yer verilmiş, eyni zamanda bu sahədə biliklərin artırılması məqsədilə müxtəlif tədbirlərdə “Azərbaycanın texnoloji profili və dünyanın qabaqcıl texnoloji sahələri (patent analitikası)”, “Что нужно, чтобы инновации рождались, внедрялись и приносили доход? (экспертные оценки и материалы социологических исследований МСП)” (rus dilndə), “Əqli mülkiyyət və elmi-tədqiqat işlərinin kommersiyalaşması”, “Əqli mülkiyyət müasir mərhələdə (hüquqların qorunması və təminatı)”, “Azərbaycanda ixtiraçılıq və patent analitikası” və “Azərbaycanda sənaye nümunələrinin, coğrafi göstəricilərin və əmtəə nişanlarının analitik icmalı” (Azərbaycan və rus dillərində) mövzularında təqdimatlar edilmiş, onların əsasında kitabçalar çap edilmiş, həmçinin innovativ inkişaf, texnologiyaların kommersiyalaşması və transferi, bu sahədə mərkəzlərin yaradılması ilə bağlı bir sıra kitablar nəşr edilərək maraqlı şəxslərə paylanmışdır.

​Center for commercialization and technology transfer is being established in Azerbaijan
On April 6, 2021, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed the Decree "On the establishment of a "Center for Commercialization and Technology Transfer" under Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan."
According to the Decree, the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan was instructed to create a “Center for Commercialization and Technology Transfer” within fifteen days, under Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan and inform the President of the Republic of Azerbaijan about this.
It has been established that the Center is a legal entity of public law that establishes relations of communication, mutual order and proposals between science and industry, technology transfer for the qualitative growth of inventive activity, its adoption of an applied nature and the commercialization of the results of intellectual activity, serving to support innovative development, including start-up projects aimed at transferring the results of scientific research for their use for commercial and non-commercial purposes, as well as generating income from these results, participating in providing clients with services for the supply of technologies and projects to target markets, and coordinating activities in this area.
It should be noted that paragraph 3.1.45 of the Charter of the Intellectual Property Agency, approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated July 30, 2018, instructs the Agency to make proposals and participate in the formation of technology transfer and innovation support centers, the infrastructure for the commercialization of intellectual activity to improve the quality and application of inventive activity
In order to ensure the implementation of the above tasks, including the expansion of scientific knowledge in the business space, the integration of science and industry, as well as the development of new elements of the innovation infrastructure in the country, which will give a significant impetus to the formation of an innovative economy in the country, a very important step is the creation of the Center for commercialization and technology transfer.
The main tasks of the new Center are to assess the innovative potential of intellectual property and help in choosing ways to commercialize them, create a database on innovative projects and high technologies, obtain and transfer their rights in order to acquire and commercialize intellectual property, monitor the results of research and innovation activities in research institutions, providing consulting support in the creation, development and financing of small innovative enterprises (start-ups), studying the market needs for the use of intellectual property, establishing international cooperation in the field of transfer, development, commercialization of innovative technologies, etc.
In recent years, the Intellectual Property Agency has taken appropriate measures to establish intellectual property offices in universities, research institutes and SMEs, and to transform existing offices into commercialization and technology transfer centers. In order to support the work carried out in these areas, the Agency organized a number of events, representatives of the Agency participated in national and international seminars and conferences in traditional, online and hybrid formats.
At the same time, the commercialization of new technologies obtained as a result of intellectual activity, the creation of centers in this area, the promotion of innovation activities are widely covered, at the same time, in order to increase knowledge in this area, in various events, presentations are presented on the topics “Technological profile of Azerbaijan and advanced technological areas of the world (patent analysis)”, “What is needed for innovations to be born, implemented and bring income? (expert assessments and materials of sociological research of SMEs)” (in Russian), “Commercialization of intellectual property and research works”, “Intellectual property at the present stage (protection and enforcement of rights)”, “Inventive and patent analytics in Azerbaijan” and "Analytical Review of Industrial Designs, Geographical Indications and Trademarks in Azerbaijan" (in Azerbaijani and Russian), booklets were published on their basis, and a number of books on innovative development, commercialization and transfer of technologies, the creation of centers in this area.