Azərbaycanda əqli mülkiyyət sahəsində idarəetmə Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının diqqət mərkəzindədir
Azərbaycanda əqli mülkiyyət sahəsində idarəetmə  Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının diqqət mərkəzindədir
Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatı (ÜƏMT) “Əqli Mülkiyyət İdarəetməsi və İnzibatçılığı Modelləri” adlı tədqiqat həyata keçirir. Tədqiqatın əsas məqsədi əqli mülkiyyət idarəetməsi və inzibatçilığının müxtəlif formalarını öyrənmək, onların əsas xüsusiyyətləri və dinamikasını təsvir etmək, müsbət təcrübələrin tətbiqini təşviq etmək və əqli mülkiyyət (IP) ofislərinə metodiki yardım göstərilməsi ilə bağlı tövsiyələr verməkdir.
ÜƏMT bu tədqiqatın aparılmasını Almaniyanın Fraunhofer Sistemlər və İnnovasiya Tədqiqatları İnstitutuna həvalə edib. Tədqiqat çərçivəsində dünya üzrə 204 milli əqli mülkiyyət ofisləri arasından tədqiqatın məqsədlərinə cavab verən müsbət təcrübəyə malik 15 ölkə, o cümlədən Azərbaycan Respublikası seçilib.
Tədqiqatın mühüm hissəsi milli əqli mülkiyyət ofislərinin rəhbərləri ilə geniş müsahibələrin keçirilməsidir. Bu məqsədlə qeyd edilən Tədqiqatlar İnstitunun aparıcı mütəxəssisləri professor Nikolaus Tumm və Kristofer Şolts Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri cənab Kamran İmanovla geniş müsahibə aparıblar.
10-dan artıq sualı cavablandıran K.İmanov milli əqli mülkiyyət institutunun tarixindən danışıb. O, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin səyləri nəticəsində ölkəmizin yeniləşməsindən, sosial-iqtisadi islahatların uğurla reallaşdırılmasından bəhs edib, iqtisadiyyatın diversifikasiyasının və innovativ inkişafın tərkib hissəsi kimi əqli mülkiyyət sisteminin təkmilləşməsinə yönəlmiş institusional islahatlar çərçivəsində ölkə başçısının 2018-ci il 20 aprel tarixli, 5 nömrəli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin yaradılması barədə müfəssəl məlumat verib. Qeyd edib ki, Azərbaycan Prezidentinin bütün sahələrdə həyata keçirdiyi radikal islahatların ideologiyasının əsasını yaradıcı sahibkarlıq, investisiyalar və rəqabət bazarları ilə yanaşı intellektual mülkiyyətin inkişafında innovasiyalara dəstək verilməsi təşkil edir. Təbiidir ki, burada fənlərarası yanaşmadan söhbət gedir. Həmin yanaşma intellektual mülkiyyət kateqoriyası anlayışının yenidən dərk və təsbit edilməsini, iqtisadiyyat, sosiologiya və hüququn qarşılıqlı əlaqələri kimi öyrənilməsini nəzərdə tutur.
Azərbaycanın dövlət başçısı tərəfindən təsdiq olunmuş Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər, Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası ilə bağlı inkişaf planının da göstərilən məqsədlərə xidmət etdiyini bildirən K.İmanov bilavasitə əqli mülkiyyətə innovasiyaların milli ekosistemini formalaşdıran hərəkətverici qüvvə kimi yanaşmanın zəruriliyini diqqətə çatdırıb. O, daha sonra deyib ki, mühafizə sənədlərinin verilməsi funksiyaları çərçivəsində Agentlik öz fəaliyyətini xidmətlərin səmərəliliyini artırmaq, o cümlədən, ixtira və patent fəallığını gücləndirmək, iddia sənədlərinə baxılma müddətinin azaltmaq və müraciət prosedurunu sadələşdirməklə həyata keçirilir. Həmçinin bu sahədə bürokratik maneələrin aradan qaldırılmasına metodiki köməklik göstərilməsini təmin edir.
K.İmanov daha sonra qeyd edib ki, Agentlikdə göstərilən bütün xidmətlərin əsas məqsədlərindən biri daxili transaksiya xərclərinin azaldılması, işin şəffaflığının təmin edilməsi və subyektivliyin aradan qaldırılmasından ibarətdir.
Agentlikdə yaradılan rəqəmsal platforma da patentlərin və əmtəə nişanlarının müştəriləri (müraciət edənlər) arasında “bir pəncərə” prinsipi əsasında təmassız əlaqə yaratmağa və istənilən mənbədən sistemə məhdudiyyətsiz çıxış imkanı yaratmağa xidmət edir.
İdarə Heyətinin sədri bildirib ki, Agentliyin idarəçiliyində belə yanaşmanın üstünlükləri özünü tam doğruldub. O, bunu konkret misallarla əsaslandırıb.
Müsahibədə verilən məlumatlar beynəlxalq ekspertlər tərəfindən yüksək dəyərləndirilib. Ekspertlər müsahibənin predmetinə aid mövzulara dair K.İmanovun müəllifi olduğu kitabların və müsahibə ilə bağlı prezentasiyanın mütəxəssislər arasında yayılması üçün onlara göndərilməsini xahiş ediblər.
Müsahibədə ÜƏMT-nın Qafqaz, Mərkəzi Asiya və Şərqi Avropa ölkələri bölməsinin rəhbəri İlya Qribkov və bu təşkilatın digər bölmələrinin mütəxəssisləri iştirak ediblər.

Intellectual property management in Azerbaijan is in the spotlight of the World Intellectual Property Organization
The World Intellectual Property Organization (WIPO) carries out a study entitled “Models of Intellectual Property Governance and Administration”. The main purpose of the study is to study different forms of intellectual property governance and administration, to describe their main characteristics and dynamics, to promote the application of positive practices and to make recommendations on providing methodical assistance to intellectual property (IP) offices.
WIPO has commissioned this study to the Fraunhofer Institute for Systems and Innovation Research in Germany. Within the framework of the study, 15 countries with positive experience, including the Republic of Azerbaijan, were selected from among 204 national intellectual property offices around the world that meet the objectives of the study.
An important part of the study is conducting extensive interviews with the heads of national intellectual property offices. For this purpose, the leading experts of Research Institute, professor Nikolaus Thumm and Christopher Stolz, conducted an extensive interview with Dr. Kamran Imanov, Chairman of the Board of Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan. Answering more than 10 questions, Dr. K. Imanov spoke about the history of the national intellectual property institute. He mentioned the modernization of our country and the successful implementation of socio-economic reforms as a result of the efforts of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, and he rendered detailed information about the establishment of the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan by Decree of President of the Republic of Azerbaijan dated to April 20, 2018 number 5, within the framework of the institutional reforms aimed at improving the intellectual property system as a component of economic diversification and innovative development.
He mentioned the basis of the ideology of radical reforms carried out by the President of Azerbaijan in all fields is to support innovations in the development of intellectual property along with creative entrepreneurship, investments and competitive markets.
Of course, we are talking about an interdisciplinary approach here. That approach involves re-understanding and defining the concept of the category of intellectual property, studying it as the interrelationships of economics, sociology and law.
Dr. K. Imanov stated that the development plan on Azerbaijan 2030: National Priorities For Socio-Economic Development, Socio-economic development strategy for 2022-2026 of the Republic of Azerbaijan, approved by the President of the Republic of Azerbaijan, also serves the stated goals and he directly emphasized the need to approach intellectual property as a driving force forming the national ecosystem of innovations.
He further said that within the rules for issuing protection documents, the Agency carries out its activities by increasing the efficiency of services, as well as strengthening invention and patent activity, reducing the period of considering of claim documents and simplifying the application procedure.
It also provides methodical assistance in removing bureaucratic obstacles in this field.
Dr. K. Imanov further noted that one of the main goals of all services provided by the Agency is to reduce internal transaction costs, ensure transparency of work and eliminate subjectivity.
The digital platform created at the Agency also serves to create contactless communication between applicants of patents and trademarks on the basis of the “one-stop-shop” principle and to provide unlimited access to the system from any source. The Chairman of the Board said that the advantages of such an approach in the management of the Agency fully justified themselves. He substantiated this with specific examples.
The information given in the interview were highly appreciated by international experts. Experts requested the books which authored by Dr. K.Imanov on topics related to the subjects of the experts interview and the presentation on the interview be sent to them for distribution among the experts.
The interview was attended by Mr. Ilya Gribkov, Head, Section for Caucasian, Central Asian and Eastern European Countries, Department for Transition and Developed Countries of WIPO and experts from other section of this organization.