Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi yaradılmışdır
İstehlak bazarına nəzarət, standartlaşdırma, metrologiya və əqli mülkiyyət hüquqları obyektlərinin mühafizəsi sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 7-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycanda istehlak bazarına nəzarət, standartlaşdırma, metrologiya və əqli mülkiyyət hüquqları obyektlərinin mühafizəsi sahəsində idarəetməni təkmilləşdirmək məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar Siyasəti və İstehlakçıların Hüquqlarının Müdafiəsi Dövlət Xidməti əsasında mərkəzi icra hakimiyyəti orqanı olan Azərbaycan Respublikasının Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyi (bundan sonra – Dövlət Agentliyi) yaradılsın.
2. Azərbaycan Respublikasının Müəllif Hüquqları Agentliyinin və Patent və Əmtəə Nişanları Mərkəzinin birləşmə formasında yenidən təşkili yolu ilə Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi (bundan sonra - Əqli Mülkiyyət Agentliyi) yaradılsın.
3. Azərbaycan Respublikasının Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi ləğv edilsin.
4. Bu Sərəncamın 3-cü hissəsinə əsasən ləğv edilmiş Komitənin texniki tənzimləmə, standartlaşdırma, metrologiya, uyğunluğun qiymətləndirilməsi, akkreditasiya və keyfiyyətin idarə edilməsi sahəsində səlahiyyətləri Dövlət Agentliyinə, sənaye mülkiyyəti obyektlərinin mühafizəsi sahəsində səlahiyyətləri isə Əqli Mülkiyyət Agentliyinə verilsin.
5. “Azərbaycan Metrologiya İnstitutu”, “Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu” və “Azərbaycan Akkreditasiya Mərkəzi” publik hüquqi şəxslərin təsisçilərinin səlahiyyətlərini Dövlət Agentliyi həyata keçirsin.
6. Əqli Mülkiyyət Agentliyində təsisçinin səlahiyyətlərinin həyata keçirilməsi aşağıdakılara həvalə edilsin:
6.1. Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə:
6.1.1. Əqli Mülkiyyət Agentliyinin nizamnaməsinin təsdiq olunması, nizamnamə fondunun miqdarının müəyyən edilməsi;
6.1.2. icra orqanının yaradılması, onun səlahiyyətlərinin müəyyənləşdirilməsi və səlahiyyətlərinə vaxtından əvvəl xitam verilməsi;
6.1.3. Əqli Mülkiyyət Agentliyinin yenidən təşkili və ləğv edilməsi;
6.2. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə:
6.2.1. strukturun, işçilərin say həddinin və illik maliyyə hesabatlarının təsdiq edilməsi;
6.2.2. təsərrüfat cəmiyyətlərinin yaradılmasına və ya onlarda iştirak etməyə, idarə, filial və nümayəndəliklərinin yaradılmasına razılıq verilməsi;
6.2.3. xalis aktivlərinin dəyərinin 25 faizindən artıq məbləğdə olan əqdin (xüsusi əhəmiyyətli əqdin) və aidiyyəti şəxslə dəyəri publik hüquqi şəxsin aktivlərinin 5 faizini və daha çox hissəsini təşkil edən əqdin bağlanmasına razılıq verilməsi;
6.3. Əqli Mülkiyyət Agentliyinə:
6.3.1. inkişaf istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi.
7. Əqli Mülkiyyət Agentliyi “Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə müəyyən edilmiş qaydada dövlət qeydiyyatına alındığı günədək, Azərbaycan Respublikasının Müəllif Hüquqları Agentliyi və Patent və Əmtəə Nişanları Mərkəzi öz fəaliyyətlərini davam etdirsinlər.
8. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti:
8.1. Dövlət Agentliyinin əsasnaməsinin layihəsini, strukturu və işçilərinin say həddi barədə təkliflərini iki ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
8.2. Əqli Mülkiyyət Agentliyinin nizamnaməsinin layihəsini iki ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
8.3. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarının bu Sərəncama uyğunlaşdırılmasına dair təkliflərini iki ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
8.4. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin normativ hüquqi aktlarının bu Sərəncama uyğunlaşdırılmasını üç ay müddətində təmin edib Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
8.5. Bu Sərəncamın 4-cü hissəsi nəzərə alınmaqla Azərbaycan Respublikasının Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin balansındakı əmlakın müvafiq olaraq Dövlət Agentliyinin və Əqli Mülkiyyət Agentliyinin (dövlət qeydiyyatına alındığı gündən sonra) balansına verilməsini bir ay müddətində təmin etsin;
8.6. Azərbaycan Respublikasının Müəllif Hüquqları Agentliyinin və Patent və Əmtəə Nişanları Mərkəzinin balansındakı əmlakın Əqli Mülkiyyət Agentliyi dövlət qeydiyyatına alındığı gündən bir ay müddətində Əqli Mülkiyyət Agentliyinin balansına verilməsini təmin etsin;
8.7. mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının bu Sərəncama uyğunlaşdırılmasını nəzarətdə saxlasın və bunun icrası barədə beş ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
8.8. bu Sərəncamdan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.
9. Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının və normativ xarakterli aktların bu Sərəncama uyğunlaşdırılmasını təmin edib Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə məlumat versin.

Учреждено Агентство Интеллектуальной Собственности Азербайджанской Республики
Распоряжение Президента Азербайджанской Республики o мерах по усовершенствованию управления в области надзора за потребительским рынком, охраны объектов стандартизации, метрологии и прав интеллектуальной собственности
Руководствуясь пунктом 7 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях усовершенствования управления в области надзора за потребительским рынком, охраны объектов стандартизации, метрологии и прав интеллектуальной собственности в Азербайджане постановляю:
1.На базе Государственной службы антимонопольной политики и защиты прав потребителей при Министерстве экономики Азербайджанской Республики создать Государственное антимонопольное агентство и агентство по надзору за потребительским рынком Азербайджанской Республики, являющееся центральным органом исполнительной власти (далее – Государственное агентство).
2.Путем реорганизации Агентства по авторским правам Азербайджанской Республики и Центра по патентам и товарным знакам в форме их объединения создать Агентство по интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики (далее - Агентство по интеллектуальной собственности).
3.Упразднить Государственный комитет Азербайджанской Республики по стандартизации, метрологии и патенту.
4.Полномочия упраздненного на основании части 3 настоящего Распоряжения Комитета в области технического регулирования, стандартизации, метрологии, оценки соответствия, аккредитации и управления качеством передать Государственному агентству, а полномочия в области охраны объектов промышленной собственности - Агентству по интеллектуальной собственности.
5.Полномочия учредителей юридических лиц публичного права «Азербайджанский институт метрологии», «Азербайджанский институт стандартизации» и «Азербайджанский центр аккредитации» осуществляет Государственное агентство.
6.Осуществление полномочий учредителя Агентства по интеллектуальной собственности возложить на:
6.1. Президента Азербайджанской Республики:
6.1.1. утверждение устава Агентства по интеллектуальной собственности, определение размера уставного фонда;
6.1.2. создание исполнительного органа, установление его полномочий и досрочное прекращение данных полномочий;
6.1.3. реорганизация и упразднение Агентства по интеллектуальной собственности;
6.2. Кабинет Министров Азербайджанской Республики:
6.2.1. утверждение структуры, предела численности работников и утверждение годовых финансовых отчетов;
6.2.2. дача согласия на создание хозяйственных обществ или участие в них, на создание управлений, филиалов и представительств;
6.2.3. дача согласия на заключение сделки на сумму, превышающую 25 процентов стоимости чистых активов (сделка особого значения), и сделки с соответствующим лицом, стоимость которой составляет 5 и более процентов активов юридического лица публичного права;
6.3. Агентство по интеллектуальной собственности:
6.3.1. определение направлений развития.
7.До дня государственной регистрации Агентства по интеллектуальной собственности в порядке, установленном Законом Азербайджанской Республики «О государственной регистрации и государственном реестре юридических лиц», Агентству по авторским правам Азербайджанской Республики и Центру по патентам и товарным знакам продолжать свою деятельность.
8.Кабинету Министров Азербайджанской Республики:
8.1. в двухмесячный срок представить Президенту Азербайджанской Республики проект положения Государственного агентства, предложения о его структуре и пределе численности работников;
8.2. в двухмесячный срок подготовить и представить Президенту Азербайджанской Республики проект устава Агентства по интеллектуальной собственности;
8.3. в двухмесячный срок представить Президенту Азербайджанской Республики предложения о приведении актов Президента Азербайджанской Республики в соответствие с настоящим Распоряжением;
8.4. в трехмесячный срок обеспечить приведение нормативно-правовых актов Кабинета Министров Азербайджанской Республики в соответствие с настоящим Распоряжением и проинформировать Президента Азербайджанской Республики;
8.5. с учетом части 4 настоящего Распоряжения в месячный срок обеспечить передачу имущества, находящегося на балансе Государственного комитета Азербайджанской Республики по стандартизации, метрологии и патенту, на баланс соответственно Государственного агентства и Агентства по интеллектуальной собственности (после дня государственной регистрации);
8.6. в месячный срок со дня государственной регистрации Агентства по интеллектуальной собственности обеспечить передачу имущества, находящегося на балансе Агентства по авторским правам Азербайджанской Республики и Центра по патентам и товарным знакам, на баланс Агентства по интеллектуальной собственности;
8.7. проконтролировать приведение нормативно-правовых актов центральных органов исполнительной власти в соответствие с настоящим Распоряжением и в пятимесячный срок проинформировать Президента Азербайджанской Республики об исполнении;
8.8. решить другие вопросы, вытекающие из настоящего Распоряжения.
9.Министерству юстиции Азербайджанской Республики обеспечить приведение нормативно-правовых актов центральных органов исполнительной власти и актов нормативного характера в соответствие с настоящим Распоряжением и проинформировать Кабинет Министров Азербайджанской Республики.