Cenevrədə Azərbaycanın zəngin mədəni irs nümunələrinin təbliğ edilməsi məqsədilə tədbir keçirilib
Sentyabrın 25-də Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) İsveçrənin Cenevrə şəhərində yerləşən mənzil-qərargahında Azərbaycanın zəngin mədəni irs nümunələrinin təbliğ edilməsi məqsədilə mədəni tədbir keçirilib. “Mədəni yaxınlıq: fərqliliyin vəhdəti” adlı tədbir Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi tərəfindən Azərbaycanın Cenevrədəki BMT bölməsi və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında daimi nümayəndəliyi ilə birgə təşkil olunub. Tədbirdə Qafqaz, Mərkəzi Asiya və Şərqi Avropa Regional Qrupuna daxil olan ölkələr (Azərbaycan, Belarus, Rusiya, Qazaxıstan, Türkmənistan, Tacikistan və Qırğızıstan) milli mədəni irs nümunələrini təqdim ediblər.
Tədbirdə ayrıca guşə ilə təmsil olunan Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyi tərəfindən xalqımıza məxsus coğrafi göstəricilər təqdim olunub, milli mədəni irs nümunələri kimi UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilmiş xalça, kəlağayı, dolma və paxlava barədə ətraflı məlumatlar sərgilənib. Guşədə quraşdırılmış xüsusi ekranda Azərbaycan haqqında videoçarxlar nümayiş etdirilib, həmçinin tədbir iştirakçılarına Azərbaycanla bağlı suvenirlər təqdim olunub.
ÜƏMT-nin baş direktoru Frensis Qarri tədbirin açılışında çıxış edərək milli-mədəni irsin geniş ictimaiyyətə təqdimatının əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb, cəmiyyət və dövlətin inkişafında müasir texnologiyalar və əqli mülkiyyətin xüsusi rolunu vurğulayıb.
Qazaxıstanın ədliyyə nazirinin müavini Nataliya Pan regional qrupun koordinatoru qismində çıxış edib.
Tədbirin açılışından sonra iştirakçılara milli mətbəx nümunələri təqdim olunub. İştirakçılar Azərbaycan mətbəxinin dolma, lüləkabab, paxlava və s. kimi ləziz nemətlərini yüksək qiymətləndiriblər.
Mədəni tədbir barədə fikirlərini mətbuat üçün bölüşən Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov bildirib ki, bu gün Azərbaycanda əqli mülkiyyətin qorunması sahəsinə böyük diqqət yetirilir. Dövlətimizin başçısı İlham Əliyevin səyləri nəticəsində əqli mülkiyyət sahəsi inkişaf etdirilir, Azərbaycan beynəlxalq müqavilələrdə iştirak edir, ölkəmizdə institusional dəyişikliklər nəticəsində Əqli Mülkiyyət Agentliyi yaradılıb.
Mədəni tədbirdə ölkəmizin coğrafi mənşəyə malik milli-mədəni irs nümunələrinin, bir növ milli əmtəə nişanlarının təqdim olunduğunu diqqətə çatdıran Kamran İmanov vurğulayıb ki, Azərbaycan guşəsində təqdim olunan xalça, kəlağayı, eləcə də kulinariya nümunələri çox böyük dəyər və gücə malikdir. Onlar bir tərəfdən müasir coğrafi göstərici olmaqla yanaşı, digər tərəfdən də UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına, necə deyərlər, dünyanın inciləri sırasına daxil edilib. Bu mədəni tədbirdə Azərbaycan yeganə ölkədir ki, bu cür unikal formatda çıxış edir. Eyni zamanda, Azərbaycanın coğrafi göstəricilərinin həmin incilər sırasına daxil edilməsində Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyeva ciddi səylər göstərib.

An event was held in Geneva to promote Azerbaijan's rich cultural heritage
A cultural event was held in the headquarters of the World Intellectual Property Organization (WIPO) in Geneva, Switzerland, to promote the rich cultural heritage of Azerbaijan. The event called “Cultural Convergence: Unity in Diversity” was organized by Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan in cooperation with Permanent Mission of Azerbaijan to the UN Office in Geneva and other International Organizations in Switzerland. The countries belonging to Regional Group of the Caucasus, Central Asia and the Eastern Europe (Azerbaijan, Belarus, Russian Federation, Kazakhstan, Turkmenistan, Tajikistan and Kyrgyz Republic) presented samples of national cultural heritage.
At the event, Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan from separate corner presented geographical indications belonging to our nation, detailed information on carpet, pottery, dolma and pakhlava included in the Representative List of UNESCO Intangible Cultural Heritage as national cultural heritage expressions. Video clips about Azerbaijan were demonstrated at the special screen installed in the corner also souvenirs about Azerbaijan were presented to participants.
WIPO Director-General Francis Gurry, speaking at the opening of the event, highlighted the importance of promoting the national cultural heritage to the broad public, highlighting the special role of modern technology and intellectual property in the development of society and the state.
Deputy Minister of Justice of Kazakhstan Natalia Pan made a speech as coordinator of regional group.
After opening of event, samples of national cuisine presented to participants. Participants highly appreciated delicious blessings of Azerbaijani cuisine such as dolma, lula-kabab, pakhlava etc.
Chairman of the Board of Intellectual Property Agency Mr. Kamran Imanov, who shared his views at the event, noted that great attention is paid to the field of protection of intellectual property in Azerbaijan. As result of efforts of head of State Mr. Ilham Aliyev intellectual property field is being developed, Azerbaijan participates at International Agreements, as result of institutional changes in our country Intellectual Property Agency was established.
Drawing attention to the point that the national cultural heritage patterns of the country having geographical source somehow national trademarks, Kamran Imanov underlined that the carpet, pottery and culinary samples presented in the Azerbaijani corner are of great value and strength. On the one hand, they are as a modern geographical indicator and, on the other hand, are included in the UNESCO Representative List of Intangible Cultural Heritage – list of world pearls. In this cultural event, Azerbaijan is the only country that participates in a unique format. At the same time First Vice President of the Republic of Azerbaijan Mrs Mehriban Aliyeva made serious efforts in inclusion of Azerbaijani Geographical Indications in those pearls list.