Azərbaycan və ABŞ arasında əqli mülkiyyət sahəsində əməkdaşlığın yeni mərhələsi başlayır
Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyində ABŞ Ticarət Nazirliyinin Ticarət Hüququnun İnkişafı Proqramının (CLDP) nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin Aparat rəhbəri Xudayət Həsənli Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə həyata keçirilən uğurlu sosial-iqtisadi islahatlar çərçivəsində əqli mülkiyyət sahəsində aparılan institusional islahatlar barədə qonaqlara ətraflı məlumat verib.
Əqli mülkiyyət üzrə beynəlxalq ekspert və sahə üzrə tanınmış mütəxəssis olan Kamran İmanovun rəhbərlik etdiyi Agentlik Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatı (ÜƏMT) tərəfindən müasir çağırışlara cavab verən milli əqli mülkiyyət ofislərindən biri hesab olunur. CLDP nümayəndələrinə bildirilib ki, əqli mülkiyyətin idarəçiliyi sahəsində Azərbaycanın müsbət təcrübəsinin Müstəqil Dövlətlər Birliyi (MDB) məkanında fəaliyyət göstərən digər milli patent ofisləri tərəfindən də tətbiq olunması barədə Avrasiya Patent Təşkilatı tərəfindən təşəbbüs qaldırılıb.
Görüşdə Agentliyin dəstəyi ilə Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsində Əqli mülkiyyət hüququ kafedrasının, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində isə Əqli mülkiyyət kafedrasının yaradıldığı və onların Agentlikdə filiallarının fəaliyyət göstərdiyidiqqətə çatdırılıb. Vurğulanıb ki, kafedralar əqli mülkiyyət üzrə mütəxəssis hazırlığına əhəmiyyətli töhfələr verir.
X.Həsənli ixtiraçılıq fəaliyyətinin stimullaşdırılması barədə ölkə Prezidentinin 2022-ci il 15 iyun tarixli Fərmanına uyğun olaraq Nazirlər Kabineti tərəfindən Patent Əməkdaşlıq Sazişi (PCT beynəlxalq sistemi) vasitəsilə xarici dövlətlərdə patentin alınması və onun ilk 3 il müddətinə qüvvədə saxlanılması üçün 2022-ci il 9 dekabr tarixli 439 nömrəli Qərar qəbul edildiyini deyib.
ABŞ nümunəsi əsasında MDB məkanında ilk dəfə Azərbaycanda əsərlərin könüllü qeydiyyat sisteminin tətbiq edildiyi, patentlərə və əmtəə nişanlarına əlçatanlığı asanlaşdıran 24/7 rejimində fəaliyyət göstərən PƏNAH elektron sisteminin, patentlər və qeydiyyatdan keçirilmiş əmtəə nişanlarına dair məlumatların toplanıldığı “Açıq reystrlər”in yaradılması, habelə sənaye mülkiyyəti obyektlərinin ekspertiza müddətlərinin azaldıldığı barədə də qonaqlara ətraflı məlumat verilib.
ABŞ Ticarət Nazirliyinin Kommersiya Hüququnun İnkişafı Proqramının hüquqşünas-məsləhətçisi xanım Jocelyn Steiner Azərbaycanda əqli mülkiyyətin inkişafı sahəsində görülən işlərdən məmnun qaldığını bildirib. O, əqli mülkiyyətin kommersiyalaşdırılması sahəsində ABŞ təcrübəsindən Azərbaycanda da faydalanmağın mümükünlüyünə toxunaraq, bu sahədə əməkdaşlığın faydalı ola biləcəyini söyləyib.
Qonaqlar hakimlərin və vəkillərin əqli mülkiyyətə dair biliklərinin artırılması məqsədilə birgə tədbirlərin keçirilməsində də maraqlı olduqlarını və bu sahədə köməklik göstərə biləcəklərini deyiblər.
Görüşdə hakimlərin, vəkillərin və gömrük işçilərinin, habelə əqli mülkiyyət ixtisaslarına yiyələnən tələbələrin ABŞ-ın müvafiq qurumlarında təcrübə keçmələrinə dəstək göstərilməsi, əqli mülkiyyət sahəsində qarşılıqlı məlumat mübadiləsinin aparılması, birgə layihələrin və maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsi, o cümlədən Azərbaycan Əqli Mülkiyyət Agentliyi ilə Amerika Ticarət Palatası (AmCham) arasında işgüzar əlaqələrin gücləndirilməsinin zəruriliyi və digər məsələlər barədə ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.

Начинается новый этап сотрудничества между Азербайджаном и США в сфере интеллектуальной собственности
В Агентстве по интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики состоялась встреча с представителями Программы развития коммерческого права (ПРТП) Министерства торговли США.
Руководитель аппарата Агентства по интеллектуальной собственности Худаят Гасанлы подробно проинформировал гостей об институциональных реформах, проводимых в сфере интеллектуальной собственности в рамках успешных социально-экономических реформ, реализуемых в нашей стране под руководством Президента Азербайджанской Республики г-на Ильхама Алиева.
Агентство, возглавляемое Камраном Имановым — международным экспертом и признанным специалистом в области интеллектуальной собственности, считается Всемирной организацией интеллектуальной собственности (ВОИС) одним из национальных ведомств интеллектуальной собственности, отвечающих современным вызовам. Представителям ПРТП было сообщено, что Евразийская патентная организация инициировала внедрение положительного опыта Азербайджана в сфере управления интеллектуальной собственностью другими национальными патентными ведомствами, действующими в странах Содружества Независимых Государств (СНГ).
На встрече было отмечено, что при поддержке Агентства на юридическом факультете Бакинского государственного университета создана кафедра права интеллектуальной собственности, а в Азербайджанском университете архитектуры и строительства – кафедра интеллектуальной собственности, филиалы которых функционируют при Агентстве. Было подчеркнуто, что кафедры вносят значительный вклад в подготовку специалистов в области интеллектуальной собственности.
Х. Гасанлы также сообщил, что в соответствии с Указом Президента страны от 15 июня 2022 года о стимулировании изобретательской деятельности, Кабинет Министров принял Постановление № 439 от 9 декабря 2022 года, предусматривающее получение патентов за рубежом через Соглашение о патентной кооперации (PCT) и поддержание их в силе в течение первых 3 лет.
Гостям также была предоставлена подробная информация, что впервые в СНГ в Азербайджане была внедрена система добровольной регистрации произведений по образцу США, что создана электронная система ПАНАХ, работающая 24/7 и облегчающая доступ к патентам и товарным знакам, что запущен «Открытый реестр» для сбора информации о зарегистрированных патентах и товарных знаках; а также о сокращении сроков экспертизы объектов промышленной собственности.
Г-жа Джоселин Штайнер, юридический советник Программы развития коммерческого права Министерства торговли США, выразила удовлетворение работой, проделанной в сфере по развитию интеллектуальной собственности в Азербайджане. Она отметила возможность применения опыта США в сфере коммерциализации интеллектуальной собственности в Азербайджане и подчеркнула полезность сотрудничества в данной сфере.
Гости также выразили заинтересованность в проведении совместных мероприятий по повышению знаний судей и юристов в области интеллектуальной собственности и готовы оказать содействие в этой области.
В ходе встречи также подробно обсуждались вопросы необходимости поддержки судей, юристов, таможенников и студентов, обучающихся по специальности «Интеллектуальная собственность», в прохождении стажировок в соответствующих учреждениях США, обмена информацией в сфере интеллектуальной собственности, проведения совместных проектов и просветительских мероприятий, включая укрепление деловых связей между Агентством по интеллектуальной собственности Азербайджана и Американской торговой палатой (AmCham), а также другие вопросы.