Azərbaycanda əqli mülkiyyət sahəsində idarəetmə Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının diqqət mərkəzindədir
Azərbaycanda əqli mülkiyyət sahəsində idarəetmə  Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının diqqət mərkəzindədir
Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatı (ÜƏMT) “Əqli Mülkiyyət İdarəetməsi və İnzibatçılığı Modelləri” adlı tədqiqat həyata keçirir. Tədqiqatın əsas məqsədi əqli mülkiyyət idarəetməsi və inzibatçilığının müxtəlif formalarını öyrənmək, onların əsas xüsusiyyətləri və dinamikasını təsvir etmək, müsbət təcrübələrin tətbiqini təşviq etmək və əqli mülkiyyət (IP) ofislərinə metodiki yardım göstərilməsi ilə bağlı tövsiyələr verməkdir.
ÜƏMT bu tədqiqatın aparılmasını Almaniyanın Fraunhofer Sistemlər və İnnovasiya Tədqiqatları İnstitutuna həvalə edib. Tədqiqat çərçivəsində dünya üzrə 204 milli əqli mülkiyyət ofisləri arasından tədqiqatın məqsədlərinə cavab verən müsbət təcrübəyə malik 15 ölkə, o cümlədən Azərbaycan Respublikası seçilib.
Tədqiqatın mühüm hissəsi milli əqli mülkiyyət ofislərinin rəhbərləri ilə geniş müsahibələrin keçirilməsidir. Bu məqsədlə qeyd edilən Tədqiqatlar İnstitunun aparıcı mütəxəssisləri professor Nikolaus Tumm və Kristofer Şolts Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri cənab Kamran İmanovla geniş müsahibə aparıblar.
10-dan artıq sualı cavablandıran K.İmanov milli əqli mülkiyyət institutunun tarixindən danışıb. O, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin səyləri nəticəsində ölkəmizin yeniləşməsindən, sosial-iqtisadi islahatların uğurla reallaşdırılmasından bəhs edib, iqtisadiyyatın diversifikasiyasının və innovativ inkişafın tərkib hissəsi kimi əqli mülkiyyət sisteminin təkmilləşməsinə yönəlmiş institusional islahatlar çərçivəsində ölkə başçısının 2018-ci il 20 aprel tarixli, 5 nömrəli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin yaradılması barədə müfəssəl məlumat verib. Qeyd edib ki, Azərbaycan Prezidentinin bütün sahələrdə həyata keçirdiyi radikal islahatların ideologiyasının əsasını yaradıcı sahibkarlıq, investisiyalar və rəqabət bazarları ilə yanaşı intellektual mülkiyyətin inkişafında innovasiyalara dəstək verilməsi təşkil edir. Təbiidir ki, burada fənlərarası yanaşmadan söhbət gedir. Həmin yanaşma intellektual mülkiyyət kateqoriyası anlayışının yenidən dərk və təsbit edilməsini, iqtisadiyyat, sosiologiya və hüququn qarşılıqlı əlaqələri kimi öyrənilməsini nəzərdə tutur.
Azərbaycanın dövlət başçısı tərəfindən təsdiq olunmuş Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər, Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası ilə bağlı inkişaf planının da göstərilən məqsədlərə xidmət etdiyini bildirən K.İmanov bilavasitə əqli mülkiyyətə innovasiyaların milli ekosistemini formalaşdıran hərəkətverici qüvvə kimi yanaşmanın zəruriliyini diqqətə çatdırıb. O, daha sonra deyib ki, mühafizə sənədlərinin verilməsi funksiyaları çərçivəsində Agentlik öz fəaliyyətini xidmətlərin səmərəliliyini artırmaq, o cümlədən, ixtira və patent fəallığını gücləndirmək, iddia sənədlərinə baxılma müddətinin azaltmaq və müraciət prosedurunu sadələşdirməklə həyata keçirilir. Həmçinin bu sahədə bürokratik maneələrin aradan qaldırılmasına metodiki köməklik göstərilməsini təmin edir.
K.İmanov daha sonra qeyd edib ki, Agentlikdə göstərilən bütün xidmətlərin əsas məqsədlərindən biri daxili transaksiya xərclərinin azaldılması, işin şəffaflığının təmin edilməsi və subyektivliyin aradan qaldırılmasından ibarətdir.
Agentlikdə yaradılan rəqəmsal platforma da patentlərin və əmtəə nişanlarının müştəriləri (müraciət edənlər) arasında “bir pəncərə” prinsipi əsasında təmassız əlaqə yaratmağa və istənilən mənbədən sistemə məhdudiyyətsiz çıxış imkanı yaratmağa xidmət edir.
İdarə Heyətinin sədri bildirib ki, Agentliyin idarəçiliyində belə yanaşmanın üstünlükləri özünü tam doğruldub. O, bunu konkret misallarla əsaslandırıb.
Müsahibədə verilən məlumatlar beynəlxalq ekspertlər tərəfindən yüksək dəyərləndirilib. Ekspertlər müsahibənin predmetinə aid mövzulara dair K.İmanovun müəllifi olduğu kitabların və müsahibə ilə bağlı prezentasiyanın mütəxəssislər arasında yayılması üçün onlara göndərilməsini xahiş ediblər.
Müsahibədə ÜƏMT-nın Qafqaz, Mərkəzi Asiya və Şərqi Avropa ölkələri bölməsinin rəhbəri İlya Qribkov və bu təşkilatın digər bölmələrinin mütəxəssisləri iştirak ediblər.

Управление в сфере интеллектуальной собственности в Азербайджане находится в центре внимания Всемирной организации интеллектуальной собственности
Всемирная организация интеллектуальной собственности (ВОИС) проводит исследование под названием «Модели управления и администрирования интеллектуальной собственности». Основной целью исследования является изучение различных форм управления и администрирования интеллектуальной собственностью, описание их основных характеристик и динамики, содействие применению положительного опыта и выработка рекомендаций по оказанию методической помощи ведомствам интеллектуальной собственности (ИС).
ВОИС поручила это исследование Фраунгоферовскому институту системных и инновационных исследований (Германия). В рамках исследования из числа 204 национальных ведомств интеллектуальной собственности по всему миру, отвечающих целям исследования, были отобраны 15 стран с положительным опытом, включая Азербайджанскую Республику.
Важной частью исследования являются обширные интервью с руководителями национальных ведомств интеллектуальной собственности. С этой целью ведущие специалисты известного научно-исследовательского института профессор Николаус Тумм и Кристофер Шольц провели обширное интервью с Председателем Правления Агентства интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики господином Камраном Имановым.
Ответив более чем на 10 вопросов, К. Иманов рассказал об истории создания национального института интеллектуальной собственности. Он также рассказал о модернизации нашей страны и успешном проведении социально-экономических реформ в результате усилий Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева, предоставил подробную информацию о создании Агентства интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики Распоряжением главы страны за № 5 от 20 апреля 2018 года в рамках институциональных реформ, направленных на совершенствование системы интеллектуальной собственности как составной части экономической диверсификации и инновационного развития.
Он отметил, что основой идеологии радикальных реформ, проводимых Президентом Азербайджана во всех сферах, является творческое предпринимательство, инвестиции и поддержка инноваций в развитии интеллектуальной собственности наряду с конкурентными рынками. Разумеется, здесь речь идет о междисциплинарном подходе. Такой подход предполагает переосмысление и определение понятия категории интеллектуальной собственности, изучение ее как взаимосвязи экономики, социологии и права.
К. Иманов, отметил, что «Азербайджан 2030: национальные приоритеты социально-экономического развития», утвержденный главой государства, план развития, связанный со стратегией социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы, служит заявленным целям, он также подчеркнул необходимость рассматривать интеллектуальную собственность как движущую силу, непосредственно формирующую национальную экосистему инноваций. Далее он отметил, что в рамках функций по выдаче охранных документов деятельность Агентства осуществляется за счет повышения эффективности услуг, в том числе усиления изобретательской и патентной деятельности, сокращения сроков рассмотрения исковых документов и упрощения процедуры подачи заявок. Также оказывается методическая помощь по устранению бюрократических препятствий в этой сфере.
К.Иманов далее подчеркнул, что одной из основных целей всех услуг, предоставляемых Агентством, является снижение внутренних операционных издержек, обеспечение прозрачности работы и устранение субъективизма.
Созданная в Агентстве цифровая платформа также служит для создания бесконтактной коммуникации между клиентами (заявителями) патентов и товарных знаков по принципу «одного окна» и создания неограниченного доступа к системе из любого источника.
Председатель Правления заявил, что преимущества такого подхода в управлении Агентством полностью оправданы. Он обосновал это конкретными примерами.
Информация, предоставленная в интервью, была высоко оценена международными экспертами. Эксперты попросили прислать им книги К.Иманова и презентацию, связанную с интервью, для распространения их среди экспертов.
В интервью приняли участие руководитель отдела стран Кавказа, Центральной Азии и Восточной Европы ВОИС Илья Грибков и эксперты других подразделений этой организации.