Azərbaycannın nümayəndə heyəti Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının Baş Assambleyasında iştirak edir
İyulun 6-da Cenevrə şəhərində Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatı (ÜƏMT) üzv-dövlətlərinin Assambleyalarının 64-cü iclası öz işinə başlayıb.
Assambleyalar çərçivəsində ÜƏMT Baş Assambleyasının, eləcə də digər 17 Assambleyanın, Bern İttifaqı İcraiyyə Komitəsinin və ÜƏMT Koordinasiya Şurasının iclaslarının, həmçinin ÜƏMT-nın Konfransının keçirilməsi planlaşdırılıb.
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri cənab Kamran İmanovun rəhbərlik etdiyi Azərbaycan Respublikasının nümayəndə heyəti yuxarıda qeyd edilən tədbirlərdə onlayn formatda və bilavasitə iştirak edir. Agentliyin İdarə Heyətinin üzvü Sənan Tapdıqov, Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Gəray Dadaşov və Agentliyin tabeliyində olan Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzinin direktoru Anar Hüseynov Assambleyalarda iştirak etmək üçün Cenevrə şəhərinə ezam olunublar.
Baş Assambleyanın iclasının birinci günü vəzifəli şəxslərin seçkisi keçirilib. Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri cənab Kamran İmanov yekdilliklə 180-dək dövləti birləşdirən Ədəbi və bədii əsərlərin qorunması haqqında Bern Konvensiyası İttifaqının Assambleyasının sədri seçilib.
1886-cı ildə qəbul edilmiş Bern Konvensiyası əsərlərin və onların müəlliflərinin hüquqlarının qorunması sahəsində ən böyük beynəlxalq müqavilədir.
Qeyd edək ki, K.İmanov 2021-2023-cü illərdə ÜƏMT-nin Müəlliflik Hüququna dair Müqaviləsinin Assambleyasına sədrlik etmişdir.
K.İmanov Baş Assambleyanın iclasına onlayn rejimdə qoşularaq ingilis dilində çıxış edib. O, Azərbaycan Respublikasının nümayəndə heyəti adından ÜƏMT-nin üzv Dövlətləri Assambleyalarının 64-cü silsilə iclaslarının iştirakçılarını salamlayıb və assambleyaların işinə uğurlar arzulayıb.
K.İmanov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin bütün sahələrdə uğurla həyata keçirdiyi radikal islahatların iqtisadi artım ideologiyasının əsasını yaradıcı sahibkar, məhsuldar investisiyalar və rəqabət bazarları ilə yanaşı əqli mülkiyyətin inkişafında, innovasiyalara dəstək verilməsinin təşkil etdiyini vurğulayaraq, sahələrarası yanaşmanın əqli mülkiyyət kateqoriyası anlayışının yenidən dərk və təsbit edilməsini, iqtisadiyyat, sosiologiya və hüququn qarşılıqlı əlaqələri kimi öyrənilməsinin nəzərdə tutduğunu bildirib və xüsusi olaraq qeyd edib ki, dövlətimizin başçısı tərəfindən məhz bu prinsiplər əsasında Əqli Mülkiyyət Agentliyi yaradılıb və onun funksiyaları müəyyən edilib.
Azərbaycan Prezidentinin səyləri nəticəsində ölkəmizin yeniləşməsi, sosial-iqtisadi islahatların uğurla reallaşdırılması, iqtisadiyyatın diversifikasiyasının və innovativ inkişafın tərkib hissəsi kimi əqli mülkiyyət sisteminin təkmilləşməsinə yönəlmiş institusional islahatlar çərçivəsində yaradılan Əqli Mülkiyyət Agentliyi iqtisadiyyatın inkişafına layiqli töhfələr verməkdədir.
Əqli mülkiyyətə dair milli siyasət sənədlərinin müddəalarının ÜƏMT-nin 2022-2026-cı illər üçün ortamüddətli strateji planının qəbul edilməsi ilə əlaqələndirildiyini bildirən K. İmanov ƏM-in milli innovasiya ekosisteminin formalaşmasında hərəkətverici qüvvə kimi nəzərdən keçirildiyini vurğulayıb. Diqqətə çatdırıb ki, müasir dövrdə əqli mülkiyyətinrolu – müvafiq mədəniyyətin aşılanmasından, yaradıcılığın həvəsləndirilməsindən, əqli fəaliyyət nəticələrinin qorunmasından başlayaraq kommersiyalaşdırma dəstəyinə, iqtisadi təhlilin və mühafizə sənədlərininsosial təsirinə qədər innovativ prosesin bütün həlqələrinə xidmət göstərməkdən ibarətdir.
K.İmanov bildirib ki, qorunma sənədlərinin verilməsi funksiyaları çərçivəsində Agentlik öz fəaliyyətini göstərilən xidmətlərin səmərəliliyini və effektivliyini artırmaq,o cümlədən iddiaçıların ixtiraçılıq və patent fəaliyyətinin gücləndirilməsi, iddia sənədlərinə baxılma müddətinin azaldılması, ərizələrin verilməsi prosedurunun sadələşdirilməsi və bürokratik maneələrin aradan qaldırılması yolu ilə qurur. Bununla belə göstərilən bütün xidmətlər daxili transaksiya xərclərinin azaldılması, şəffaflığın, transparentliyinin təmin edilməsi və subyektivliyin aradan qaldırılması nöqteyi-nəzərindən təhlil olunur.
Agentliyin rəhbəri onu da vurğulayıb ki, praktikada bu yanaşma sistemin təkamülünün çağırışlarına adekvat cavab verməyə, yaranan transaksiyaları təhlil etməyə, idarəetmə qərarlarının səmərəliliyini artırmaq üçün hazırlanmış metodoloji qayda və alqoritmləri tətbiq etməyə imkan verir. Bu məqsədlərə nail olmaq üçün patent və əmtəə nişanlarının müştərilərinə (müraciət edənlərə) “bir pəncərə” prinsipi ilə təmassız əlaqə yaratmağa və istənilən mənbədən sistemə məhdudiyyətsiz çıxış əldə etməyə yönələn rəqəmsal platforma - PƏNAH elektron sistemi xidmət edir və iddia sənədlərinin qrafik materiallarının 3D model formatında qəbuluna başlanılmışdır.
K.İmanov startaplar üçün vergi güzəştlərinin verildiyini və "İxtiraçılıq fəaliyyətinin stimullaşdırılması haqqında” dövlətimizin başçısının Fərmanına əsasən ixtira və faydalı modellərin Patent Əməkdaşlıq Sazişi (PCT) beynəlxalq sistemi vasitəsilə xarici dövlətlərdə patentləşdirilməsi və onların ilk üç il müddətində qüvvədə saxlanılması üçün Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olan hüquq sahiblərinin ödədikləri xərclərin 50 faizinin dövlət tərəfindən maliyyələşdiriləcəyini bildirib. Qeyd edib ki, bu görülən işlər beynəlxalq miqyasda ixtira və patent fəallığının artırılması məqsədilə həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, Assambleyaların keçirildiyi müddətdə Belarus və Qazaxıstan əqli mülkiyyət idarələri ilə Agentlik arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumlarının imzalanması nəzərdə tutulub.
Assambleyalar çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyətinin ÜƏMT-nın bəzi struktur qurumları ilə görüşlərinin keçirilməsi də planlaşdırılır.

Делегация Азербайджана участвует в Генеральной Ассамблее Всемирной организации интеллектуальной собственности
6 июля в Женеве начало работу 64-е заседание Ассамблей государств-членов Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС).
В рамках Ассамблей запланировано проведение Генеральной Ассамблеи ВОИС, а также 17 других Ассамблей, заседаний Исполнительного комитета Бернского союза и Координационного совета ВОИС, а также Конференции ВОИС.
Делегация Азербайджанской Республики во главе с Председателем Правления Агентства интеллектуальной собственности г-ном Камраном Имановым, принимает непосредственное и интерактивное участие в вышеупомянутых мероприятиях. Для участия в Ассамблях от Агентства в Женеву были направлены член Правления Агентства Санан Тапдыгов, заведующий Отделом международных связей Герай Дадашов и директор Центра экспертизы патентов и товарных знаков при Агентстве Анар Гусейнов.
В первый день заседания Генеральной Ассамблеи состоялись выборы должностных лиц. Председатель Правления Агентства интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики г-н Камран Иманов,был единогласно избран Председателем Ассамблеи Союза Бернской конвенции по охране литературных и художественных произведений, объединяющей до 180 стран.
Бернская конвенция, принятая в 1886 году, является самым масштабным международным договором в области охраны прав на произведения и их авторов.
Следует отметить, что К. Иманов председательствовал в Ассамблее ВОИС по авторскому праву в 2021-2023 гг.
К. Иманов присоединился к заседанию Генеральной Ассамблеи в режиме онлайн и выступал на английском языке. От имени делегации Азербайджанской Республики он поприветствовал участников 64-й серии заседаний Ассамблей государств-членов ВОИС и пожелал успеха работе Ассамблей.
К.Иманов подчеркнул, что в основе идеологии радикальных реформ, осуществляемых Президентом Азербайджана во всех сферах жизни, наряду с творческим предпринимателем, инвестициями и конкурентными рынками стоит поддерживающее инновации развитие интеллектуальной собственности, следовательно, речь идет о междисциплинарном подходе, переосмысливающем и закрепляющем понимание категории «интеллектуальная собственность», во взаимосвязи экономики, социологии и права, выступающего системообразующим фактором и особо отметил, что на основе этих принципов главой государства было создано Агентство интеллектуальной собственности и определены ее функции.
В результате усилий Президента Азербайджана Агентство интеллектуальной собственности, созданное в рамках институциональных реформ, направленных на модернизацию нашей страны, успешное осуществление социально-экономических реформ, совершенствование системы интеллектуальной собственности как составляющей диверсификации экономики и инновационного развития, вносит достойный вклад в развитие экономики.
Подчеркивая, что Положения национальных программных документов коррелируют с установкой реализуемого сегодня Среднесрочного стратегического плана ВОИС на период с 2022 по 2026 годы, К. Иманов отметил что ИС рассматривают как движущую силу формирования национальной экосистемы инноваций. Было доведено до сведения, что роль ИС – это обслуживание всей цепочки инновационного процесса, начиная с привития соответствующей культуры и поощрения творчества, охраны РИД и завершая содействием коммерциализации, анализом экономического влияния и социального воздействия охранных документов.
К. Иманов отметил, что в рамках функций по выдаче охранных документов Агентство выстраивает деятельность через повышение эффективности и результативности оказываемых услуг, в том числе: усиление изобретательской и патентной активности заявителей,сокращение времени рассмотрения заявок, упрощение процедуры подачи заявок, элиминированием бюрократических препон. При этом все оказываемые услуги анализируются с позиций уменьшения внутренних трансакционных издержек, обеспечения транспарентности работы и элиминирование субъективизма.
Руководитель Агентства также подчеркнул, что на практике это позволяет дать адекватный ответ на вызовы эволюции системы, анализировать возникающие трансакции и применять разработанные методические правила и алгоритмы для повышения эффективности управленческих решений. Указанным целям служит разработанная цифровая платформа - PƏNAH, позволяющая установить бесконтактную связь между заказчиками (заявителями) патентов и товарных знаков по принципу «единого окна» и возможность неограниченного доступа к системе с любого исходного места, а также начат прием графических материалов исковых документов в формате 3D модели.
К.Иманов сообщил, что согласно Указу главы государства «О стимулировании изобретательской деятельности», заявители систем по стартапам получают налоговые преференции, 50 процентов расходов, уплачиваемых правообладателями, являющимися гражданами Азербайджанской Республики, за патентование изобретений и полезных моделей в иностранных государствах в рамках международной системы Договора о патентной кооперации (РСТ) и сохранение их в силе в течение первых трех лет будет финансироваться государством.
Он отметил, что данные работы проводятся в целях повышения изобретательской и патентной активности в международном масштабе.
Следует отметить, что в ходе Ассамблей планируется подписать Меморандумы о взаимопонимании по сотрудничеству между ведомствами интеллектуальной собственности Беларуси и Казахстана и Агентством.
Также в рамках Ассамблей планируется проведение встреч азербайджанской делегации с некоторыми структурными организациями ВОИС.