“Azərbaycan Professional Kinorejissorlar Gildiyası” İctimai Birliyi yenidən Əqli Mülkiyyət Agentliyində akkreditasiyadan keçib
“Azərbaycan Professional Kinorejissorlar Gildiyası” İctimai Birliyi  yenidən Əqli Mülkiyyət Agentliyində akkreditasiyadan keçib
Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyində dövlət qeydiyyatından keçmiş “Azərbaycan Professional Kinorejissorlar Gildiyası” İctimai Birliyi qanunvericiliyə uyğun olaraq Əqli Mülkiyyət Agentliyində yenidən qeydiyyatdan (akkreditasiyadan) keçmək üçün müraciət etmişdir.
Müraciət ilə əlaqədar Gildiya tərəfindən təqdim olunan sənədlər və məlumatlar Agentlikdə müəllif-hüquq qanunvericiliyinə uyğun şəkildə təhlil edilib. Agentliyin Akkreditasiya Komissiyasının qərarı ilə “Azərbaycan Professional Kinorejissorlar Gildiyası”nın təkrar akkreditasiyadan keçirilməsi haqqında qərar qəbul edilib.
Qeyd edək ki, “Müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlar haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 41-ci maddəsinin 3-cü hissəsinə və Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 2011-ci il 22 sentyabr tarixli 149 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Müəlliflərin və əlaqəli hüquqların sahiblərinin əmlak hüquqlarını kollektiv əsasda idarə edən təşkilatların qeydiyyatdan (akkreditasiyadan) keçirilməsi Qaydaları”na əsasən müəlliflərin və əlaqəli hüquqların sahiblərinin əmlak hüquqlarının kollektiv əsasda idarə edən ictimai biliklər Əqli Mülkiyyət Agentliyində qeydiyyatdan (akkreditasiyadan) keçməlidirlər.

“Film Directors Guild of Azerbaijan “Public Union was re-accredited by the Intellectual Property Agency
" Film Directors Guild of Azerbaijan "Public Union, which has passed state registration at the Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan, applied for re-registration (accreditation) at the Intellectual Property Agency in accordance with the legislation.
The documents and information submitted by the Guild in connection with the application were analysed in the Agency in accordance with the copyright legislation. By the decision of the Agency's Accreditation Commission, a decision was made to re-accredit the "Film Directors Guild of Azerbaijan ".
It should be noted that, according to the third part of Article 41 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Copyright and Related Rights" and “Rules of registration (accreditation) of organizations managing property rights of authors and owners of related rights on a collective basis" approved by the resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan No. 149 dated September 22, 2011, public union managing property rights of authors and owners of related rights on a collective basis must be registered (accredited) in the Intellectual Property Agency