Azərbaycan və Türkiyə arasında müəlliflik hüququ sahəsində əməkdaşlıq genişlənir
Əqli Mülkiyyət Agentliyində ölkəmizdə fəaliyyət göstərən “Müəlliflik hüququ uğrunda” İctimai Birliyi, “Rəqəmsal və audiovizual yayım sənayesi” İctimai Birliyi və Türkiyənin Musiqi Əsəri Sahibləri Qrupu Peşəkar Birliyinin (MSG) nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Tədbirdə iştirak edən Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin üzvü Sənan Tapdıqov Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi altında aparılan uğurlu islahatları nəticəsində formalaşan əqli mülkiyyət mədəniyyətinin kreativ sənayenin inkişafına, əqli mülkiyyət hüquqlarına hörmətinin`artmasına təsir etdiyini qeyd edərək müəllif hüquqları sahəsində ölkəmizdə görülən müvafiq işlər barədə məlumat verib, müəlliflərin və əlaqəli hüquqların sahiblərinin əmlak hüquqlarını kollektiv əsasda idarə edən təşkilatlara dövlət tərəfindən daim dəstək göstərildiyini bildirib. O, Azərbaycan və Türkiyənin kollektiv idarəetmə təşkilatları arasındakı işgüzar əlaqələrin daha da inkişaf etməsinin iki qardaş xalq arasında dostluq münasibətlərinə töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Görüşdə Azərbaycan və Türkiyədə fəaliyyət göstərən kollektiv idarəetmə təşkilatları arasında əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.
Tədbirin sonunda qurumlar arasında niyyət protokolu imzalanıb. Sənəd Azərbaycan və Türkiyədə müəlliflərin və ifaçıların əqli mülkiyyət hüquqlarının qarşılıqlı qorunmasını, qurumlar arasında əməkdaşlığın qurulması və inkişaf etdirilməsini nəzərdə tutur.
Niyyət protokolunu Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan Əqli Mülkiyyət Hüquqlarının Təminatı Mərkəzinin direktoru Nəcəf Quliyev, “Müəlliflik hüququ uğrunda” İctimai Birliyinin sədri bəstəkar Gövhər Həsənzadə,“Rəqəmsal və audiovizual yayım sənayesi” İctimai Birliyinin icraçı direktoru Əli Əliyev və Türkiyənin Musiqi Əsəri Sahibləri Qrupu Peşəkar Birliyinin İdarə Heyətinin sədri Ferhat Göçer imzalayıb.

​Cooperation in the field of copyright between Azerbaijan and Turkey is broadening
A meeting was held at the Intellectual Property Agency with the representatives of the "For Copyright" Public Union, "Digital and Audiovisual Broadcasting Industry" Public Union operating in our country and the Turkish Music Owners Group Professional Union (MSG).
Member of the Board of the Intellectual Property Agency Mr. Sanan Tapdigov, who participated in the event, noted that the culture of intellectual property formed as a result of the successful reforms carried out under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, influenced the development of the creative industry and increased respect for intellectual property rights. He informed about the relevant work done in the field of copyright in our country, and said that the state always supports the organizations that manage the property rights of authors and owners of related rights on a collective basis. He emphasized that the further development of business relations between the collective management organizations of Azerbaijan and Turkey will contribute to the friendly relations between the two brotherly nations.
Cooperation issues between collective management organizations operating in Azerbaijan and Turkey were discussed at the meeting.
At the end of the event, a protocol of intent was signed between the institutions. The document foresees the mutual protection of intellectual property rights of authors and performers in Azerbaijan and Turkey, establishment and development of cooperation between institutions.
The protocol of intent was signed by Mr. Najaf Guliyev – Director of Center for Enforcement of Intellectual Property Rights under the Intellectual Property Agency, Mrs. Govhar Hasanzada – Chairman of “For Copyright” Public Union, Mr. Ali Aliyev – Acting Director of “Digital and Audiovisual Broadcasting Industry” Public Union and Mr. Farhad Gochar – Chairman of Board of Turkish Music Owners Group Professional Union.